Střelba v Turecku je odporným zločinem, reagují čeští politici

ČTK ČTK
1. 1. 2017 13:36
Čeští politici v neděli odsoudili noční teroristický útok v tureckém Istanbulu. Předseda Sněmovny Jan Hamáček nebo opoziční politik Miroslav Kalousek střelbu v nočním klubu označili za odporný zločin. Podle Petra Gazdíka je nejnovější útok smutnou připomínkou nové reality, na niž se reaguje zostřením bezpečnostních opatření a intenzivnější aktivitou zpravodajských služeb.
Lidé na ulici před diskotékou v Istanbulu, kde došlo k teroristickém útoku.
Lidé na ulici před diskotékou v Istanbulu, kde došlo k teroristickém útoku. | Foto: Reuters

Praha - Střelba v tureckém nočním klubu byla podle předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) a šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska odporným zločinem. Podobným útokům je podle nich třeba předcházet mimo jiné spoluprací tajných služeb. Podle předsedy STAN Petra Gazdíka i Hamáčka ale žádná z opatření proti terorismu nebudou nikdy stoprocentně účinná.

Politici to v neděli uvedli pro ČTK v reakcích na střelbu v luxusním istanbulském klubu, kde neznámý střelec zabil 39 lidí a nejméně 69 dalších zranil. Mezi oběťmi jsou i cizinci.

Hamáček s připomínkou nedávného teroristického útoku v Berlíně uvedl, že terorismus je jednou z nejodpornějších forem násilí, nezná hranice a cílí převážně na nevinné civilisty.

"Žádná opatření proti terorismu, jakkoli robustní, nikdy nebudou stoprocentně účinná," řekl. Nejúčinnější je podle něj prevence, posilování schopností tajných služeb a jejich spolupráce.

"Ať už byl motiv jakýkoli, je to odporný zločin, který musí odsoudit každý slušný člověk," uvedl Kalousek.

Úkolem je podle něj intenzivní spolupráce pro minimalizaci rizik podobných událostí, a to spolupráce zejména mezi tajnými službami a bezpečnostními složkami.

Útok je podle Gazdíka smutnou připomínkou nové reality, na niž se reaguje zostřením bezpečnostních opatření a intenzivnější aktivitou zpravodajských služeb. Ale ani tak nejsme a bohužel ani nebudeme schopni zabránit podobným činům každého frustrovaného či zfanatizovaného magora," uvedl Gazdík. Největší výzvou pro demokratické společnosti podle něj bude hledání rovnováhy mezi co největší bezpečností a zachováním občanských svobod.

 

Právě se děje

Další zprávy