Sto dní Schengenu v pohraničí: Krade se jen někde

Martina Machová, spolupracovnice Aktuálně.cz
2. 4. 2008 9:14
Německo a Česko chtějí zavést společné hlídky
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Liberec/Žitava - Obavy z raketového vzestupu kriminality v pohraničí se po otevření schengenského prostor nepotvrdily.

Tak zní společná zpráva české, německé a polské policie po sto dnech, kdy z hranic zmizely kontroly. Jednička, kterou si policisté udělili, však má škraloup. V německém Zhořelci a Žitavě řádí gangy. A většinou ze sousedních zemí, tedy Polska a Česka.

"Na většině území jsme zaznamenali pokles kriminality či stabilitu. Momentálně máme jen lokální problémy, a to v oblasti Zhořelce, Cvikova a Žitavy," potvrdil saský zemský policejní ředitel Berndt Merbitz.

Zejména německému Zhořelci Schengen prudce zkazil pověst. Během ledna a února zde bylo ukradeno 33 aut, přičemž za stejné období loňského roku policisté zaznamenali jen dva případy.

Přibyly také krádeže v obchodech. Vykradači domů se naopak soustředili na Žitavu. Zatímco Zhořelec patří polským gangům, v Žitavě s největší pravděpodobností řádí Češi.

Proti gangům společné hlídky

V nejvíce postižených městech již dnes pracují speciální vyšetřovací týmy, které mají nárůst kriminality zbrzdit. Vedle německých kolegů v nich pracují i policisté z Česka i Polska. A slaví první úspěchy.

"Například ve Zhořelci jsme před měsícem zadrželi skupinu Poláků, která zde kradla drahá auta. Během posledních tří týdnů jsme již zaznamenali pokles počtu odcizených vozů," uvedl mluvčí policejního ředitelství Horní Lužice a Dolního Saska Uwe Horbschk.

Společné policejní hlídky a kontroly pak mají být cestou, jak přeshraničním krádežím zamezit.

"Rád bych, aby například český občan při kontrole viděl vedle saského policisty i českého kolegu,"  sdělil český ministr vnitra Ivan Langer. Ke společným kontrolám a speciálním vyšetřovacím týmům by mohla v budoucnu přibýt i společná komisařství.

Německá strana v ohrožených oblastech počítá i s posílením svých dobrovolných policejních pomocných sil - Saskou bezpečnostní stráží.

"Jedná se o neozbrojené pěší hlídky pohybující se přímo v ulicích. Jsou složené z občanů daného města, kteří je provádějí ve svém volném čase. Ačkoli prošli výcvikovými kurzy, nesmí sami zasahovat, ale musí zavolat policisty," popsal Berndt Merbitz.

V současnosti jich jen Saská policie na svém území registruje 570.

 

Právě se děje

Další zprávy