Svědek z kauzy CASA: Vyhrožují mi, ale Kalousek nevolal

Radek Nohl Radek Nohl
26. 7. 2012 20:00
Pilot Daňhel v rozhovoru mluví o údajném úplatku od firmy Omnipol i trestním stíhání
Svědek v kauze CASA Karel Daňhel.
Svědek v kauze CASA Karel Daňhel. | Foto: Repro ČT24

Praha - Stačilo, aby pilot Karel Daňhel promluvil o tom, jak na nákup letounů CASA tlačili politici, a začal se mu měnit život.

Přišel o bezpečnostní prověrku, bez které nemůže u české armády pracovat, a minulý týden ho zatkla policie kvůli pohlavnímu zneužití. Jenže pouhý den poté se ukázalo, že si to nezletilá dívka vymyslela.

Za svým pádem vidí Daňhel vojenské zpravodajství, které ho podle jeho slov nějakou dobu odposlouchává a jehož šéf před několika dny uvedl, že právě klíčového svědka v kauze CASA uplácela zbrojařská firma Omnipol.

"Je třeba říci, že Omnipol nemusí nikoho uplácet. Trumfy podle smlouvy mají v rukou oni. Rozhodně mi žádné peníze nedal Omnipol, jak je prezentováno. Pouze v konkrétní chvíli, daném okamžiku, mi konkrétní osoba půjčila 10 tisíc ze svých osobních úspor," řekl Daňhel v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Považujete kroky policie ve vašem případě, ve kterém jste byl zadržen, za nestandardní?

Víte, já neznám postupy, kterými se v takových případech policie řídí, tak bych to nerad komentoval. Moje právní zástupkyně nechala tento postup přezkoumat Generální inspekcí bezpečnostních sborů, a tak počkáme na výsledek.

V každém případě po celou dobu zadržení bych jejich chování ke mně hodnotil jako profesionální a zároveň lidské. Ale neznám jejich procedury.

A.cz: Má podle vás policie proti vám jiné důkazy než výpověď dívky, která ale podle vaší advokátky Lucie Hrdé řekla, že si vše vymyslela?

Dnes víme, co je ve spisu, nicméně by mě nepřekvapil opět nějaký účelový odposlech vojenského zpravodajství dodaný na poslední chvilku k rukám státního zástupce.

Co v něm bude, to si raději netroufnu říct. Mají moc, téměř neomezené zdroje, techniku. Dříve nebo později to může vyjít. Nejsem Mirek Dušín.

A.cz: Budete se v současné době proti zatčení bránit?

Paní doktorka již nějaké kroky (předala podnět inspekci a podala žalobu - pozn. red.) podnikla. Já jí věřím.

A.cz: Máte nějaké důkazy o tom, že na dívku, která proti vám svědčila, byl činěn nátlak?

Pouze jejich svědecké výpovědi, které podepsali. Ale znovu říkám, že neznám postupy policie, a kdo ví, co se ještě náhle objeví, jaký "zájem" bude mít vojenské zpravodajství. Bude hodně záležet na výsledcích šetření inspekce a státním zástupci.

A.cz: Před zatčením vám vyhrožovali. Můžete říct, kdo to byl?

To nebyl jeden člověk. V jednom případě to ale víme. Je to v šetření.

A.cz: A nevolal vám náhodou i ministr financí Miroslav Kalousek, který už kvůli kauze CASA volal řadě lidem?

Ne nevolal, to můžu odpřisáhnout. Můj mobilní telefon má stále policie.

A.cz: Neobáváte se toho, že se útoky proti vám budou stupňovat?

Budou, tím jsem si jistý. Nebojím se toho. Čím víc po mně jdou, tím více mě utvrzují v tom, že jsem udělal dobře, když jsem se rozhodl vypovídat a následně v případě potřeby i svědčit. Nepotřebuji se nikomu mstít, ale řeknu pravdu a obhájím svoji práci.

A.cz: Máte podezření, kdo za tím může stát?

Nejen podezření, ale dnes vím, že vojenské zpravodajství. Oni se tím ani netají. Od 22. března 2012 jsem v dispozici, v podstatě mimo službu, a stále mě odposlouchávají, a to včetně soukromého telefonu. Takhle vznikl podnět ke korupci, zneužívání a věřím, že už se chystá dalších x obvinění.

Podívejte se na kontroverzní letouny CASA:

A.cz: Před vaším zatčením jste poslal šéfce protikorupční organizace Růžový panter Ivetě Jordanové SMS zprávu: "Nevím, co bude, ale tihle fér nehrají. Před ničím se nezastaví. K." Koho jste tím myslel?

Určitá skupina lidí na vojenském zpravodajství a lidi, na které jsou napojeni. Ne všichni kluci tam jsou smyslu zbavení vlci na lovu. Jsou tam i velmi chytří lidé, kterých si mohu vážit. Rozhodně je neházím všechny do stejného pytle. Ale jak se říká, "úkol zněl jasně..." Tak uvidím, co přijde dál.

A.cz: Zástupci vojenského zpravodajství mají k dispozici odposlechy, které vás viní z dlouhodobé spolupráce s firmou Omnipol.

S Omnipolem jsem spolupracoval po celou dobu projektu. Po určité době s tím, jak spolupráce nabírá na tempu, se hroty otupí a stanete se přáteli.

Jsou to profesionálové, obchodníci a jejich cílem, stejně jako cílem ministerstva obrany, bylo spolupracovat na zavedení výrobku, který nám dodávají. Tedy letounu CASA.

Z této doby může mít vojenské zpravodajství mnoho odposlechů, i ohledně soukromých telefonátů, které se dají v případě potřeby účelově použít.

Tak rostly příjmy zbrojařské firmy Omnipol, podívejte se:

A.cz: Je pravda, že jste od zmíněné zbrojařské firmy dostal nějaké peníze?

Je třeba říci, že Omnipol nemusí nikoho uplácet. Trumfy podle smlouvy mají v rukou oni. Rozhodně mi žádné peníze nedal Omnipol, jak je prezentováno. Pouze v konkrétní chvíli, daném okamžiku, mi konkrétní osoba půjčila 10 tisíc ze svých osobních úspor. Toto nelze spojit se společností Omnipol.

A.cz: Vysvětlil vám Národní bezpečnostní úřad, proč jste přišel o prověrku?

Ne. Bylo konstatováno, že to bylo na základě zpráv příslušné zpravodajské služby.

Co říkáte na kauzu nákupu letounů CASA? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Křetínský popřel spekulace, že chce s Mediasetem převzít mediální společnost ProSieben

Český podnikatel a miliardář Daniel Křetínský odmítl spekulace, že chce s italskou mediální skupinou Mediaset ovládnout německou společnost ProSiebenSat.1 Media, ve které vlastní desetiprocentní podíl. Uvedl to v rozhovoru s agenturou Reuters. Majitel jedné z největších energetických skupin v Evropě diverzifikuje aktivity a vyhledává zajímavé investice v maloobchodu, v médiích a dalších oborech, hlavním zájmem však pro něj zůstává energetika, řekl Reuters.

"Nejednáme ve shodě s Mediasetem," uvedl Křetínský. Dodal ale, že očekává, že epidemie covid-19 nějakým způsobem ovlivní jeho retailové a mediální investice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy