Praha - Masové protesty proti komunistickému režimu, které vyvolala peněžní reforma, od níž tento týden uplyne 60 let, vedly komunisty k vytvoření tvrdého represivního plánu, jak zajistit veřejný pořádek.
Píše o tom ve svém aktuálním vydání deník Insider s tím, že vedení komunistické strany nařídilo v době po revoltě dělníků v Plzni a dalších městech vznik speciální skupiny oficiálně zvané "Ústřední štáb pro likvidaci nepokojů, demonstrací a pokusů kontrarevolučních elementů o vyvolání povstání".
Dokument, jehož celý obsah byl až dosud znám jen několika málo historikům, má redakce Insideru k dispozici.
Plyně z něj, že režim byl odhodlán dojít až na nejvyšší hranici represí včetně střelby do prostestujících či použití těžké vojenské techniky.
Křehká moc všemocných
Komunisty ustavený štáb měl tři členy. Sestával z prvního tajemníka komunistické strany Antonína Novotného, ministra národní obrany Alexeje Čepičky a ministra vnitra Rudolfa Baráka, kteří disponovali nikým a ničím neomezenou pravomocí. Mohli rozhodovat o tom, že se demonstrace nespokojených s režimem budou potlačovat střelbou.
Jen tato "trojka" mohla také dát pokyn k nasazení tanků, děl, minometů, obrněných transportérů či větších armádních jednotek...
Přečtěte si podrobnosti o sedmistránkovém přísně utajovaném dokumentu v placeném deníku Insider.