Studenti o závislostech: Promlouvám do duše závislým

Markéta S.
3. 6. 2012 9:06
Moje mamka kdysi trpěla workoholismem, a bylo to hrozné

Závislost, to nejsou jen drogy nebo automaty. Mezi takové závislosti může patřit například workoholismus. Člověk si to asi ani neuvědomuje, ale když už s rodinou netráví moc času a je pořád v práci, tak to taky není dobré. Podle mě by lidi měli myslet hlavně na sebe a na rodinu a až potom na práci.

Moje mamka kdysi trpěla workoholismem, a bylo to hrozné. Pořád se vymlouvala, že ji v práci potřebují, já to sice chápu, ale ona nebyla doma asi 14 dní. A to je opravdu hrozné. Mamka vůbec nespala a nejedla. Potom jí jednoho dne odvezli k doktorovi, protože zkolabovala a málem umřela.

Závislost, to nejsou jen drogy nebo automaty...

Požádali jsme studenty 7. a 8. tříd ZŠ Londýnská v Praze a Gymnázia Broumov, aby popsali co nejvíc druhů závislostí, které jsou nebo mohou být pro člověka nebezpečné. Prosím pomozte nám vybrat nejlepší studentskou práci nebo jen názor, který je Vám něčím blízký. Stačí text žáků ZŠ Londýnská v Praze nebo Gymnázia Broumov označit tlačítkem doporučit - líbí se mi.

Takže když se nad tím tak zamyslím, tak si člověk nemusí uvědomit, že je na něčem závislý - a můžou to být drogy, kouření nebo i práce. Když vidím případ mojí mamky, tak si hlavně říkám, že nechci takhle dopadnout, ale kdo to dokáže? Kde je ta pomyslná hranice mezi tím ještě se snažit v práci a už workoholismem?

Závislosti jsou opravdu hrozné a opravdu můžou být jakékoliv. Zrovna nedávno jsem četla, že existuje závislost i na informacích, což mi připadá dost přehnané. Teoreticky může být závislost na čemkoliv, na počítači, kterou možná máte i vy, když čtete tento článek. Nebo dokonce i na vašem oblíbeném plyšovém medvídkovi, se kterým spíte každou noc, a myslíte si že vás zachrání před daněmi. Ale to jsem už dost odbočila, protože nikdo nemá právo na to vás donutit k léčení bez vašeho souhlasu.

Za a) Nemělo by to smysl, protože byste se stejně nevyléčili.
     b) Závislost by vám zůstala do konce života a to asi taky nechcete.

Já vím, že většina přátel si myslí, že pomůže nejvíce svým přátelům tím, že je dají na léčení, ale tak to bohužel nefunguje.  Představte si, že váš kamarád je závislý na nákupech, opravdu si myslíte, že mu pomůžete, když mu zabavíte kreditku a odříznete ho od světa komerce? Asi ne, že? On či ona s vámi nebude mluvit možná až do konce života a to vám opravdu za to nestojí, nebo jo? Já vím, že je to těžké, vždyť jsem to zažila sama s mojí mamkou. Nejdříve zkuste svého kamaráda jen přesvědčit, a pokud to nepůjde, tak si vzpomeňte na přísloví „Starého psa novým kouskům nenaučíš", a bohužel to platí i u lidí. Neříkám, že nemáte dělat nic, ale opravdu si myslíte, že je správné nutit někoho do něčeho, co nechce?  Povím vám jeden příběh ze života: měla jsem kamarádku, která nadevše milovala čokoládu, najednou už nevážila 50 kilo, ale najednou v patnácti vážila 150 kilo, já jsem jí to rozmlouvala, aby jedla i zeleninu a maso. Ale ona říkala, že to není potřeba, potom jednou, myslím, bylo to 3.3.2010, dostala infarkt a už se z něj nedostala.

Ráda bych na závěr skončila vesele, ale bohužel to u závislostí nebývá, což mě velmi mrzí.  Takže doufám, lidi, že se z toho poučíte a nezačnete být závislí, ať jde o cokoliv. Vezměte si prosím příklad z mé kamarádky a uvědomte si, jak můžete dopadnout i vy. 

 

Právě se děje

Další zprávy