Praha - Na demonstraci za zachování svobody slova se na Václavském náměstí v Praze sešlo podle organizátorů asi 4000 lidí, policie odhad počtu účastníků odmítla sdělit.
Demonstranti nesouhlasí s výroky prezidenta Miloše Zemana a dalších politiků proti médiím. Zhruba po hodinovém protestu v horní třetině Václavského náměstí se lidé vydali na pochod k Pražskému hradu, kde prezident Zeman pořádal koncert pro své podporovatele. Na Hradčanské náměstí dorazily davy lidí. Asi po hodině demonstranti protest ukončili.
Demonstrace na Václavském náměstí začala krátce před 19:00, kdy z reproduktorů zazněly výroky Zemana, premiéra Andreje Babiše a předsedy SPD Tomia Okamury proti novinářům.
Demonstrující poukazovali na to, že tito politici podle nich útočí na nezávislá média a zejména Českou televizi (ČT). "Pokud by si mocní dovolili nám nezávislá média vzít, neměl by je za nás kdo kontrolovat," řekl jeden z řečníků. Zeman, Babiš i Okamura podle dalších vedou proti médiím trvalou a nenávistnou kampaň. Na náměstí byly připraveny i stánky, kde lidé mohli podepsat petici na podporu médií.
Lidé během projevů skandovali "hanba" a "Babiše do koše". Měli s sebou české vlajky a vlajky EU, někteří přišli i s transparenty. Minutou ticha uctili památku zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.
Asi ve 20:00 se průvod čítající tisíce lidí vydal přes náměstí Jana Palacha a Klárov k Hradu, kam dorazili po hodině. Bránu na první nádvoří správa Hradu předčasně uzavřela.
Na Hradčanském náměstí demonstranti skandovali "Máme toho dost" a "Novináře nedáme". Ozýval se také pískot a troubení, protestující cinkali klíči. Lidé také zpívali českou hymnu a píseň Marty Kubišové Modlitba pro Martu. Demonstranti se rozešli okolo 22:00.
Zhruba stovka lidí se na demonstraci za svobodu slova sešla i na náměstí Českého ráje v Turnově na Semilsku. "Jsem rád, že je ještě hodně lidí, kteří chtějí bránit svobodná média. Já pamatuju doby, kdy jediné svobodné médium byl samizdat. Za jednu básničku dostal můj kamarád 18 měsíců. Měli jsme kapelu, vždycky jsme rok připravovali program, a když jsme měli vystoupit, tak ho, jakoby náhodou, tu na 18 měsíců, tu na čtyři roky zavřeli. Nerad bych, aby se ta doba vrátila, a moc děkuju lidem, kteří si to také nepřejou," řekl turnovský disident Karel Šírek. Lidé podepisovali petiční archy na obranu veřejnoprávních médií.
Zeman ve svém inauguračním projevu 8. března ostře a obsáhle zaútočil na podnikatele Zdeňka Bakalu, média patřící do Bakalova vydavatelství Economia i na Českou televizi. Economia i ČT se proti výrokům ohradily.
Aktivisté tvrdí, že Zemanova slova jsou pokračováním dlouhodobého nenávistného útoku na novináře, kteří poskytují veřejnosti nezávislé a pluralitní pohledy na politiku a společnost. Prezidentovi chtějí dokázat, že jsou novinářskou obec připraveni bránit.