Je to výstražná stávka. Už je pozdě, je třeba jít do ulic, říká student Zima o akci Vyjdi ven

Šárka Mrázová Šárka Mrázová
15. 3. 2018 7:17
Zhruba 230 středních a vysokých škol bude ve čtvrtek v pravé poledne stávkovat po celém Česku za obranu ústavních hodnot. "Demokratické směřování naší země je dlouhodobě ohrožováno trestně stíhaným premiérem, který vládne skrze vládu bez důvěry a za tiché podpory prezidenta republiky," říká předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Zima, doktorand Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Akci nazvanou #Vyjdiven vyhlásili studenti Divadelní fakulty Akademie múzických umění.
Michal Zima (vpravo).
Michal Zima (vpravo). | Foto: ČTK

Aktuálně.cz: Co vás jako Studentskou komoru Rady vysokých škol přimělo se ke dnešní stávce připojit?

Michal Zima: Je to výstražná stávka. To znamená skutečně na výstrahu toho, že se tady děje něco, na co je potřeba upozornit a čemu je potřeba se věnovat. V současné chvíli, kdy vnímáme určitou letargii ze strany společnosti, si myslím, že už je třeba vyjít do ulic a říct nahlas, že je potřeba to změnit. Je to jedna z možností, které občanská demokratická společnost nabízí. Myslím, že to je zcela legitimní a v této chvíli správný postoj.

Nezdá se, že by veřejnost byla až tak letargická, například tisíce lidí protestovaly v ulicích už 5. března proti zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS, který následně odstoupil. Věříte, že se vaší stávkou také něco změní?

Nemám iluze o tom, že by se to ze dne na den změnilo. Myslím si ale, že v tuto chvíli slepě přihlížet utahování šroubů by nebylo dobré, a vidíme to všude. Ústavní činitelé kritizují nezávislost médií, za chvilku dle mého názoru dojde na bitvu o veřejnoprávní média, o jejich dozorčí rady nebo kontrolní orgány.

Myslím, že naopak už je trochu pozdě. Měli jsme být slyšet dříve, ale jsem rád za to, že se i toto zvládlo zorganizovat, že je to čistě studentská záležitost. Studentské části akademických senátů a vysoké a střední školy i řada osobností veřejného života se k tomu přidávají.

Ocitla se demokracie v Česku podle vás v ohrožení?

Myslím, že je potřeba bít na poplach. Ne proto, že jsme aktuálně úplně ve velkém nebezpečí, ale protože to k tomu směřuje. Myslím si, že by se společnost měla vyburcovat, aby tomu pozornost dala a samozřejmě si udělala vlastní názor na základě objektivních informací.

Mohl byste shrnout, co vám na současné politické reprezentaci nejvíce vadí?

Jde o to, že tady máme premiéra, který byl vydán Poslaneckou sněmovnou k trestnímu stíhání. V tuto chvíli je to jmenovaný premiér, který řídí vládu v demisi, která nedostala důvěru. Pro tuto vládu hlasovali pouze členové jeho strany. Ústava v tuto chvíli dává vládě veškeré exekutivní kompetence k tomu, aby dělala zásadní personální a strategická rozhodnutí, což si myslím, že z podstaty věci by vláda bez důvěry činit neměla.

Jak by se vláda v demisi tedy měla podle vás chovat?

Myslím si, že je na zodpovědnosti premiéra a členů vlády, aby vyvodili důsledky z toho, že nedostali důvěru sněmovny, a na základě toho samozřejmě nedělali zásadní rozhodnutí. To je jedna z věcí, které nám vadí. Stejně jako prezident republiky, který ačkoliv deklaruje, že společnost nerozděluje, tak pracuje pouze na jejím rozdělování a prohlubování příkopů. Sedmdesát let po únoru 1948 čelíme ne zcela bezpečné situaci v zemi, co se týká perspektivy demokratických hodnot a vůbec občanské společnosti. Proto je důležité se ozvat.

Co si od akce slibují studenti a jaké má poselství pro občany?

Studentská komora se ke stávce připojuje a podporuje ji. Nejsme tedy organizátoři. Je to několik jednotlivců, kteří ji svolali. A co si od toho slibujeme jako studenti? Chceme zvýšit pozornost a vyburcovat společnost k tomu, aby se zajímala o společenské dění v naší zemi.

Aby si získávala informace z několika zdrojů (nevěřila pouze jednomu) a na základě toho si utvořila vlastní názor. Zda je podle jejího nejlepšího vědomí a svědomí společnost v krizi, nebo není. A podle toho samozřejmě reagovala.

Já to vnímám jako zvonění na varovný zvon, abychom se zamysleli nad tím, kam směřuje naše země, a nebyli k tomu lhostejní. Dejme si hodinu dvě v následujících týdnech a zjišťujme si informace. Aby každý mohl říci: Ano, já jsem za to také zodpovědný a vědomě. Pak jsou tam také požadavky od pořadatelů, to znamená, aby prezident Miloš Zeman nepodporoval vládu, která nemá důvěru a kterou řídí trestně stíhaný premiér. Aby Senát byl v této souvislosti více aktivní a aby tato vláda nepřijímala další důležitá strategická a personální rozhodnutí.

Přestože jsme si vědomi institutu imunity poslanců, tedy instrumentu, který je k tomu, aby předešel účelovým nařknutím a účelovým trestním oznámením na ústavní činitele, která by mohla paralyzovat jejich funkci.

Budete protestovat i nadále, dokud nebudou vyslyšeny vaše výzvy?

Já osobně si myslím, že by protest měl směřovat k tomu, aby vyburcoval společnost, aby se o dění zajímala. Nemyslím si, že nějaké generální stávky jsou v současné chvíli a za této situace nutné. Jedna by měla stačit a posléze iniciovat nějakou diskusi s aktéry této celé situace. Vést dialog o tom, jak to má dále směřovat. Nemyslím si, že tím, že budeme křičet, bychom něčeho dosáhli. Myslím si, že tu má být konstruktivní diskuse, ale to je i věc sněmovny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Britská policie řešila tanker v Lamanšském průlivu. Na palubě byli černí pasažéři

Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží v neděli zasahovaly kvůli incidentu na ropném tankeru v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Důvodem bylo několik černých pasažérů, kteří podle sdělení policie slovně vyhrožovali posádce. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhlas ostrova Wight večer oznámil, že operace skončila zatčením sedmi podezřelých.

"Na palubě tankeru bylo několik černých pasažérů, kteří slovně vyhrožovali posádce. Nikdo nebyl zraněn," uvedla policie v prohlášení. BBC citovala právníky řeckého majitele lodi, podle nichž "stoprocentně nejde o únos", jak se předtím také spekulovalo.

K lodi, která se plaví pod liberijskou vlajkou, vyrazila v neděli plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Gebre Selassie přihrál na gól při remíze Brém s Hoffenheimem

Fotbalisté Brém v sestavě s českými reprezentanty Jiřím Pavlenkou a Theodorem Gebre Selassiem, který přihrál na gól, remizovali v utkání 5. kola německé ligy s Hoffenheimem 1:1. Wolfsburg poprvé vyhrál, po předchozích čtyřech remízách porazil nováčka z Bielefeldu 2:1.

V dresu Hoffenheimu podobně jako ve čtvrtečním zápase "liberecké" skupiny Evropské ligy s Crvenou zvezdou Bělehrad (2:0) absentoval kvůli nákaze koronavirem Pavel Kadeřábek. Brémy se ujaly vedení v páté minutě, poté co Gebre Selassieho přízemní centr z pravého křídla zakončil Maximilian Eggestein. Pavlenka kapituloval ve 22. minutě po střele Dennise Geigera do horního rohu branky.

Wolfsburg posunulo k prvnímu tříbodovému zisku povedených 80 sekund v 19. a 20. minutě. "Vlci" nejprve skórovali z nacvičeného signálu po přímém volném kopu, poté co Maximilian Arnold našel za zdí postaveného Wouta Weghorsta.

Druhá branka padla po chybě hostů v následné rozehrávce. Vybojovaný míč se po sérii doteků dostal až k Arnoldovi, jenž se po gólové asistenci zapsal i mezi střelce. Bielefeld snížil až deset minut před koncem ranou Svena Schipplocka uvnitř šestnáctky.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Wolfsburg - Bielefeld 2:1 (19. Weghorst, 20. Arnold - 80. Schipplock), Brémy - Hoffenheim 1:1 (5. Eggestein - 22. Geiger).

Tabulka:

1. Lipsko 5 4 1 0 12:3 13
2. Bayern Mnichov 5 4 0 1 22:8 12
3. Dortmund 5 4 0 1 11:2 12
4. Stuttgart 5 2 2 1 10:6 8
5. Mönchengladbach 5 2 2 1 8:8 8
6. Brémy 5 2 2 1 7:7 8
7. Eintracht Frankfurt 5 2 2 1 7:9 8
8. Hoffenheim 5 2 1 2 9:7 7
9. Augsburg 4 2 1 1 5:3 7
10. Wolfsburg 5 1 4 0 4:3 7
11. Union Berlín 5 1 3 1 8:6 6
12. Leverkusen 4 1 3 0 3:2 6
13. Freiburg 5 1 3 1 6:9 6
14. Bielefeld 5 1 1 3 4:8 4
15. Hertha Berlín 5 1 0 4 9:12 3
16. Kolín nad Rýnem 5 0 2 3 5:9 2
17. Schalke 5 0 1 4 2:19 1
18. Mohuč 5 0 0 5 4:15 0
Další zprávy