Systém ochrany letounů CASA neprošel vojskovými testy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
3. 7. 2012 14:47
Ministerstvo obrany nyní jedná s dodavatelem o způsobu, jak závady odstranit
Foto: Armáda ČR

Praha - Systém pasivní ochrany proti raketám na letounech CASA nesplnil vojskové zkoušky. Systém, známý jako DAS, nevyhověl v sedmi z celkem 17 prověřovaných oblastí.

"Nejedná se o systémové závady, avšak zjištěné nedostatky musí být odstraněny tak, aby byl systém plně funkční," uvedla k nynějším zkouškám mluvčí armádního generálního štábu Jana Růžičková.

Ministerstvo obrany nyní intenzivně jedná s výrobcem i dodavatelem o tom, jak by bylo možné závady odstranit.

Systém DAS se skládá z různých druhů systémů, které slouží například k signalizaci ohrožení letounu a automaticky spouští protiopatření.

Česká strana podle mluvčího ministerstva Jana Pejška nyní činí veškeré kroky ve snaze získat odpovídající kompenzace za poskytnutí dalšího času k odstranění závad.

Za ne zcela funkční systém DAS dodavateli, kterým je firma Omnipol, nabíhají od 1. června sankce v řádu desítek tisíc korun denně.

Stejný systém už vojskovými zkouškami neprošel zhruba před rokem. Od té doby se pracovalo na odstranění tehdy zjištěných závad.

Podívejte se, jak vypadají letouny CASA

V květnu byly definitivně odstraněny závady, které letadla CASA měla na navigačních a spojovacích systémech.

Přestože stroje nyní mohou létat při výcviku či při přepravě osob a materiálu, závada na systému ochrany DAS znemožňuje jejich nasazení v zahraničních misích.

Proto je obrana nemůže vyslat na misi v Afghánistánu.

Do Česka se vrátí jeden bitevník L-159

Česká republika získala ze Španělska čtyři nová dopravní letadla. Jeden stroj vyměnila za čtyři bitevníky L-159 z produkce Aera Vodochody.

Vedení ministerstva obrany se v lednu v rámci postihu za nedostatky v dodávce dohodlo s výrobcem EADS a dodavatelskou firmou Omnipol na vrácení jednoho dvoumístného stroje L-159. Bitevník by se do ČR ze španělské Sevilly měl vrátit ve druhé polovině července.

Nákup dopravních letadel CASA, které provázely při provozu problémy, byl podle odborníků i médií podezřelý. Policie kvůli smlouvě nyní žádá Poslaneckou sněmovnu, aby jí vydala ke stíhání tehdejší ministryni obrany Vlastu Parkanovou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí MAAE

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
Další zprávy