Na nákup letounů CASA tlačil Barták, tvrdí podplukovník

Domácí Domácí
2. 7. 2012 10:30
Podplukovník Daňhel zpracovával za generální štáb stanoviska ohledně nákupu letounů
Martin Barták na snímku z roku 2009.
Martin Barták na snímku z roku 2009. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nákup letounů CASA se nejvíce snažil prosadit tehdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták, říká podplukovník Karel Daňhel.

Informaci v pondělí zveřejnil server iDnes.cz.

Daňhel je odborníkem na vojenskou techniku, který za generální štáb zpracovával stanoviska ohledně kontroverzního nákupu letounů. Nákup prý kritizoval hned od počátku.

"Obchod provázela velmi nestandardní rozhodnutí. Vím, kdo vytvářel tlak a kdo přepracovával dokumenty," uvedl Daňhel.

Bartákovi se postoj armády nelíbil

Nákup letounů CASA za 3,6 miliardy korun byl podle něj nevýhodný. "Největší tlak přicházel od náměstka ministryně obrany Martina Bartáka. Nejzávažnější reakce byly, když jsme napsali, že letouny nesplňují požadavky," vysvětluje Daňhel.

V dokumentaci podle deníku Barták nedoporučuje materiál zpracovaný armádou předkládat ministryni obrany. Také údajně žádá, aby se "vyhnuli tendenčním tvrzením jako značně poruchové, podstatné a neúměrné náklady".

Daňhel je v případu hlavním policejním svědkem. Podle jeho slov mu svědectví přineslo problémy, snaží se ho prý profesně zlikvidovat. Doprovází ho ochranka.

Bývalý ministr obrany Martin Barták na informace, které se o něm Mladá fronta Dnes chystala zveřejnit, reagoval s předstihem. Tvrzení, že by na nákup letounů CASA vyvíjel nátlak, odmítl. "Kategoricky popírám, že bych vyvíjel jakýkoli tlak směřující k pořízení letounů CASA," uvedl Barták podle serveru.

Podplukovník a pilot Karel Daňhel, o jehož slova se deník opírá, je prý nevěrohodný svědek, kterého prý náčelník generálního štábu zbavil funkce. Odebrána mu byla i bezpečnostní prověrka.

Pochybnosti byly, potvrdil Picek

Barták v době nákupu letadel působil na ministerstvu jako náměstek. O tom, že armáda letadla CASA nechtěla a nepotřebovala a generálové na jejich nákup kývli až po nátlaku od ministerských náměstků, se spekuluje už roky.

Pochybnosti, které doprovázely nákup letounů CASA, připustil i končící náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Uvedl, že je to i zdokumentováno. Mluvčí armády Mira Třebická podle serveru uvedla, že Daňhel se jako odborník osvědčil.

Daňhel prvně svědčil na konci roku 2010. Poté mu byla odebrána prověrka na super tajné a následně mu podle serveru přišlo předvolání kvůli korupci na vojenskou policii. Ministr ani velení armády se prý nechtějí vyjadřovat k tomu, zda jde v Daňhelově případu o pomstu.

 

Právě se děje

Další zprávy