Prudká hádka poslanců kvůli "Lex Babiš". Za vámi jsou mrtvoly, vyčetl Faltýnek Kalouskovi

Lucie Stuchlíková Radek Bartoníček Lucie Stuchlíková, Radek Bartoníček
29. 6. 2016 19:41
Středeční schůze poslanců končí velmi ostrou hádkou mezi předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem a některými poslanci hnutí ANO. Příčinou je poněkud paradoxně muž, který není přítomný - šéf hnutí ANO Andrej Babiš. V některých chvílích debata přerostla v tvrdé osobní osočování a hádky. Celá polemika se odehrála v bloku, který byl věnovaný novele zákona o střetu zájmů. Některé návrhy by v případě schválení omezily podnikání ministrů-podnikatelů, kteří by byli ve vládě po volbách v příštím roce.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Poslanci ve středu poslali do finálního čtení zákon o střetu zájmů. Norma, které se přezdívá "Lex Babiš", by měla významný vliv na byznys ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Právě kvůli tomuto případnému "zásahu" do jeho podnikání se ve středu večer strhla ve Sněmovně velmi ostrá polemika, která přerostla až do osobních útoků. A to především ve chvíli, kdy nastala debata, zda Babiš vlastní či ovládá společnost Čepro.

"Pan ministr Babiš Čepro nikdy nevlastnil a nevlastní z hlediska průhledného vlastnictví. Z hlediska ovládání a tunelování je tomu ale úplně jinak," začal Kalousek. "Je to stejné jako s Unipetrolem, který získal, nezaplatil, vytuneloval a hodil státu na krk. Je to stejné jako s firmou Explosia, kterou koupil společně s firmou Syntezia, zaplatil málo, vytuneloval a za draho přes svého kamaráda prodal státu za asi tak za desetinásobnou cenu zpátky," pokračoval Kalousek, na jehož slova se ve Sněmovně, stejně jako v případě jiných poslanců, vztahuje imunita. "Je to stejné jako se všemi státními podniky, které sice nevlastní, ale ovládá a tuneluje v zájmu Agrofertu. A kdo z vás to nevidí a nechce vidět, ten nehájí zájmy České republiky," dodal Kalousek.

Těmito slovy ale pořádně nadzvedl poslance Babišova hnutí, kteří se okamžitě ozvali. "Je dobře, že česká veřejnost už výkřiky pana Kalouska nebere vážně, protože má paměť," zareagoval předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek, který tvrdil, že s sebou nosí tašku, ve které má informace o Kalouskových údajných kauzách. "Naše veřejnost ví, kdo jste a co jste pro naši zemi udělal," uvedl Faltýnek, což ještě nebyl konec jeho vystupování ve Sněmovně.  

K mikrofonu se opět postavil Miroslav Kalousek. "Tady je druhé nejsilnější průmyslové impérium, které prostřednictvím prvního místopředsedy vlády pro hospodářskou politiku s vaší politickou silou reguluje podmínky tak, aby to bylo výhodné pro něj, a ne pro daňové poplatníky. To je věc, která tady nikdy nebyla," prohlásil předseda TOP 09, který několikrát zopakoval, že i díky poslancům ANO zvýšil Agrofert své zisky za minulý rok o čtyřicet procent.

Faltýnek v té chvíli opět přišel k řečnickému pultu a mluvil o tom, že za Babišem je například spousta pracovních míst, která poskytl lidem. "Za vámi zůstaly padáky, mrtvoly a mrtvoly, modernizace tanků, štábní informační systém," jmenoval různé kauzy, které opozice Kalouskovi vyčítá, včetně tragédie, kdy zahynul parašutista. Kalousek ale už mnohokrát jakékoliv pochybení v těchto věcech odmítl.

Poradím se, jak postupovat, řekl Babiš

Pokud by prošly všechny nápady poslanců, které ve středu navrhli, Babiš by od příštího volebního období nesměl vlastnit média a v Agrofertu by mohl držet maximálně 40 procent akcií. Pokud by si jich ponechal více než čtvrtinu, firma by navíc přišla o možnost čerpat dotace, investiční pobídky a ucházet se o veřejné zakázky.

"Počkám, co se schválí, a pak se poradím, jestli to není protiústavní a jestli mi to neupírá moje práva," uvedl Babiš před hlasováním. Jeho koaliční partneři z řad lidovců a ČSSD na něj prý nehodlají brát ohledy - některá omezení navrhli sami sociální demokraté a chtějí podpořit také část "antibabišovských“ návrhů navržených opozicí.

Tento týden však sociální demokraté oznámili první ústupek. Zmírní slibované sankce pro "neposlušné“ ministry. Podle původního Chvojkova plánu měl člen vlády, který včas neupraví vztahy ve firmách, přijít o zisky z daných společností. Nakonec ale přijde pouze o hlasovací práva. "Došel jsem k závěru, že by to mohlo vzbuzovat otázky o ústavnosti tohoto návrhu,“ uvedl Chvojka.

Ve středu dopoledne navíc poslanci definitivně schválili několik nových pravidel pro volební kampaně a financování volebních stran, která také dopadnou především na Babiše a jeho ANO. Ministr financí už svému hnutí od příštího roku nebude moci půjčovat peníze ani mu dávat dary nad tři miliony korun.

 

Právě se děje

Další zprávy