Obětí bude přibývat. Při útěku z klubu jsme šlapali po mrtvých, říká svědek istanbulského teroru

ČTK ČTK
1. 1. 2017 11:27
Svědci přímo z místa mluví o tom, že v klubu byl v momentě útoku takový hluk, že pokud útočník něco vykřikoval, nebyl slyšet. Klub Reina vyhledávají třeba celebrity, agentura AFP tak zachytila i svědectví profesionálního fotbalisty.
Lidé odcházejí z místa neštěstí.
Lidé odcházejí z místa neštěstí. | Foto: Reuters

Istanbul - V istanbulském klubu Reina mnoho lidí při nočním atentátu omdlévalo. Ti, kteří se snažili utéct, šlapali po tělech na zemi. Agentuře AFP to řekl profesionální fotbalista Sefa Boydaş, který byl mezi hosty.

Klub se nachází v evropské části Istanbulu a patří k luxusním podnikům navštěvovaným celebritami. Z 39 obětí střeleckého útoku, který se odehrál v noci na dnešek, bylo zatím identifikováno 21 lidí, mezi nimi bylo podle úřadů 15 cizinců.

Boydaş řekl, že přišel do klubu se dvěma přítelkyněmi a po deseti minutách se ozvaly první výstřely. "Právě když jsme se usazovali, začal se od dveří šířit prach a kouř a zazněly výstřely. Mnoho dívek přitom začalo ztrácet vědomí," popsal Boydaş.

"Říkají (úřady), že je 35 až 40 mrtvých, ale bude jich asi víc, protože když jsem odcházel, šlapali lidé po tělech," tvrdí hráč istanbulského klubu Beylerbeyi.

Snažil se prý utéct s přítelkyní, ale když viděla, že její starší sestra omdlela, skácela se také. Místnost zahltily výkřiky lidí, takže pokud něco volal střelec, zaniklo to v křiku.

Příbuzní lidí, kteří byli v klubu, postávali v chladu u policejního kordonu. "Byla tam moje sestra. Volala mi, že je uvnitř a že slyší výstřely. Od té doby jsem s ní nemluvila," řekla jedna žena. Další sdělila, že na diskotéce byl její starší bratr a že je naživu. "Díkybohu je v pořádku, čekám na něj," řekla.

"Než jsem mohla pochopit, co se děje, zhroutil se na mě manžel. Musela jsem odstrčit několik těl, abych se mohla dostat ven. Bylo to děsivé," vylíčila další z návštěvnic klubu. Její muž nakonec vyvázl bez vážnějšího zranění, i když ho zasáhly tři výstřely.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Britský řetězec Debenhams čeká likvidace, ohroženo je 12 000 míst

Britský řetězec obchodních domů Debenhams vstoupí do likvidace, což bude znamenat uzavření poboček a možný zánik 12 000 pracovních míst. Správci podniku se pro tento postup rozhodli poté, co firma JD Sports ztratila zájem o jeho převzetí. Informovaly o tom dnes agentury AP a Reuters.

Likvidace společnosti Debenhams je další ranou pro britský maloobchodní sektor, který se potýká s negativními dopady pandemie covidu-19. V pondělí se pod ochranu před věřiteli uchýlil britský maloobchodní prodejce oděvů Arcadia Group, což ohrožuje dalších 13 000 pracovních míst, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy