Česko má nejvíce včelařů na obyvatele, medu je však málo. Brzy zdraží až o třetinu

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
4. 10. 2020 11:37
Česko má nejvíce včelařů na obyvatele a české včely vyprodukují ročně přes 10 tisíc tun medu. Ani to ale nestačí české spotřebě, říká zpráva projektu Česko v datech. Výrobní cena českého medu je přitom podle ní s asi 50 Kč za kilogram třetí nejnižší v EU a prodejní cena 173 korun pak jen těsně přesahuje unijní průměr. Letos se k tomu přidává katastrofická "neúroda" a lze tak čekat prudké zdražení.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Česko má podle zjištění projektu Evropa v datech v přepočtu na počet obyvatel nejvíce včelařů mezi státy EU. Zároveň drží třetí nejvyšší podíl úlů v poměru k rozloze země, konkrétně osm na kilometr čtvereční.

Českomoravská společnost chovatelů (ČSCH) eviduje k letošnímu dubnu téměř 64 tisíc včelařů, jejichž počty postupně rostou. Metodologie sčítání se ale mezi jednotlivými zdroji liší - například podle Eurostatu máme včelařů o dva tisíce méně. I tak jsme ale v jejich počtu na třetím místě v EU.

  • "Při přepočtu včelařů na obyvatelstvo se však dostáváme na absolutní špičku. A to s téměř 58 včelaři na 10 tisíc obyvatel, čímž o více než tři včelaře převyšujeme druhé Slovinsko," uvádí Jan Krupička z projektu Evropa v datech.

Počet včelstev v Česku podle ČSCH aktuálně přesahuje 685 tisíc. S osmi včelstvy na kilometr čtvereční tak máme podle Organizace pro výživu a zemědělství třetí nejvyšší míru zavčelení po Maďarsku a Řecku.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá CDU zahájila druhou část svého sjezdu, na kterém zvolí předsedu. Delegáti vyberou mezi Merzem, Laschetem a Röttgenem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Americký ministr zdravotnictví rezignoval kvůli útoku Trumpovců na Kapitol

Rezignaci podal v pátek ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kongres z minulého týdne. Informovala o tom televize CNN. Azar podle ní zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Sídlo amerického Kongresu minulý týden během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž výtržnostem výrazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního týmu ministryně školství Betsy DeVosová, ministryně dopravy Elaine Chaová nebo ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf. Rezignaci podali například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy