Nemilosrdný útok na nevinné. V Istanbulu zemřelo 39 lidí, útočník nebyl převlečen za Santa Clause

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 1. 1. 2017 21:58
Nejméně 39 mrtvých a 69 raněných si vyžádal noční útok na istanbulskou diskotéku Reina. K masakru se zatím nikdo nepřihlásil, ani se ještě nepodařilo dopadnout střílejícího útočníka. Není jisté, zda byl jediný, nebo byli dva.
Pohřeb jedné z obětí teroristického útoku v Istanbulu.
Pohřeb jedné z obětí teroristického útoku v Istanbulu. | Foto: Reuters

Istanbul - Nejméně 39 mrtvých a 69 raněných si vyžádal noční útok na istanbulskou diskotéku Reina, kde stovky lidí slavily příchod nového roku. K masakru se zatím nikdo nepřihlásil, střílející útočník je stále na útěku. Podle premiéra Binaliho Yildirima nechal na místě činu střelnou zbraň. Úřady v neděli odpoledne dementovaly původní zprávy, podle nichž byl střelec v době útoku oblečen do kostýmu Santa Clause.

Podle premiéra začínají turecké úřady postupně odhalovat důkazy související s útokem v nočním klubu, nicméně stále není jasné, kdo je za něj zodpovědný. "Objevují se určité detaily, úřady se ale snaží dospět ke konkrétnímu výsledku," řekl Yildirim na dotaz novinářů, kdo by za krveprolitím mohl stát.

Lidé utíkají po útoku na diskotéce Reina
Lidé utíkají po útoku na diskotéce Reina | Foto: Reuters

Kurdská organizace PKK prostřednictvím agentury Firat popřela, že by útokem provedl některý z kurdských oddílů. Během neděle došlo před jednou z istanbulských mešit ke střelbě, při níž byli zraněni dva lidé, není však jasné, zda má čin spojitost s nočním teroristickým útokem.

Nejméně 24 ze 39 zavražděných lidí pocházelo ze zahraničí, úřady však zatím nepotvrdily jejich totožnost. Podle tureckých médií jsou mezi mrtvými nebo zraněnými nejspíš občané Saúdské Arábie, Maroka, Libanonu, Tuniska, Libye, Iráku, Jordánska, Izraele a Belgie. Čtyři z obětí se úřady stále snaží identifikovat. Zraněno bylo téměř 70 osob, někteří z nich jsou v kritickém stavu.

Údaje o státní příslušnosti obětí se ale stále liší. Turecká média hovoří konkrétně o sedmi mrtvých saúdskoarabských občanech a čtyřech Iráčanech. Agentura Dogan uvádí, že zahynuli mimo jiné dva Indové, dva Tunisané a jeden Kanaďan, jeden Syřan, jeden Izraelec a jeden Belgičan.

Státní agentura Anadolu informovala, že jednou z obětí je Turkyně, která v klubu pracovala jako členka ochranky. Devětadvacetiletá Hatice Karcilarová byla matkou tříleté dcery. Jordánská agentura Petra napsala, že atentát nepřežili tři Jordánci a čtyři byli zraněni. O dvou tuniských obětech informovalo tuniské ministerstvo zahraničí.

Už předtím oznámila Belgie, že zahynul jeden její občan, který měl také turecké občanství. Izraelské ministerstvo zahraničí sdělilo, že při útoku přišla o život devatenáctiletá občanka Izraele, která byla na diskotéce se třemi přáteli; jeden z nich byl zraněn.

O jednom mrtvém a pěti zraněných hovoří kuvajtské úřady. Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault oznámil úmrtí ženy, které měla francouzské a tuniské občanství. Mezi mrtvými je i její tuniský manžel. Tři mrtvé a čtyři zraněné hlásí Libanon.

České úřady zatím nemají k dispozici informace o případných českých obětech.

Erdogan: Teroristi chtějí vyvolat chaos

Guvernér istanbulské provincie Vasip Şahin hovořil o jediném střelci, který automatickou útočnou puškou nejprve zastřelil policistu a dalšího člověka před vchodem do velkého klubového areálu a poté náhodně pálil po lidech uvnitř. "Divoce a nemilosrdně střílel na nevinné, kteří prostě přišli slavit Nový rok a pobavit se," řekl novinářům guvernér.

"Pátrání po teroristovi pokračuje. Doufám, že bude rychle dopaden," řekl turecký ministr vnitra Süleyman Soylu.

Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana je cílem teroristických útoků destabilizovat Turecko a vyvolat chaos. "Budeme jako národ bojovat nejenom proti útokům páchaným teroristickými skupinami a silami, které stojí za nimi, ale také proti ekonomickým, politickým a sociálním útokům," uvedl v písemném prohlášení.

"Atentáty na civilisty se pachatelé snaží vyvolat chaos, demoralizovat národ, destabilizovat zemi. Jako národ si zachováme chladnou hlavu, budeme stát při sobě a těmto špinavým hrám nikdy neustoupíme," dodal Erdogan.

Diskotéka Reina na obrázku z roku 2015
Diskotéka Reina na obrázku z roku 2015 | Foto: Reuters

17 tisíc policistů v ulicích

K útoku došlo okolo 01:30 místního času, tedy asi půlhodinu před středoevropskou půlnocí. Diskotéka Reina je jedna z nejvyhlášenějších v největším tureckém městě. V okamžiku masakru bylo uvnitř na 700 lidí a někteří se snažili zachránit skokem do Bosporu.

"Než jsem mohla pochopit, co se děje, zhroutil se na mě manžel. Musela jsem odstrčit několik těl, abych se mohla dostat ven. Bylo to děsivé," vylíčila jedna z návštěvnic klubu. Její muž nakonec vyvázl bez vážnějšího zranění, i když ho zasáhly tři výstřely.

Útoku nezabránila ani okolnost, že v největším tureckém městě byla vyhlášena přísná bezpečnostní opatření kvůli nebezpečí teroristických útoků a nad bezpečím silvestrovských a novoročních oslav bdělo na 17 000 policistů.

Kdo za útokem stojí, není jasné. Agentura AFP připomněla sérii dřívějších atentátů, připisovaných radikální organizaci Islámský stát, anebo separatistům ze Strany kurdských pracujících (PKK). BBC se zmínila i o nedávné vraždě ruského velvyslance v Ankaře Andreje Karlova, jehož zastřelil turecký policista označující svůj čin za pomstu za ruské bombardování syrského Aleppa.

Minulý měsíc při dvou explozích u fotbalového stadionu istanbulského klubu Besiktas zahynulo 44 lidí. K útoku se přihlásila radikální kurdská skupina. Výbuchy a střelba na istanbulském Atatürkově letišti si koncem června vyžádaly životy 45 lidí. Podle úřadů stál ze tímto atentátem Islámský stát a tři pachatelé pocházeli ze zemí bývalého Sovětského svazu.

Mezi oběťmi nočního atentátu v Istanbulu je i policista, který přežil právě prosincový útok spáchaný u stadionu Besiktase po fotbalovém zápase. Podle tureckého tisku byl Fatih Çakmak ve službě v nočním klubu Reina a zemřel mezi prvními.

Çakmak sloužil také 10. prosince na stadionu, kde sehrály zápas turecké kluby Beşiktaş a Bursaspor. Po utkání tam na policisty zaútočili členové radikální kurdské skupiny Sokoli osvobození Kurdistánu. Mezi 45 oběťmi bylo 37 policistů.

Nové doporučení od Zaorálkova úřadu

Americký prezident Barack Obama v reakci na nejnovější krveprolití vyjádřil soustrast nad nevinnými oběťmi. Zároveň nabídnout Ankaře americkou pomoc.

"Mé myšlenky byly dnes ráno s oběťmi, jejich rodinami a přáteli," sdělila německá kancléřka Angela Merkelová, která považuje za nelidské útočit na "lidi, kteří chtěli společně slavit nový rok".

Podle ruského prezidenta Vladimira Putina je teroristům naprosto neznámý "koncept lidské morálky". Je podle něj společným úkolem reagovat na terorismus "rozhodně". Ubezpečil, že Rusko zůstává "spolehlivým partnerem" Turecka v boji proti terorismu.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek vyjádřil soustrast příbuzným zemřelých. "Strašlivý začátek roku 2017 v Istanbulu. Soucítím s rodinami obětí tohoto odporného zločinu," sdělil na twitteru.

Ministerstvo zahraničí dopoledne vydalo doporučení, aby se lidé vyhýbali istanbulské čtvrti Ortaköy a jejímu okolí, kde policie intenzivně pátrá po útočníkovi. Letiště funguje bez omezení, ale lidé mají počítat s případnými policejními kontrolami.

Černínský palác kvůli dlouhodobě špatné bezpečnostní situaci v Turecku nedoporučuje cesty do jihovýchodních oblastí a cesty do Ankary radí omezit na nezbytně nutné. Po celém Turecku ministerstvo doporučuje opatrnost, pohybovat se v hotelových komplexech a vyhýbat se většímu shromáždění osob.

V zemi platí od poloviny loňského roku výjimečný stav, takže je nutné mít u sebe doklady, informovat rodinu o místě pobytu a být v kontaktu s cestovní kanceláří, pokud s ní lidé cestují, upozorňuje česká diplomacie.

 

Právě se děje

Další zprávy