Praha - Policie dál stíhá kvůli obvinění z pohlavního zneužívání svědka v kauze nákupu letounů CASA Karla Daňhela.
Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 9 totiž zamítlo stížnost na zahájení trestního stíhání a žádá po policii doplnění dokazování, zejména další výslechy.
Policie musí podle žalobkyně Jany Krečové případ dále vyšetřovat. Daňhel Aktuálně.cz potvrdil, že žalobkyně také nechá prověřit, proč dívka, která jej původně nařkla ze zneužití, později změnila výpověď.
Daňhelova advokátka Lucie Hrdá podala stížnost na trestní stíhání a žádost o jeho zastavení hlavně proto, že se dívka, která proti Daňhelovi svědčila, údajně přiznala k vymyšlené výpovědi.
Hrdá už dříve uvedla, že je to právě důvod pro zastavení trestního stíhání, žalobkyně ale ve čtvrtek řekla, že je naopak nutné tuto změnu ve výpovědi prověřit a vyslechnout další svědky.
Podle Krečové je to běžný postup u obvinění ze zvlášť závažného zločinu a zastupitelství postupuje jako v ostatních případech.
Advokátka obviněného ale podle svých slov požádá pražské městské státní zastupitelství o dohled nad případem. "Domnívám se, že procesní postup není správný," dodala Hrdá.
Policie má tři měsíce na doplnění důkazů
Chce také prověřit skutečnost, že ve vyšetřování nyní rozhoduje jiná žalobkyně než na začátku. Podle státní zástupkyně Krečové byla tato situace způsobená dovolenou a postupovalo se podle pracovního pořádku.
Policie má od zahájení trestního stíhání Daňhela v polovině července tři měsíce na doplnění dokazování, pak může žalobce lhůtu ještě prodloužit. V případu pohlavního zneužívání hrozí obviněnému až desetileté vězení.
Policie Daňhela zadržela na základě výpovědi nezletilé dívky, která si podle jeho advokátky vše vymyslela. Také na ni údajně policie vyvíjela nátlak, což kriminalisté odmítají.
Policisté Daňhela nakonec pustili z cely předběžného zadržení a vyšetřování vedou na svobodě. Dívce podle Hrdé nehrozí za lhaní trest, protože jí při výslechu ještě nebylo 15 let.
Do narozenin prý chybělo několik dní. Podle advokátky kriminalisté jejího klienta nevyšetřují v podobném případu poprvé; údajně ho už dříve prověřovali na podnět jeho manželky a případ může souviset s rozvodovým řízením.
Policie i předchozí podezření podle advokátky odložila jako smyšlené.
Daňhel: Nákup byl od začátku nestandardní
Daňhel dává obvinění do souvislosti také s kauzou letounů CASA, jako expert na vojenskou techniku na generálním štábu zpracovával posudky k jejich nákupu.
V deníku Mladá fronta Dnes nedávno popsal, jak na nákup tlačili politici a úředníci ministerstva obrany. Údajně brzy poté, co o tom začal vypovídat na policii, přišel o bezpečnostní prověrku.
Podle Daňhela projekt nákupu letadel pro armádu od začátku provázela nestandardní rozhodnutí a tlak politiků, zejména náměstka z ministerstva obrany Martina Bartáka.
Ten taková tvrzení odmítá a Daňhel podle něj není věrohodným svědkem.
Poslanci vydali Parkanovou
Podobně se proti armádnímu odborníkovi postavil také šéf Vojenského zpravodajství Ondřej Páleník, když členům poslanecké komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství údajně pustil nahrávky dokládající, že Daňhela pravidelně měsíčně vyplácela zbrojařská firma Omnipol, která kontroverzní nákup strojů CASA zprostředkovala.
Vedení společnosti ale označilo tyto informace za nesmysl.
Policie se zabývá případem armádních letounů CASA kvůli jejich údajnému předražení.
O tom, že armáda letadla nechtěla a nepotřebovala a generálové na jejich nákup kývli až po nátlaku od ministerských náměstků, se spekuluje už roky.
Poslanci kvůli vyšetřování nedávno vydali k trestnímu stíhání bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou. Protikorupční policie ji obvinila z porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele.
Podle posudku, který pro policii zpracovala firma American Appraisal, při nákupu letadel vznikla škoda až 658 milionů korun.