Stávka. Pojišťovny ustoupily, lékařům to nestačí

Red Dom
19. 9. 2007 18:16
Lékaři ve Zlínském kraji nechtějí kompromis
Dveře mnoha ordinací jsou dnes zavřené. Většina lékařů své pacienty objednala na jiné dny, pro akutní případy jsou v okolních ordinacích připraveni jejich kolegové.
Dveře mnoha ordinací jsou dnes zavřené. Většina lékařů své pacienty objednala na jiné dny, pro akutní případy jsou v okolních ordinacích připraveni jejich kolegové. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Téměř devět z deseti praktických lékařů se podle organizátorů zapojilo do dnešního protestu. Ne všichni ale zavřeli ordinace, někteří protestovali symbolicky a vyvěsili protestní leták na dveře ordinace.

Lékaři protestovali proti nedostatečným úhradám pojišťoven.

Zdravotní pojišťovny lékařům částečně ustoupili. Podle vyjádření VZP mají lékaři dostávat příští rok paušální platbu 42 korun za jednoho pacienta místo současných 36 korun. Podle VZP to však neznamená, že by lékaři příští rok dostali celkově víc peněz.

VZP totiž původně chtěla finančně přispívat například lékařům v regionech, kde je praktických lékařů nedostatek. Tyto bonifikace teď chce zrušit. "Pro nás je podstatné, že se navýší právě základní platba, protože všichni praktici mají stejné náklady," řekl předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.

Jenže lékaři ve Zlínském kraji s návrhem VZP nesouhlasí.  Jednohlasně jej odmítli. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Zlínského kraje Lubomíra Nečase nadále trvají na částce 55 korun.

V ostatních krajích lékaři návrh VZP podporují. Podle Václava Šmatláka jsou celkem pro kompromis asi tři čtvrtiny praktických lékařů.

Jaká je situace přímo v ordinacích?

Na Královéhradecku se například zapojili lékaři ve čtyřech z pěti bývalých okresů, konkrétně z Náchodska, Trutnovska, Královéhradecka a Broumovska.

Proč stávkují?

  • Akutní péče je podle Sdružení praktických lékařů zajištěna. Kontakty by měli pacienti najít přímo v ordinacích. Péči obstarávají i pohotovosti a nemocnice.
  • Praktičtí lékaři chtějí, aby jim zdravotní pojišťovny platily za jejich práci víc. Protestují přesto, že jim letos při vyjednávání pojišťovny slíbily rekordní navýšení takzvaných úhrad za péči.
  • Praktikům to ale nestačí, tvrdí, že obor je podfinancovaný a kvůli tomu se do něj "nehrnou" mladí lékaři. V některých městech je už podle sdružení problém nahradit praktika, který chce odejít do důchodu. Jeho ordinaci totiž nechce nikdo převzít.

"S kolegy z Jičínska nemáme bohužel navázánu žádnou přímou spolupráci," říká zástupce Svazu praktických lékařů Královéhradeckého kraje Jan Bělobrádek.

"Přesto máme silnou podporu. Své ordinace dnes v rámci čtyř okresů zavřely zhruba tři čtvrtiny praktických lékařů. Zbytek nám vyslovil podporu a dá to vědět například formou letáků."

Ordinace zapojené do protestu budou zavřeny po celý den. V  té době se lékaři chtějí vzdělávat. "Pro kolegy jsme připravili odborná školení, semináře i diskuse o potřebných změnách legislativy. Den volna mít tedy lékaři rozhodně nebudou," dodal Jan Bělobrádek.

Lékaři na Zlínsku také neordinují, vzdělávají se

265 praktických lékařů a 125 pediatrů zavřelo své ordinace ve Zlínském kraji. K dnešní stávce se připojilo 90 procent, zbylí zajišťují pohotovostní službu a akutní ošetření například ve Zlíně, Otrokovicích, Kroměříži, Vsetíně, Valašském Meziříčí či Uherském Hradišti.

"Nemáme volno, vzděláváme se," popisuje situaci Lubomír Nečas, předseda Sdružení praktických lékařů Zlínského kraje. Přes 200 lékařů Zlínského kraje  tráví stávkový den ve zlínském hotelu Moskva. Přednáší jim například  olomoucký psychiatr Jaroslav Bouček. Téma? Depresivní a úzkostné stavy.

Čtěte více: Proč lékaři stávkují. S jejich argumenty se seznamte ZDE

Online rozhovor: Bohatý lékař léčí lépe, tvrdí šéf stávkujících 

Dětská praktická lékařka MUDr. Eva Bartošová zůstala jako jedna z mála v ordinaci, kde pracuje i za své kolegy. Pacientů má dnes mnohem více než jindy a ke stávce se připojila alespoň symbolicky cedulkou na dveřích "Jsme sympatizanty stávky praktických lékařů. Akutní stavy a zvané pacienty ošetříme"
Dětská praktická lékařka MUDr. Eva Bartošová zůstala jako jedna z mála v ordinaci, kde pracuje i za své kolegy. Pacientů má dnes mnohem více než jindy a ke stávce se připojila alespoň symbolicky cedulkou na dveřích "Jsme sympatizanty stávky praktických lékařů. Akutní stavy a zvané pacienty ošetříme" | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Lékaři požadují vyšší úhrady pojišťoven. Podle nich podfinancování oboru způsobuje nedostatek lékařů v oboru. "Neprotestujeme proti reformě zdravotnictví, ale kvůli špatně nastavenému systému financování," říká Jan Jelínek ze Sdružení praktických lékařů.

Pokud se lékaři s pojišťovnami ani po dnešním protestu nedomluví, rozhodne podle zákona o výši úhrad ministr zdravotnictví. Ministr Tomáš Julínek má přitom k protestům praktiků rezervovaný postoj.

I ministerstvo ale uznává, že situace v této oblasti zdravotnictví se změnit musí, jinak by péče o lidi mohla být ohrožena.

Příjem praktického lékaře přesahuje 100 tisíc korun za měsíc. Musí z něj však uhradit náklady na provoz ordinace a zaměstnat zdravotní sestru.

 

Právě se děje

Další zprávy