Stopka břidlicovým plynům je jen dočasná, zlobí se obce

ČTK ČTK
3. 9. 2012 16:20
Proti jsou ekologové i radnice. Do konce roku chce ministerstvo vypracovat analýzu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) navrhuje nepovolovat průzkumy pro těžbu břidlicového plynu v Česku, a to do 30. června 2014.

Do té doby by se podle něj měly upravit zákony tak, aby obsahovaly jasná pravidla pro používání současných průzkumných technologií.

"Návrh moratoria dostane ke schválení vláda," řekl  v pondělí Chalupa. Obcím v lokalitách, kde by zásoby plynu mohly být, se návrh nelíbí, považují ho jen za oddálení problému.

Proti průzkumu a těžbě se postavili ekologové, hejtmani, radnice i obyvatelé lokalit, kde by zásoby plynu mohly být. Senátoři už připravili novelu, která by těžení břidlicového plynu zakázala. Horní komora by ji měla projednávat po krajských volbách.

"My tu máme základní zákony - EIA, geologický a horní - které jsou staré 20 let, neprošly žádnou změnou. Snažíme se dosáhnout stavu, abychom předem vytvořili jasná pravidla hry. A abychom také ochránili ČR před rizikem možných arbitráží," vyjádřil se k memorandu ministr.

Ministerstvo chce do konce příštího roku vypracovat analýzu o dopadech používaných metod průzkumu. Využít chce i zkušenosti ze sousedního Polska. Do pololetí příštího roku by měly být pak hotovy návrhy novel geologického či horního zákona, které mají pravidla upravit. 

"Parlament by měl změny přijmout do pololetí 2014," dodal Chalupa.

Je to jen oddálení problému, zlobí se obce

Stopnutí vydávání povolení pro průzkum ložisek břidlicového plynu podle něj neznamená "zákaz navždy". V budoucnu by se mohl uskutečnit, až se změní technologie, míní ministr.

Dotčené obce považují dvouletou lhůtu za pouhé oddálení problému. Jako šalamounské řešení označila situaci berounská starostka Šárka Endrlová. Trvá na tom, že by měla být tato metoda těžby zakázána na celém území ČR. "Vidím za tím pouze snahu zchladit vášně, nikoliv skutečné řešení. Nerozumím tomu, proč se ministerstvo potřebuje rozmýšlet, jestli může být metoda hydraulického frakování během dvou let méně škodlivá," podivila se.

Těžaři o povolení k průzkumu břidlicových plynů žádají také například na části Náchodska a Trutnovska. Náchodský starosta Jan Birke (ČSSD) ČTK řekl, že Chalupův návrh je pro Náchodsko na další dva roky dobrá zpráva. "Považujeme to ale trochu za šalamounské řešení, protože ten problém tu bude v červnu 2014 znovu," uvedl Birke.

Zásoby břidlicového plynu v Česku možná nejsou

Podle ředitele ministerského odboru geologie Martina Holého v Česku zatím nejsou známa žádná ložiska břidlicového plynu. Už dřív se mluvilo o tom, že by se mohl nacházet na Náchodsku, Trutnovsku, ale možná i na Berounsku a Valašskomeziříčsku.

Holý uvedl, že firmy by musely nejdřív udělat rešerše a následně lokalitu mapovat pomocí povrchových metod. Trvalo by to zhruba rok či dva. Poté by přišel na řadu vrt o hloubce jeden až tři kilometry. Měření by zabrala několik měsíců. Tato vyhledávací fáze zatím žádné větší zásahy nepředstavuje.

Další etapa zahrnuje úhybný vrt do vrstvy břidlic a použití sporného hydraulického štěpení - břidlice by se narušila tlakem vody a dostal by se do ní písek a chemikálie. Nastal by pak "těžší průzkum" s desítkami takových vrtů. "Tahle fáze průzkumu by byla už malou těžbou na velkém území," uvedl Holý.

Zájem o průzkum mají podle dostupných informací tři firmy, podaly čtyři žádosti. Chalupa už zrušil prvoinstanční souhlas se stanovením průzkumného území břidlicových plynů na Náchodsku a Trutnovsku.

Návrh moratoria předložilo dnes ministerstvo k připomínkám. Ty vypořádá na konci září. Poté rozhodne vláda.

 

Právě se děje

Další zprávy