Tchajwanský zástupce musel odejít z jednání s ministryní Novákovou, vadil Číňanům

tok ČTK tok, ČTK
Aktualizováno 28. 3. 2019 17:37
Tradiční schůzi sekce zahraničního obchodu ministerstva průmyslu se zahraničními diplomaty narušila nečekaná komplikace. Na výzvu čínského velvyslance musel sál opustit zástupce Tchaj-wanu. Zástupce Pekingu ministryni Martě Novákové údajně pohrozil, že pokud neuposlechne jeho žádosti, ohrozí cestu prezidenta Miloše Zemana do Číny. "Jsem ráda, že se podařilo zabránit diplomatické roztržce," komentovala incident ministryně za ANO Marta Nováková.
Marta Nováková.
Marta Nováková. | Foto: Jakub Plíhal

Ministryně Marta Nováková ve středu před diplomaty hovořila o ambicích české ekonomiky a růstu exportu a hrubého domácího produktu za loňský rok. Každoroční besedy se zúčastnila asi stovka diplomatů z celého světa, mimo jiné také z Číny nebo z Tchaj-wanu

A právě přítomnost vyslanců obou těchto znepřátelených států způsobila nečekaný diplomatický incident. Proti přítomnosti Tchajwanců se ohradil čínský velvyslanec a podle informací serveru Hlídací Pes pohrozil tím, že odchod tchajwanské delegace je v zájmu České republiky a neuposlechnutí by mohlo ohrozit hladký průběh cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny.

V rámci "zabránění diplomatickému konfliktu" ministryně požádala Tchajwance o odchod. Ti nakonec místnost skutečně opustili. "Vzhledem k tomu, že akce byla určena pro diplomaty, kterými členové Ekonomické a kulturní kanceláře Tchaj-wanu nejsou, tchajwanští zástupci následně vyslyšeli žádost paní ministryně," uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě s tím, že je tato situace velice mrzí.

Chung-I Wang diplomatem oficiálně skutečně není, jeho země totiž nemá v Česku ani dalších zemích své vlastní velvyslanectví. Jako ředitel Ekonomické a kulturní kanceláře Tchaj-wanu ale stát často zastupuje na ministerstvu zahraničí a bývá považován za člena diplomatického sboru.

"Jsem ráda, že se podařilo zabránit diplomatické roztržce," komentuje incident ministryně Nováková. "Česká republika uznává politiku jednotné Číny, která je také v souladu se zahraniční politikou EU a Severoatlantické aliance," uvedla s tím, že stejný přístup zastávají také západní spojenci České republiky, a poděkovala Tchajwancům za pochopení.

Chová se jako slon v čínském porcelánu, říká pirát

Ministryně se po incidentu dočkala vlny kritiky. Podle pirátského poslance Jana Lipavského se Nováková "chová jako slon v čínském porcelánu". Tchaj-wan je podle něj větším investorem v ČR než Čína. "Od roku 1993 u nás vytvořil 23 000 pracovních míst, zatímco Peking si koupil televizi, stadion a pár politiků," uvedl na Twitteru. "Třeba dostane slevu na "kvalitní čínské zboží" v Aliexpressu," napsal lidovec Ondřej Benešík.

V říjnu 2016 nejvyšší ústavní činitelé země v návaznosti na setkání několika českých politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou ve společném prohlášení uvedli, že to není výrazem změny oficiální politiky ČR. Pod textem byli podepsáni prezident Zeman a tehdejší předsedové Senátu, sněmovny a vlády. Vztahy Česka a Číny v prohlášení popsali jako velmi přínosné a užitečné s tím, že je v zájmu země je nadále intenzivně rozvíjet.

Zástupci pražské koalice složené z pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) se v lednu shodli, že chtějí ze smlouvy o partnerství s Pekingem odstranit článek obsahující souhlas s politikou jedné Číny, která neuznává nezávislost Tchaj-wanu. Podle politiků byl Praze článek vnucen a ve smlouvě mezi dvěma městy je zcela nadbytečný.

Ministryně Nováková: Čím méně mobilních dat využíváme, tím přispíváme k tomu, aby nebyla levnější

Ministryně Nováková: Čím méně mobilních dat využíváme, tím přispíváme k tomu, aby nebyla levnější | Video: Česká televize
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy