Svědek kauzy CASA teď v armádě nekončí, stvrdil ministr

Radek Nohl Radek Nohl
25. 7. 2012 12:55
Pilot Daňhel opustí armádu až během listopadu. Kvůli odebrání prověrky podá žalobu
Letoun CASA.
Letoun CASA. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Klíčový svědek v kauze nákupu letounů CASA Karel Daňhel opustí armádu zřejmě až během listopadu.

Ministr obrany Alexandr Vondra mu totiž prodloužil o tři měsíce takzvanou personální dispozici.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí ministerstva Jan Pejšek i sám Daňhel. Ten přitom poté, co mu Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) vzal prověrku, měl u armády skončit prakticky okamžitě.

"Ministr obrany je podle zákona jediný, kdo může prodloužit personální dispozici o tři měsíce. Udělal to v červnu, protože v té době ještě nebylo známé stanovisko NBÚ k Daňhelovu odvolání," uvedl pro Aktuálně.cz Pejšek.

Takzvaná personální dispozice, kdy pracovník armády inkasuje poloviční plat a je buď doma, nebo dělá pro armádu na místě, kdy se nedostává do styku s utajovanými informacemi, skončí Daňhelovi v září.

Podle jeho slov ale pravděpodobně odejde do civilu až v listopadu. "Kolečko hledání nového zaměstnání se tak odročuje, v podstatě bych odcházel v listopadu," řekl Aktuálně.cz Daňhel.

Obviněn ze zneužití a přišel o prověrku

Daňhel poté, co se rozpovídal o tom, jak na sporný nákup letounů CASA tlačili politici, přišel o bezpečnostní prověrku. A bez ní nemůže u armády pracovat.

"Já už papír (rozhodnutí o odvolání - pozn. red.) mám, podávám kvůli tomu na ně prostřednictvím svého právního zástupce žalobu," dodal svědek v kauze CASA.

Policisté minulý týden Daňhela zadrželi a obvinili z pohlavního zneužití. Pouhý den poté ho ale propustili. Podle Daňhelovy advokátky Lucie Hrdé si totiž nezletilá dívka vše vymyslela.

Podívejte se na kontroverzní letouny CASA:

Podobnému podezření přitom již Daňhel čelil. Jeho manželka na něj během rozvodového řízení podala trestní oznámení kvůli tomu, že ji měl znásilnit. Jenže policie tuto kauzu podle Hrdé označila za smyšlenou a následně ji i odložila. 

Podle šéfa Vojenského zpravodajství Ondřeje Páleníka byl Daňhel pravidelně placen zbrojařskou firmou Omnipol. Společnost i sám Daňhel to popírají.

Co říkáte na kauzu nákupu letounů CASA? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy