Mezi oběťmi střelby v ostravské nemocnici jsou i dva příslušníci vězeňské služby

Přenos skončil
Muž, který ráno v ostravské fakultní nemocnici zastřelil šest lidí, je po smrti. Policie našla za pomoci vrtulníku auto podezřelého. Muž se poté střelil do hlavy a po půlhodinové resuscitaci svým zraněním podlehl. Česko uctí památku obětí 17. prosince rozezněním sirén, oznámil premiér Andrej Babiš.
Střelba v ostravské nemocnice | Video: DVTV
Přenos skončil
20:52

Vážení čtenáři, tímto ukončujeme dnešní on-line zpravodajství. Děkujeme, že jste nás sledovali.

18:26

"Česko platí za bezpečnou zemi, nikdy se nestalo terčem teroristického útoku," napsal na svých internetových stránkách mnichovský deník Süddeutsche Zeitung. "Také činy, jež mají na svědomí lidé jednající v amoku, se v této zemi téměř nestávají," dodává. Internetový portál rakouského deníku Die Presse rovněž Českou republiku označuje za "všeobecně bezpečnou zemi", kterou dnešní útok otřásl. Rakouský bulvární list Kronen Zeitung píše o "krveprolití v nemocnici".

18:15

Maďarský premiér Viktor Orbán ujistil, že jeho národ sdílí žal Čechů, modlí se za rodiny obětí a rychlé uzdravení zraněných. "Rád bych vás ujistil o maďarské podpoře v těchto těžkých hodinách," uvedl Orbán podle maďarské agentury MTI v dopise adresovaném předsedovi české vlády.

18:14

Soustrast v souvislosti s dnešní střelbou vyjádřili i někteří zahraniční politici. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v telegramu zaslaném svému českému protějšku uvedla, že zprávu o tragické a nesmyslné střelbě přijala s hlubokým zármutkem. Rodinám a blízkým obětí Čaputová vyjádřila upřímnou soustrast a zraněným popřála brzké uzdravení.

18:12

Lidé, kteří na Václavském náměstí protestují proti premiérovi Andreji Babišovi, právě drží minutu ticha za oběti střelby.

17:14

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) vyjádřila všem pozůstalým po obětech soustrast. "Přála bych si, abychom teď všichni mysleli na rodiny všech obětí, které přišly o své blízké během adventu. A abychom právě adventní čas využili ke zklidnění rozjitřených nálad, které často rozdělují naši společnost, a myšlenky směřovali k podstatným věcem v životě," vzkázala.

17:02

Dvě z šesti obětí střelby v nemocnici byli příslušníci Vězeňské služby, uvedlo ministerstvo spravedlnosti.

16:40

Primátor Ostravy Tomáš Macura označil událost za zcela výjimečnou. "Pokud vyjmeme události druhé světové války, tak v posledním století k žádné hromadné vraždě v tomto rozsahu na území města nedošlo," řekl ČT. Podle Macury se bude město do budoucna zabývat zvýšenou ochranou měkkých cílů. "V tuto chvíli chceme ale pietně uctít památku těch zbytečně zemřelých lidí," uvedl. Ostrava redukuje vánoční program, v noci zůstanou zhasnuty některé dominantní města.

16:34

Ostravská linka důvěry očekává, že v souvislosti s dnešní střelbou ve Fakultní nemocnici Ostrava zaznamená zvýšený zájem o své služby. Linka důvěry je zájemcům k dispozici nepřetržitě.

"Nejčastějším impulzem pro zavolání na naši linku důvěry jsou náhlé traumatizující události, které zasáhly volajícího. Často rodinné události jako úmrtí, nemoc, konflikt mezi blízkými, ohrožení agresí. Volající linku kontaktují v případech psychické tísně, nespavosti, depresivních pocitů. V souvislosti s dnešním tragickým ránem ve fakultní nemocnici očekáváme, že nás v následujících hodinách budou kontaktovat také účastníci těchto událostí," řekl vedoucí Linky důvěry Ostrava Svatopluk Antoš.

16:32

Informace o střelbě v traumatologické ambulanci se dostaly do médií nejen v sousedních zemích; zprávy o události přinesly internetové portály mimo jiné v Jihoafrické republice, na Novém Zélandu, v Číně nebo v Indii. Ostrava se dostala také na titulní stránky amerických, ale i kanadských zpravodajských portálů. Na hlavní stránku zprávu umístily například americké televize CNN, Fox News či CNBC nebo kanadská televize CBC.

16:32

Obsáhle se událostem v Ostravě věnují slovenská média, portál pravda.sk píše o "masakru" a ptá se, zda šlo o pomstu lékařům. Polská zpravodajská televize TVN24 zařadila do programu mimořádné vysílání, na internetovém portálu onet.pl se případem zabývají dva články a zveřejněna byla i galerie fotografií.

16:32

O dnešním masakru ve Fakultní nemocnici Ostrava, kde útočník šest lidí zastřelil, tři zranil a sám později spáchal sebevraždu, informují média na celém světě. Většinou přitom přebírají materiály velkých tiskových agentur. Britská rozhlasová a televizní stanice BBC zprávu o tragické události zařadila na úvodní stránku svého internetového portálu.

"Útoky střelnou zbraní jsou v České republice výjimečné, i když na evropské poměry zbraně má kvůli velké oblibě myslivosti relativně hodně lidí," napsala BBC.

16:17
15:59

Večerní demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) v Praze bude mít kvůli dnešní tragédii ve Fakultní nemocnici Ostrava pozměněnou podobu. Organizátoři odvolali z akce bubeníky, oběti střelby ve zdravotnickém zařízení uctí minutou ticha.

"Milí přátelé, jsme otřeseni tím, co se stalo dnes ráno ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Proto na dnešní demonstraci uctíme oběti minutou ticha. Zároveň jsme z akce odvolali bubeníky - pochod tedy nebude tak hlučný, jako měl být," uvedl spolek. Ve středu od 17:00 pak mají lidé zapalovat svíčky v Ostravě před budovou nemocnice a v Praze před sochou svatého Václava.

15:33

"Znám pár lidí, kteří tady v nemocnici pracují. Já tudy každé ráno projíždím do práce. To, co se stalo, je hrozné, nemělo by se to dít," řekla žena, která přišla zapálit svíčku za oběti ranní střelby.

15:32

Před nemocnicí vzniklo menší pietní místo, kam lidé pokládají svíčky a květiny.

Pietní místo před budovou FNO.
Pietní místo před budovou FNO. | Foto: Aktuálně.cz
15:24

V reakci na ranní tragické události ve Fakultní nemocnici Ostrava odehraje ženská florbalová reprezentace utkání skupiny B na světovém šampionátu se Slovenskem s černými páskami. Vyjádří tak hlubokou soustrast rodinám obětí střelby.

15:23

Zranění už jsou v tuto chvíli po operaci. Jedna pacientka zůstává v kritickém stavu, zbylí dva pacienti jsou mimo ohrožení života, řekl ředitel nemocnice Jiří Havrlant.

15:06

Policie upravuje předtím zveřejněné informace - oběťmi jsou čtyři muži a dvě ženy.

15:02

"Závěr naší schůzky s panem ministrem vnitra, panem hejtmanem a panem primátorem je, že jsme se dohodli, že přispějeme pozůstalým částkou 300 000 a že na příštím zasedání vláda 16. prosince rozhodne, jakým způsobem uctíme památku obětí," oznámil premiér Andrej Babiš. Částku na pomoc pozůstalým musí schválit vláda, Moravskoslezský kraj i město.

15:02

Pardubická nemocnice dnes kvůli tragickým událostem v Ostravě zrušila plánované taktické zdravotnické cvičení, aby nevystavovala pacienty a personál stresu a nepříjemným pocitům.

14:56

Podle bezpečnostního experta Lumíra Němce není třeba zpřísňovat pravidla zákonu o nošení zbraní. "Tím, že omezujeme legální držitele zbraní, nahráváme těm darebákům na druhé straně," řekl v DVTV. Podle něj je naprostá většina teroristických útoků v zahraničí spáchána nelegálně drženou zbraní.

14:51

"Není to nějaký kouzelný proutek, který zamezí tomu, že se může stát takováto smutná věc. Ale může to pomoct," řekl v DVTV bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt k návrhu ministerstva zdravotnictví na zlepšení bezpečnosti tzv. měkkých cílů. Podle něj je ale třeba vzít v potaz, že s problémem střeleb bojují mnohé země světa.

14:38

Mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl uvedl, že v nemocnici zasahovaly tři posádky záchranné služby, které byly přímo u obětí neštěstí. Tým krizových interventů a psychologů ze všech záchranných složek musel pracovat s desítkami lidí, jimiž událost psychicky otřásla. Jednalo se nejen o nezraněné pacienty, ale například i o personál nemocnice.

14:38

Ministr vnitra Jan Hamáček se v ČT omluvil nevinnému muži, jehož portrét policie zveřejnila v souvislosti s útokem. Policisté muže zadrželi a jako podezřelého ho vyslýchali. "Je to snaha zastavit pachatele za každou cenu. Je potřeba se chytit každé stopy a v tu chvíli, kdy měla policie důvodné podezření, že to může být ten člověk, tak portrét zveřejnila," obhajoval práci policie Hamáček.

14:14

"Určitě to budeme řešit i na vládě. Měli bychom udělat nějaká opatření," řekl premiér Andrej Babiš.

14:10

"Celostátní uctění památky bude formou rozeznění sirén 17. prosince od 12 hodin," řekl premiér Andrej Babiš. Bude to podobné, jako to bylo v případě incidentu v Uherském Brodě, oznámil.

13:52

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch upozornil, že jeho úřad pracuje na zlepšení bezpečnosti tzv. měkkých cílů. "Zanalyzujeme nyní možnosti, jak by bylo možné tento dotační program rozšířit na více nemocnic. Dnes je určen pro akutní lůžková zařízení nad 350 lůžek, rádi bychom tento limit snížili a rozšířili okruh nemocnic, které by mohly být podpořeny," napsal dále na Twitteru.

13:50

Před ostravskou nemocnicí visí černá vlajka.

Vlajka před ostravskou nemocnici
Vlajka před ostravskou nemocnici | Foto: Ondřej Zoubek
13:29

Andrej Babiš právě dorazil do ostravské fakultní nemocnice.

13:38

Střelec byl v posledních dvou týdnech v kontaktu se zpěvákem Davidem Stypkou, který vystupuje s kapelou Bandjeez. "Čtrnáct dní si píšete na Messengeru s člověkem, co se s vámi nějak ztotožňuje, a on pak zastřelí mnoho lidí a nakonec sebe," píše na sociálních sítích Stypka. Zpěvák dále informoval, že už kontaktoval policii.

Foto: FB Davida Stypky
13:28

Zdravotníci při dnešním zásahu po střelbě v ostravské nemocnici dělali to, co léta cvičí, řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Roman Gřegoř. "Je to takzvaná typová činnost, které se říká aktivní střelec, takže dělali jsme jenom to, co drilujeme řadu let," řekl Gřegoř. Podobné zásahy plně řídí policie. "Prioritní je bezpečí zasahujících, protože mrtvý záchranář už nepomůže ani těm, kteří jsou třeba postiženi a zraněni," řekl ředitel záchranné služby.

Střelba v ostravské nemocnici, kde útočník zavraždil 6 lidí. Ostrava, 10. 12. 2019.
Střelba v ostravské nemocnici, kde útočník zavraždil 6 lidí. Ostrava, 10. 12. 2019. | Foto: ČTK
13:25

Estonský premiér Juri Ratas zrušení Babišovy cesty do země přijal s pochopením a nabídl se, že české vojáky zajde pozdravit sám.

13:25

Záchranná služba pomáhá na místě lidem, kteří byli svědky střelby. "Svědci události se dostali do akutní stresové situace. Pracovníci vyškolení pro psychologickou intervenční podporu s nimi byli a jsou v kontaktu. S některými stále pracují," informoval tiskový mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

13:22

Policie děkuje lidem za průběžné mazání fotografií z místa činu na sociálních sítích.

13:16

Areál ostravské fakultní nemocnice je s výjimkou polikliniky již plně přístupný.

13:05

"Slyšela jsem střelbu. Pak jsme dostali telefonem zprávu, že se máme zamknout a nikam nechodit. Trvalo to nekonečně dlouho," řekla ČTK žena, která v budově polikliniky pracuje pro úklidovou firmu. Dodala, že se při čekání snažila kontaktovat ostatní kolegyně. "To se podařilo. Jsem ráda, že jsme všechny v pořádku," uvedla.

Střelba v ostravské nemocnici, kde útočník zavraždil 6 lidí. Ostrava, 10. 12. 2019.
Střelba v ostravské nemocnici, kde útočník zavraždil 6 lidí. Ostrava, 10. 12. 2019. | Foto: ČTK
13:04

"Byla to hrůza. Toto už nechci nikdy zažít. Ani o tom nechci mluvit. Promiňte. Nechápu prostě, jak člověk může udělat něco takového. Nevinným lidem," řekla ČTK mladá žena, kterou policejní zásah na několik hodin v budově uvěznil. Spolu s ní i desítky dalších pacientů, návštěvníků či zaměstnanců.

Střelba v ostravské nemocnici, kde útočník zavraždil 6 lidí. Ostrava, 10. 12. 2019.
Střelba v ostravské nemocnici, kde útočník zavraždil 6 lidí. Ostrava, 10. 12. 2019. | Foto: Drahoslav Ramík
13:00

Soustrast vyjádřil slovenský premiér Peter Pellegrini. "Slovensko cítí s pozůstalými obětí tohoto útoku. Zraněným přeje celá země co nejrychlejší uzdravení a co nejrychlejší návrat do plnohodnotného života," uvedl Pellegrini v České televizi.

12:53

Dnes po setmění nebude krajské město svítit tak, jak je obvyklé. Zhasnuta zůstane radniční věž, most Miloše Sýkory i Bolt Tower v Dolní oblasti Vítkovice. Město takto svou účast vyjádřilo už i v minulosti - například loni, když rovněž krátce před Vánocemi v dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku zemřelo při výbuchu metanu 13 horníků.

Vysoká pec č. 1 – nástavba – Bolt Tower v Ostravě 
Autor: Josef Pleskot 
Projektant: AP Atelier
Titul Stavba roku 2015
Vysoká pec č. 1 – nástavba – Bolt Tower v Ostravě Autor: Josef Pleskot Projektant: AP Atelier Titul Stavba roku 2015 | Foto: Stavba roku
12:53

Ostrava uctí památku obětí dnešní střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava zhasnutím všech dominant města. Primátor Tomáš Macura už kontaktoval premiéra Andreje Babiše (oba ANO) kvůli vyhlášení státního smutku. Město chce pomoci pozůstalým.

Foto: DVTV
12:52

Na tragédii už reagoval i centrální městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz. Ruší dnešní odpolední a večerní doprovodný program na vánočních trzích na hlavním pódiu na Masarykově náměstí v Ostravě. Zhasnuto dnes bude i vánoční osvětlení v centru města. "Vedení radnice Moravské Ostravy a Přívozu vyjadřuje hlubokou soustrast s pozůstalými po obětech a všem zraněným," uvedla starostka obvodu Zuzana Ožanová (ANO).

Po celý den budou zastaveny i oba kolotoče na Masarykově náměstí a jeden na Jiráskově náměstí. Středeční program by se měl konat podle plánu. "Každé vystoupení bude uvedeno moderátorem pietní připomínkou tragédie. Oběti události uctíme minutou ticha," uvedl mluvčí obvodu David Račák. Dodal, že na místě dnes úřad vyvěsí informační tabule se zdůvodněním těchto opatření. 

12:46

Policie vyzývá veřejnost, aby přestala s šířením jakýchkoliv obrazových materiálů z místa tragédie, na kterých jsou zachycené oběti.

12:43

Podle redaktora Aktuálně.cz se již situace na místě uklidnila, odjely evakuační autobusy a doprava funguje bez omezení. Dovnitř nemocnice policisté pouštějí jen zaměstnance.

Střelba v ostravské nemocnici, kde útočník zavraždil 6 lidí. Ostrava, 10. 12. 2019.
Střelba v ostravské nemocnici, kde útočník zavraždil 6 lidí. Ostrava, 10. 12. 2019. | Foto: Drahoslav Ramík
12:36

Pachatel při činu použil pistoli CZ 75B. Tento model využíval také střelec, který v roce 2015 v restauraci v Uherském Brodě zabil osm lidí a následně spáchal sebevraždu.

12:32

Podle České televize už policie zná totožnost tří z šesti obětí.

12:23

Pachatel měl trestní minulost, tři záznamy, drobné násilné a majetkové činnosti, řekl ČT ředitel krajské policie Tomáš Kužel.

12:20

Kdo byl střelec z Ostravy, který zabil šest lidí a další tři zranil?

Vyrovnaný člověk, pohodář, popisují vraha z Ostravy lidé, kteří ho znali

0:50
Muž, který vraždil v ostravské fakultní nemocnici, se zastřelil. Jevil se jako vyrovnaný člověk, popsali ho lidé, kteří ho znali. | Video: Aktuálně.cz
12:19

"Slyšely jsme s kolegyněmi sirény, zatáhly jsme žaluzie a zůstaly jsme zamčené v ordinaci. Z internetu jsme se dozvídaly, co se děje," popsala dění v nemocnici porodní asistentka na praxi Karolína Šebestová.

12:15

"Chci vyjádřit soustrast všem rodinám a pozůstalým. Je to pro ně velká tragédie. Je mi to velice líto," dodal Babiš.

12:13

Muž byl podle Babiše pacientem nemocnice, ale nebyl léčen na traumatologii, kde se střílelo v čekárně.

12:13

"S policií spolupracovala matka střelce. On přišel domů a oznámil, že zabil nějaké lidi a že se jde zastřelit," informoval na tiskovém briefingu premiér Andrej Babiš.

12:03
11:57

Policejní prezident Jan Švejdar také oceňuje práci policie.

11:43

Hamáček děkuje policii za její excelentní práci.

11:34

Podle ředitele Kužela jsou aktuálně tři zranění - dva lidé těžce, jeden člověk lehce. Mezi mrtvými ani zraněnými nejsou žádné děti.

11:30

Policie nemá informace o tom, že by pachatel měl nějakého komplice.

11:28

Střelba podle policie trvala několik vteřin. Muž střílel nelegálně drženou zbraní české výroby.

11:28

Policie také vysvětlila původní informaci o muži v červené bundě. "Muže jsme zadrželi a zjistili jsme, že to není on," vysvětlil Kužel. Policie poté jeho fotografii stáhla s tím, že šlo o svědka.

11:26

Pachatel opustil nemocnici ještě před příchodem policie, takže jeho identitu získala až ze záběrů bezpečnostních kamer. "Vytěžením kamer jsme identifikovali podezřelého, nasadili jsme dva vrtulníky. Vozidlo bylo identifikováno na Opavsku. Když byl vrtulník nad tím vozidlem, tak se pachatel střelil do hlavy, informoval ředitel krajské policie Tomáš Kužel.

11:21

"Muž po pokusu o sebevraždu ještě jevil známky života, ale po půlhodinové resuscitaci svým zraněním podlehl," informoval Jan Hamáček.

Ministr vnitra ČR Jan Hamáček během tiskové konference. Ostrava, 10. 12. 2019.
Ministr vnitra ČR Jan Hamáček během tiskové konference. Ostrava, 10. 12. 2019. | Foto: Drahoslav Ramík
11:15

Podle serveru Seznam Zprávy byl střelec pacientem na oddělení hematoonkologie.

11:01

To už ale neplatí. Hamáček později informoval, že zemřel. Potvrdila to na Twitteru také Policie ČR.

10:58

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka se pachatel pokusil zabít, ale není po smrti. Hamáček o tom informoval ČT. 

10:56

Premiér Babiš po poledni odletí do Ostravy. Ruší cestu do Estonska. 

10:53

"Kvůli události v Ostravě pražská policie navýšila již probíhající bezpečnostní opatření v souvislosti s adventem. Konkrétně byl zvýšen výkon služby v okolí pražských nemocnic policisty vybavenými balistickou ochranou a dlouhými zbraněmi. Zároveň kontaktujme nemocnice, informujeme je o situaci a žádáme, aby při jakémkoli podezření volali linku 158," informoval mluvčí pražské policie Jan Daněk.

10:47

Podle informací České televize se zastřelil nedaleko Loděnice v Děhylově poblíž Ostravy.

10:45

Podle Radiožurnálu je pachatelem stavební technik Ctirad V. Jeho totožnost Radiožurnálu potvrdily dva důvěryhodné zdroje, poznal ho z fotky i Aleš Zygula, ředitel společnosti, v níž pracoval.

Foto: Policie ČR
10:42

Muž, který střílel v ostravské nemocnici, je zřejmě po smrti. Policie našla jeho auto a zjišťuje totožnost mrtvého, který se střelil do hlavy.

10:37

Policie informovala, že vozidlo vypátrala.

10:33

"Pět lidé bylo na místě mrtvých, šestý zemřel při operaci na operačním sále. Sedmý člověk je po operaci, ale zůstává ve vážném stavu. Osmého pacienta lékaři stále operují," informoval ředitel FN Ostrava Jiří Havrlant

10:13

"V souvislosti se střelbou patráme po nebezpečném ozbrojeném pachateli, který se pohybuje v stribrno šedém vozidle Renault Laguna 9T57401," informovala dále policie.

10:12

Policie zveřejnila novou fotografii podezřelého.

Foto: Policie ČR
10:07

Podle policie může být pachatel stále ozbrojen a může být nebezpečný. 

10:03

"Běžný provoz nemocnice je zcela zastavený. Operační sál nefunguje, běžné operace se nedělají. Funguje jenom ten chirurgický sál, kde se operují zranění," informoval zdroj z prostředí ostravské nemocnice.

10:03

Reakce premiéra Babiše na ostravskou střelbu. 

10:02

Kužel také doplnil, že kromě potvrzených šesti mrtvých jsou další dva lidé zranění.

10:00

Policie má fotografii podezřelého, SPZ jeho vozidla a zná jeho identitu, informoval ředitel krajské policie Tomáš Kužel.

09:53

Co všechno zatím víme o střelbě v Ostravě?

  • Policie přijala oznámení o střelbě v 7:19 hodin
  • První hlídka přijela na místo v 7:24.
  • Střílelo se v čekárně traumatologické ambulance ostravské fakultní nemocnice.
  • Při střelbě zemřelo 6 lidí
  • Střelec je stále na útěku. 
  • Policie zveřejila fotografii muže v červené bundě, který měří 180 cm. Podle policie není střelec, ale pouze svědek události.
  • Premiér Andrej Babiš zrušil svůj program a míří do Ostravy 
09:47

Ostravská univerzita kompletně ruší výuku.

09:44

Starostka Ostravy-Poruby Lucie Baránková Vilámová (ANO) potvrdila, že je oficiálně 6 obětí.

09:37

"Pan prezident vyjadřuje hlubokou soustrast pozůstalým," uvedl na twitteru prezidentův mluvčí Ovčáček.

09:32

Podle dostupných informací se střílelo na traumatologické ambulanci. Pracovnice z fakultní nemocnice řekla, že zaměstnanci zůstávají na oddělení a nesmějí vycházet. "Všichni jsou nervózní," uvedla.

09:32

"Já mám informaci, že oběti jsou lidé z čekárny, naštěstí tam nebylo mnoho lidí. Ten člověk údajně střílel z blízka a mířil na hlavu a krk. Takže katastrofa. Vůbec nechápu, jak je to možné a jaké jsou motivy takové mladého člověka," informoval premiér Babiš.

09:28

Andrej Babiš zrušil svůj program a míří do Ostravy, informoval premiér v ČT

09:23

Kvůli střelbě byla uzavřena i sousední Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava. Škola uzavřela vchody a o střelbě studenty a personál informovala rozhlasem.

09:21

Policie po pachateli pátrá a žádá veřejnost o pomoc. Policisté hledají muže v červené bundě, který je vysoký zhruba 180 centimetrů.

09:00

Pátrání po pachateli po střelbě v ostravské nemocnici sledujeme on-line.

ČTK Aktuálně.cz ČTK, Aktuálně.cz
Aktualizováno 10. 12. 2019 17:23
 

Právě se děje

Další zprávy