Student naučil včely vyrábět stínidla na lampy. Jeden úl za rok zvládne tři kusy

ČTK ČTK
20. 1. 2021 15:40
Student liberecké univerzity Eduard Seibert naučil včely vyrábět stínidla pro lampy. Využil přirozených schopností včel a odmítá, že by je nějak týral či vykořisťoval. Tři stínítka vyrobí včely za rok. Potřebují k tomu jen základní tvar z voskového plátu a dál už pokračují samy. I poměrně studené LED diody získají s těmito stínidly příjemně teplé světlo a navíc i jemnou medovou vůni
Eduard Seibert se stínidlem, které mu vyrobily včely.
Eduard Seibert se stínidlem, které mu vyrobily včely. | Foto: ČTK

Vše přitom začalo u skla. "Původní plán byl dělat skleněnou tavenou plastiku pomocí technologie ztraceného vosku a přemýšlel jsem, jak vytvořit 3D tiskem voskový model tak, aby mi vyhovoval, a tím jsem se dostal ke včelám," řekl Seibert.

Nejprve vystudoval architekturu v Liberci a pak pokračoval na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze, kde se věnoval pod vedením Ronyho Plesla práci se sklem. Za projekt Beehive (včelí úl) získal v soutěži O nejlepší Start-up Technické univerzity v Liberci 2020 Cenu nadace Preciosa a Cenu CzechInvestu.

Na včelím projektu pracuje mladý výtvarník už pět let. Ve skutečnosti nejde o to včely něco naučit. "Včely se učit nedají, musíte se přizpůsobit tomu, co umí. Pochopit, jak přemýšlí, jak staví a nesnažit se je 'zlomit', ale pomoci jim v tom, kam je chcete dostat," vysvětlil postup Seibert.

Včely dostanou do úlu připravený tvar z voskového plátu, jehož díly jsou slepené včelím voskem. Včely mezistěnu kusadly ztenčí a prostor doplní tenkou a průsvitnou hmotou, voštinu zároveň zpevní. Včelař ji pak musí včas z úlu vyjmout, aby do ní včely nezanesly příliš medu.

"Ještě nás čeká hodně zkoušení. Záleží například na místě, kam voštinu v úlu pověsíte. Někdy ji včely ignorují. Do úlu se také musí vložit ve správný čas - od podzimu do jara včely nestaví. Pokud správnou dobu propásnete, začnou včely stavět až za rok," popsal autor záludnosti výroby unikátních svítidel. V jednom úlu mohou během roku vzniknout až tři. "Včely jsou velmi produktivní, snažíme se je ale nevysilovat a netrápit," dodal výtvarník, který si chce pořídit i vlastní včelstva.

Každé svítidlo je originál, nemají totožný tvar ani barvu. Jen co produkt získá osvědčení CE, bude k dostání v pražském showroomu, který Seibert buduje s několika sklářskými a šperkařskými výtvarníky. "Vše nám zkomplikoval covid-19, jsme připraveni otevřít, jakmile nám to koronavirová opatření dovolí," řekl.

Cena jednoho světla by se podle něj měla pohybovat kolem 8000 korun. Projekt má pomoci i včelařům, kterým půjde téměř pětina ceny. Letos plánuje Seibert vyrobit zhruba stovku svítidel Beehive.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump věděl o zbraních v davu, který vyzval k pochodu na Kongres, řekla jeho někdejší asistentka

Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů, které 6. ledna 2021 vyzval k pochodu na sídlo Kongresu bezprostředně před vypuknutím nepokojů. Před vyšetřovacím výborem Sněmovny reprezentantů to vypověděla někdejší asistentka Trumpova personálního šéfa Marka Meadowse. Rovněž uvedla, že Meadows se jí už 2. ledna svěřil s obavou, že den volební schůze Kongresu by mohl být "velmi, velmi špatný".

Sněmovní komise při narychlo svolaném slyšení předvolala Cassidy Hutchinsonovou, což byla podle médií Meadowsova pravá ruka, která se účastnila prakticky všech jeho aktivit. Důrazem na její svědectví se panel snaží ukázat, že Trumpův Bílý dům před událostmi 6. ledna dobře věděl o rizicích, přesto však pokračoval v kampani proti volebním výsledkům a v burcování stoupenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy