Česko má nejvíce včelařů na obyvatele, medu je však málo. Brzy zdraží až o třetinu

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
4. 10. 2020 11:37
Česko má nejvíce včelařů na obyvatele a české včely vyprodukují ročně přes 10 tisíc tun medu. Ani to ale nestačí české spotřebě, říká zpráva projektu Česko v datech. Výrobní cena českého medu je přitom podle ní s asi 50 Kč za kilogram třetí nejnižší v EU a prodejní cena 173 korun pak jen těsně přesahuje unijní průměr. Letos se k tomu přidává katastrofická "neúroda" a lze tak čekat prudké zdražení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Česko má podle zjištění projektu Evropa v datech v přepočtu na počet obyvatel nejvíce včelařů mezi státy EU. Zároveň drží třetí nejvyšší podíl úlů v poměru k rozloze země, konkrétně osm na kilometr čtvereční.

Českomoravská společnost chovatelů (ČSCH) eviduje k letošnímu dubnu téměř 64 tisíc včelařů, jejichž počty postupně rostou. Metodologie sčítání se ale mezi jednotlivými zdroji liší - například podle Eurostatu máme včelařů o dva tisíce méně. I tak jsme ale v jejich počtu na třetím místě v EU.

  • "Při přepočtu včelařů na obyvatelstvo se však dostáváme na absolutní špičku. A to s téměř 58 včelaři na 10 tisíc obyvatel, čímž o více než tři včelaře převyšujeme druhé Slovinsko," uvádí Jan Krupička z projektu Evropa v datech.

Počet včelstev v Česku podle ČSCH aktuálně přesahuje 685 tisíc. S osmi včelstvy na kilometr čtvereční tak máme podle Organizace pro výživu a zemědělství třetí nejvyšší míru zavčelení po Maďarsku a Řecku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy