"Tajná" sdružení dostala miliony oprávněně, říká audit

Pavel Baroch
11. 11. 2012 19:10
Chalupův úřad prověřil organizace, které vznikly pár dní před žádostí o dotace
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Když loni ministerstvo životního prostředí rozdělovalo miliony korun z Programu švýcarsko-české spolupráce, dostala nemalou dotaci minimálně dvě sdružení, která vznikla teprve několik dní před konečným termínem pro podávání žádostí.

A ještě víc jak po půl roce o nich nebyly dostupné skoro žádné veřejné informace.

Když na to Aktuálně.cz upozornilo, nařídil ministr Tomáš Chalupa audit, který měl přidělování peněz prověřit. A teď ministerstvo sdělilo, že prověrka žádné pochybení neobjevila.

"Kontrolami tak byla vyvrácena podezření zejména o existenci dotovaných sdružení jen jako prázdných schránek a o faktické neexistenci projektů," napsal Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Matyáš Vitík.

Milionové dotace. Pro koho?

Připomeňme, že uzávěrka přijímání žádostí o dotace byla loni 15. září, přičemž sdružení Envidea vzniklo až 7. září. A dostalo 3,12 milionu na projekt takzvaných 2D naučných stezek.

Centrum environmentálních projektů, které od Chalupova úřadu obdrželo 1,86 milionu na modelové projekty environmentálního vzdělávání, bylo založené dokonce až 13. září, dva dny před vypršením termínu.

O organizaci Campanula nebyly v době, kdy Aktuálně.cz psalo první článek, dokonce žádné veřejné informace o jejím vzniku. Od ministerstva životního prostředí dostala dotaci 1 259 280 korun na projekt environmentální elektronické knihovny.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Tři sdružení nejsou prázdné nádoby. Mají svá IČ a jsou řádně registrována. Není pravda, že ani jedno sdružení nemá webové stránky. Envidea a Centrum environmentálních projektů mají své webové stránky www.envidea.cz a www.centrumep.cz," uvedl nyní mluvčí Vitík.

Uspíšené internetové stránky

Jenže sdružení Envidea založilo internetové stránky ve stejný den, kdy Aktuálně.cz zveřejnilo článek o nedohledatelných sdruženích.

"Webovou stránku jsme chtěli spustit až potom, kdy se budeme mít čím pochlubit, ale přiznám se, že váš článek nás trochu popohnal," sdělil předseda sdružení Marek Lédl.

Envidea má sídlo v Lédlově bytě. Ministerští úředníci mu podle vlastního vyjádření vytkli, že to nemá označené na zvonku. Když totiž Aktuálně.cz navštívilo adresu, kde Envidea sídlí, nenašlo na domě žádnou zmínku o sdružení. "Její označení je ale na poštovní schránce," uvedl Lédl. Ale ty jsou uvnitř domu, na chodbě.

Sdružení má sídlo, zjistili kontroloři

O tom se ale v ministerském třístránkovém vyjádření nepíše. "Zaměstnanci odboru interního auditu a finanční kontroly ministerstva životního prostředí, kteří prováděli kontrolu, bez problémů navázali kontakt se zástupci všech tří občanských sdružení. Ověřili, že projekty tato sdružení skutečně připravují a mají zájem je realizovat," sdělil mluvčí Vitík.

Podrobněji se zmiňuje o sdružení Campanula, k němuž nebyly veřejně dostupné žádné základní informace. Až poté, co o tom napsalo Aktuálně.cz, se zástupce organizace ohlásil a poslal údaje e-mailem.

"Není pravda, že nejsou známy ani základní kontaktní údaje občanského sdružení Campanula. Adresa občanského sdružení je v centru Prahy. Zaměstnanci ministerstva, kteří prováděli kontrolu, v kanceláři sdružení byli a ověřili u personálu budovy, kde sdružení sídlí, že personál sdružení zná," uvedl Vitík.

Jaké jsou nedostatky?

Jakkoli to vypadá, že kontrola žádné prohřešky proti pravidlům přidělování peněz ze švýcarsko-českého fondu nezjistila, z jednoho vyjádření přece jen vyplývá, že kontroloři něco našli. O co konkrétně jde, se ovšem ve vyjádření neuvádí.

"Závěry z auditu byly projednány s vedoucím auditovaného subjektu, který dne 28. 8. 2012 předložil Akční plán ke zjištěním z provedeného auditu. Akční plán obsahuje opatření, která budou přijata k nápravě zjištěných nedostatků, dále termíny plnění, uvedení osoby odpovědné za plnění a komentář auditovaného subjektu ke zjištěním," sdělil Aktuálně.cz ministerský mluvčí.

Foto: MŽP

Auditorskou zprávu poslal Chalupův úřad rovněž ministerstvu financí a také švýcarskému zastupitelství.

Utajovaný audit

Redakce Aktuálně.cz rovněž o audit požádala, ale ministerstvo na to nereagovalo. Proto o audit požádá podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Stejně dopadla i organizace Zelený kruh, která na chybějící informace o dotovaných sdruženích upozornila.

"O zveřejnění auditní zprávy v plném znění nyní žádáme ministerstvo životního prostředí. Až budeme mít audit k dispozici, můžeme jej komentovat," řekl Aktuálně.cz Jan Skalík ze Zeleného kruhu.

Uvedl, že před několika měsíci upozornil Zelený kruh na fakt, že ani jedno ze tří zmiňovaných sdružení nemělo zveřejněné kontaktní údaje na vlastních internetových stránkách a nebylo ani možné dohledat, jakým způsobem mají být dotace využité.

"Vzhledem k výši dotací a chybějícím i zcela základním informacím o sdruženích či odměněných projektech byla obava o zneužití prostředků podle našeho mínění na místě. Později Centrum environmentálních projektů a Sdružení Envidea informace o projektu zveřejnily, stalo se tak ale až po otevření kauzy médii. Třetí sdružení, Campanula, pro nás dosud zůstalo nedohledatelné," dodal Skalík.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Tenisový turnaj žen na Spartě se bude hrát v červenci po Wimbledonu

Tenisový turnaj žen Prague Open okruhu WTA se letos uskuteční od 12. do 18. července. Nový termín v upraveném kalendáři WTA Tour, v němž naváže na Wimbledon, dnes potvrdili pořadatelé turnaje. Dosud se v areálu pražské Sparty ve Stromovce hrálo na přelomu dubna a května, loňský ročník se kvůli pandemii koronaviru neuskutečnil.

"Věřím, že díky pozdějšímu termínu se můžeme těšit na stabilnější počasí, když speciálně v tomto roce dává navíc naději na přítomnost diváků na tribunách, které bychom si po všech omezeních zaviněných pandemií všichni moc přáli," uvedl na facebookovém profilu turnaje jeho ředitel David Trunda.

Prague Open je součástí okruhu WTA od roku 2015, kdy povýšilo ze seriálu ITF hraného od roku 2010. První vítězkou byla Karolína Plíšková, o rok později uspěla Lucie Šafářová a v roce 2018 kralovala Petra Kvitová. O sezonu byla ve finále Kristýna Plíšková a v roce 2019 Karolína Muchová.

Letos se nově bude hrát místo antuky na betonovém povrchu. Kvalifikace začne 10. července.

před 23 minutami

Seriál ze světa Pán prstenů stál 10 miliard korun, čtvrtinu Nový Zéland vrátí Amazonu

Kvůli seriálu ze světa Pána prstenů navýší Nový Zéland jednorázově pobídky pro zahraniční filmaře. Cílem je povzbudit ekonomiku a turismus. Firma Amazon, která seriál natáčí, místo dříve slíbených 20 procent dostane zpět až 25 procent prokazatelně utracených peněz, informovala agentura Reuters.

Amazon za první řadu utratí okolo 650 milionů novozélandských dolarů, v přepočtu 10 miliard korun. Pokud je správně vyúčtuje, Nový Zéland firmě vrátí čtvrtinu, tedy 2,5 miliardy korun. "Dohoda s Amazonem vytváří nová pracovní místa a zvyšuje poptávku u místních dodavatelů. Přispěje také k rozvoji turismu a propagaci Nového Zélandu v zahraničí," vysvětluje novozélandský ministr pro ekonomický a regionální rozvoj Stuart Nash.

Díky natáčení první řady seriálu v největším novozélandském městě Auckland vzniklo přes 1200 pracovních míst. Prvních osm epizod bude mít ve videotéce Amazon Prime premiéru letos, na druhé řadě už se pracuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy