Praha - Ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) si na středu předvolal ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Chce od něj slyšet vysvětlení výroku ruské diplomacie, že jed novičok použitý při útoku na přeběhlého ruského agenta v Británii mohl pocházet z Česka. Stropnický už v sobotu ruské tvrzení odmítl.
"Na zítřejší dopoledne je na ministerstvo zahraničí předvolán velvyslanec Ruské federace Alexandr Vladimírovič Zmejevskij, aby nám vysvětlil lživý výrok ruské strany," uvedlo ministerstvo na Twitteru.
Novičokem byl tento měsíc v Británii přiotráven bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera. Při otravě byla podle několika zdrojů použita nervově paralytická látka vyvinutá v někdejším Sovětském svazu. Britové viní z útoku Rusko, které to odmítá.
Moskva obvinění opakovaně odmítla. Ruské ministerstvo zahraničí v sobotu uvedlo, že použitá látka mohla pocházet z Česka, Slovenska, Švédska nebo Británie. Stropnický tvrzení ve stejný den odmítl, označil ho za standardní způsob, jak manipulovat informace a odvést pozornost. Ruské tvrzení odmítla i ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO).
Skupina 27 senátorů vyzvala vládu jako celek, aby se proti ruskému tvrzení ohradila. Poslanci TOP 09 vyzvali Stropnického, aby zvážil i vyhoštění ruských diplomatů.
"Bouře v Praze nezakryje fakt, že ČR může vyvíjet jedy"
Poslední výroky ruských představitelů o kauze si nicméně protiřečí. Podle náměstka ruského ministra zahraničí Sergeje Rjabkova nemohou reakce České republiky a Švédska nic změnit na tom, že tyto státy mají možnost vyvíjet látky typu Novičok.
Rjabkov svým úterním stanoviskem reagoval na informace o tom, že Praha a Stockholm si předvolaly ruské velvyslance s žádostí o vysvětlení výroku Moskvy, že armádní jed mohl pocházet z jejich zemí.
"Ruské prohlášení, že možnost práce s takovými látkami mají kromě Británie také USA, Švédsko a Česká republika, není náhodné," dodal. Moskva si je podle něj vědoma, jakou bouři její prohlášení vyvolávají ve jmenovaných zemích.
"Bouře jako reakce ale nijak nepopírá fakt, že právě tyto země jsou, pokud víme, schopny provádět výzkum a vyvíjet a syntetizovat takové věci," prohlásil vysoký představitel ruské diplomacie.
Ruský velvyslanec ve Švédsku Viktor Tatarincev naopak popřel, že by Rusko zmíněné země obvinilo jako zdroj novičoku. Ze strany Moskvy to byla pouhá hypotéza, vysvětloval v úterý Tatarincev.
"Byla to jen poznámka, domněnka, nikoliv oficiální vysvětlení," řekl podle agentury AFP velvyslanec Viktor Tatarincev.
Podle agentury TASS švédskou stranu upozornil, že v armádním výzkumném ústavu ve městě Umea asi 500 kilometrů severně od Stockholmu se skladují vzorky nejrůznějších chemických, bakteriologických a radioaktivních látek. Psal o tom podle něj švédský tisk a přítomnost zmíněných vzorků potvrdili i zaměstnanci ústavu v Umea.