Praha - Twitterový účet Skupiny Julius Šuman přivodil nynějšímu premiérovi Andreji Babišovi před loňskými volbami těžké chvíle. Právě před rokem se na něm objevovaly citlivé nahrávky i dokumenty, které jej měly zdiskreditovat.
Kauzou se zabývala sněmovna a řeší ji i policie. I když stále není jasné, kdo tyto materiály na profilu zveřejňoval, Aktuálně.cz ve spolupráci s týdeníkem Respekt identifikovalo některé lidi, kteří k účtu měli přístup.
Profil založil v listopadu 2016 zhruba čtyřicetiletý muž, který se představuje jako Jan Zástřešek a tvrdí o sobě, že je hacker. I když redakce jeho identitu nedokáže s jistotou ověřit, v živnostenském rejstříku skutečně existuje člověk stejného jména a věku, který měl do roku 2008 oprávnění podnikat v oblasti poskytování softwaru či v IT poradenství.
Zástřešek podíl na zveřejňování materiálů poškozujících Babiše odmítá, zároveň ale hovoří o tom, že je součástí jakéhosi "soukolí", a sám se také snažil budit dojem, že disponuje jinými kompromitujícími dokumenty. To, že účet @SkupinaSuman skutečně ovládá, byl Aktuálně.cz schopen loni v říjnu přesvědčivě doložit.
Tvrdí nicméně, že nad profilem ztratil kontrolu krátce po založení, a to zhruba na půl roku. Právě v té době, v květnu 2017, byly zveřejňovány nahrávky hovorů mezi Babišem a tehdejším novinářem MF Dnes Markem Přibilem. Útočníci podle něj měli IP adresu 89.177.186.233 (číslo identifikující počítač na internetu). O té se nedá zjistit nic výjimečného kromě poskytovatele připojení a registrace v Praze. Proč však údajný hacker Zástřešek účet nezískal zpět dřív, nedokáže vysvětlit.
S reportérem Aktuálně.cz si muž, vystupující jako Jan Zástřešek vyměňoval vzkazy řadu měsíců skrze šifrovaný kanál. Tehdy se usilovně po majiteli účtu pátralo a Babiš chodil na výslechy do sněmovny. Ve svých zprávách hacker psal o "Šumanech", tedy skupině lidí, kteří podle něj za zveřejňováním materiálů proti Babišovi stáli.
Zda zná Zástřešek jména těchto lidí, není jasné, sám to prozradit nechce. Často se však ve svých zprávách na kohosi kolem účtu Skupina Šuman odkazoval. "Nejsem vůbec důležitý. Jsem ta nejmenší ryba v celém tom soukolí," tvrdil například.
Změny majitelů twitterového účtu Skupiny Šuman
Listopad 2016
- Vznikl účet @SkupinaSuman, který měl založit Jan Zástřešek.
- Profil dostal jméno Júlia Šumana, agenta ŠtB, který měl s Babišem v roce 1982 podepsat vázací akt.
- Už ten samý měsíc se na něm objevil seznam lidí z okolí Andreje Babiše, kteří měli spolupracovat s StB.
- Zástřešek tvrdí, že krátce po založení účtu mu ho někdo ukradl a materiály proti Babišovi na něj nedával. Muž tvrdí, že účet zhruba půl roku neovládal.
Květen 2017
- 1. 5. se objevila první zvuková nahrávka, kde Babiš mluví nelichotivě o koaličních partnerech.
- 3. 5. publikoval Šuman další nahrávku, kde se měl Babiš bavit s novinářem MF Dnes Markem Přibilem. Nahrávka měla být pořízena v sokolovně v Průhonicích.
- 8. 5. se objevila poslední nahrávka Babiše a Přibila, kde mohli oba nahrávaní listovat živým policejním spisem.
- Poté začal účet vydávat hrací karty, kde byli popsáni nejbližší spolupracovníci Babiše.
Červenec 2017
- Někdo založil záložní účet Šumana s adresou@Skupina_Suman.
- V polovině července se původní účet s adresou @SkupinaSuman propadl do zmatku a začaly na něm být publikovány podivné vzkazy. Také z něj mizel obsah.
Srpen 2017
- Na záložním účtu skupiny Šuman s adresou @Skupina_Suman někdo zveřejnil další nahrávku, kde Babiš říká, že jeho lidé "klekli" na firmu FAU.
Října 2017
- 3. 10. se na Twitteru @SkupinaSuman objevilo několik smajlíků. Tehdy se účtu zmocnil novinář Marek Přibil, který držel zhruba dva týdny. Pak ho o něj opět připravil Zástřešek.
- 8. 10. začal záložní Twitter s adresou @Skupina_Suman zveřejňovat výpisy z banky HSBC. Ty mohou být důležitým důkazem v kauze Čapí hnízdo. Kdo je vynesl, není jasné, podle Twitteru dokumenty přišly na e-mail.
Původní Twitter Šumana stále existuje. Přejmenoval se na Všeználek z Hradu a občas glosuje současné politické dění. Doteď ho vlastní Zástřešek.
I když Zástřešek tvrdí, že s publikací protibabišovských materiálů nemá nic společného, byl to on, kdo ovládal šifrovanou adresu juliussuman@protonmail.com, kam měli lidé posílat své tipy a materiály ke zveřejnění přes účet Skupiny Šuman. Muž přes tento e-mail komunikoval s reportérem Aktuálně.cz a sjednal si přes něj minimálně jednu schůzku s jiným novinářem.
Šuman se náhle odmlčel
Během své největší "slávy" patřil účet Skupiny Šuman k nejsledovanějším na českém Twitteru. Zástřešek se ho snažil zpeněžit, což se mu nakonec mohlo povést. Druhého srpna 2017 totiž všechny příspěvky z tohoto účtu nečekaně zmizely.
V říjnu se na profilu začaly objevovat zmatené vzkazy, které ironicky opěvovaly novináře Přibila, jenž mezitím přišel v deníku MF Dnes o práci. S Babišem, který deník vlastnil, se totiž na sestřihaném záznamu domlouvali, kdy vydají texty poškozující politické oponenty ANO. Nyní je vydavatelství Mafra ve svěřenském fondu.
Byl to právě Přibil, kdo tehdy účet ovládl a nahrávky a další příspěvky smazal. Bývalý novinář tvrdí, že za to tehdy Zástřeškovi zaplatil. "Část peněz mi půjčil kamarád Stanislav Hájek, půlku jsem dal já. Dostal jsem přístupová hesla včetně SIM karty a hesla jsem změnil," popsal Aktuálně.cz Přibil. Přesnou částku prozradit nechce, ale mělo se jednat o desítky tisíc korun. Zástřešek však tvrdí, že účet bývalému novináři přenechal zdarma.
Přibilův známý Stanislav Hájek je bývalý policejní důstojník a specialista na odposlechy. Součástí dohody podle Přibila bylo, že bude mít kontrolu nad účtem do říjnových sněmovních voleb a do té doby na něm nebudou zveřejňovány žádné informace.
Zástřešek Přibila kontaktoval pomocí šifrovaného Šumanova e-mailu, pak se setkali i osobně. Poprvé na lavičce u krčského hřbitova. Tam měl Zástřešek podle Přibila říct, že si ho jako hackera najímali zahraniční klienti i rozvědka ÚZSI. Tu podezřívá z pořízení nahrávek i Andrej Babiš, který se k otázkám zaslaným redakcí nechtěl vyjadřovat.
Zástřešek podle Přibila dohodu nedodržel a o účet ho připravil dříve. Shodou okolností ve chvíli, kdy Přibil skrze Šumanův Twitter komunikoval s reportérem Aktuálně.cz. "Jak to provedl, netuším. Začal tam publikovat další nesmysly a dožadoval se dalších peněz. Ty jsem mu dvakrát vyplatil," tvrdí bývalý novinář, který účet ovládal zhruba dva týdny. Zástřešek naopak zdůvodňuje převzetí účtu tím, že Přibil nesmyslnou publikací vzkazů překonal všechny meze.
Přibil je toho názoru, že pořízení účtu byly nakonec vyhozené peníze. "Účet jsem na krátkou dobu pořídil proto, že jsem po to všem, co se událo, chtěl zabránit tomu, aby na něm byly další invektivy proti mojí osobě. Informoval jsem o jeho zakoupení i několik kolegů novinářů, též policii a svého právního zástupce," rekapituluje.
V současnosti už původní účet Šumana s twitterovou adresou @SkupinaSuman zanikl a veškerý obsah proti Babišovi z něj zmizel. Přejmenoval se na VseznalekZHradu a k dispozici ho má stále Zástřešek.
Ten přitom i po volbách chtěl budit dojem, že jistými diskreditačními materiály disponuje. Počátkem letošního roku rozesílal novinářům a dalším lidem zprávy o politických cílech a sbírání diskreditačních materiálů. "V únoru je sjezd ČSSD. Chovanec chce zase vnitro. Materiál je nádherný, na hodně článků, teď to jen musí někdo zafinancovat, tak sháníme donátora," psal letos v lednu před důležitým sjezdem, kde se řešil osud ČSSD a probíhala i jednání o možné budoucí vládě.
Před prezidentskou volbou zase zakladatel účtu tvrdil, že má přístup ke zdravotní kartě prezidenta Miloše Zemana. Žádný hmatatelný důkaz ale nikdy nepředložil. "U piva mě přehlasovali, být na mně, jde to ven," zdůvodňoval.
V té době však už fungoval náhradní twitterový účet s adresou @Skupina_Suman, který ve zveřejňování materiálů proti Babišovi pokračoval. V současné době je na něm šest tweetů a tři z nich jsou důležité pro kauzu Čapí hnízdo, kvůli které premiéra vydala sněmovna k policejnímu stíhání. Jedná se zejména o výpis z banky HSBC, který měl podle Šumana dorazit od insidera na šifrovaný e-mail.
Nepřišel ale na e-mail, přes který komunikoval Zástřešek. Dorazil na adresu julius17suman@protonmail.com, o níž Zástřešek tvrdí, že k ní přístup nemá.