Tak nám politici ovlivňují život: Ani ženit se nechceme

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
25. 3. 2010 10:00
V časech krize jsou peníze potřeba jinde. A vějičky partají lidi před oltář nepřivedou
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Mladí Češi neslyší na sliby politiků o podpoře manželství a rodin, nechtějí se ženit a vdávat nebo manželství odkládají.

Statistické údaje mluví neúprosně: během loňska si "ano" v Česku řeklo 48 tisíc párů. V roce 2008 to bylo o pět tisíc víc, tři roky zpátky dokonce o deset tisíc víc.

"Důvodů je několik a můžeme mezi ně zařadit i hospodářskou krizi. Uspořádat svatbu stojí peníze, které jsou v dnešní době potřeba jinde. Nesmíme zapomenout ani na to, že do věku obvyklého pro svatbu přicházejí méně početné populační ročníky, takže úbytek je do jisté míry přirozený," řekla Aktuálně.cz Terezie Štyglerová z Českého statistického úřadu.

Vrátí se společné zdanění manželů?

Blížící se parlamentní volby vyprovokovaly politické strany ke slibům, které mají Čechy do obřadních síní znovu přivést. V nich vedou sociální demokraté, kteří stejně jako lidovci volají třeba po obnovení společného zdanění manželů.

Mají ale sliby politiků na podobná osobní rozhodnutí vliv? "V minulosti se to několikrát potvrdilo. Typicky v sedmdesátých letech a naposledy v roce 1990, kdy bylo ohlášeno zrušení novomanželských půjček. Sňatků mezi rokem devadesát a devadesát jedna ubylo téměř o dvacet tisíc," doplňuje Štyglerová.

Právě návrat kdysi tak populárních manželských půjček zařadila do svého programu, vedle zvýhodněných hypoték ČSSD. ODS vsází spíš na daňové zvýhodnění a možnost mladých rodičů pracovat brzy po narození dítěte. KDU-ČSL vyzdvihuje vedle manželů především rodiny s dětmi a slibuje jim ohromné daňové úlevy.

Přivést lidi k oltáři? Zatím stát dosáhl opaku

Věra Kuchařová, která zkoumá životní podmínky českých rodin v Ústavu práce a sociálních věcí, je ale k snahám státu ovlivnit vstup do manželství nebo porodnost skeptická.

"Nejrůznější rodinné dávky nejsou tak vysoké, aby motivovaly k sňatkům nebo porodnosti," myslí si. Účinek je někdy právě opačný. "Naopak kvůli větším sociálním dávkám roste počet nesezdaných soužití mezi sociálně slabými lidmi. Jim se vyplatí žít takzvaně na hromádce," říká.

Sociologické průzkumy ukázaly, že páry s dětmi často fingují oddělené soužití, ačkoli spolu ve skutečnosti tvoří "klasickou" rodinu.

Manželství je zdravé na psychiku. Nebo ne?

Vedle politiků se propagace institutu manželství ujali i vědci. Ti novozélandští přišli nedávno se studií, podle které má soužití v manželství blahodárný vliv na lidskou psychiku.

"Naše studie ukázala, že manželský vztah nabízí mnoho výhod duševního zdraví pro muže i ženy a že tíseň a narušení související s rozvodem může vést a vede k rozvoji duševních poruch," shrnula ve stručnosti výsledky bádání vedoucí výzkumu Kate Scott.

Zatímco muži propadají při rozvodech hlavně depresím, ženy trpí úzkostmi, které můžou vyvrcholit poruchami osobnosti. Čeští psychologové ovšem ihned oponovali, že podobné důsledky může mít také setrvávání v nefungujícím manželském svazku.

 

Právě se děje

Další zprávy