Češka zraněná v Hurghadě je v kritickém stavu, selhávají jí orgány. Čeká na ni vládní speciál

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 7. 2017 18:25
Za Češkou zraněnou při útoku muže v egyptské Hurghadě přijel tým českých lékařů. Podle ministerstva zdravotnictví je v kritickém stavu a není schopná převozu na letiště. O rodinu pacientky se stará tým odborníků z vojenského Medevacu a připravují bezpečný návrat blízkých domů. Šestatřicetiletá Češka byla zraněna 14. července v Hurghadě, kde mladý Egypťan zaútočil nožem na turisty na pláži. Dvě německé turistky zabil a další turistky zranil.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Do Káhiry v úterý odletěl tým českých lékařů, který posoudí, kdy bude možné přepravit Češku zraněnou při útoku na turisty v Hurghadě do České republiky. Tým tvoří dva lékaři a dvě sestry, řekl novinářům ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Mluvčí kbelského letiště Zuzana Špačková řekla, že na cestu byl připraven vojenský speciál pro převoz zraněných.

"V tuto chvíli je bohužel pacientka v kritickém stavu, má maximální možnou léčbu, ale není schopna ani převozu na letiště. O rodinu pacientky se stará tým odborníků z vojenského Medevacu a připravují bezpečný návrat blízkých domů. Další rozhodnutí padne zítra (ve středu, pozn.red.)," popsal situaci ředitel pražské záchranky Petr Kolouch. 

"Spolupracujeme s místními odborníky, stav hodnotí tři čeští lékaři a čtyři egyptští. Konzilium je ve shodě, že v tuto chvíli nelze pro pacientku dělat více. Všichni přítomní lékaři jsou specialisté na urgentní medicínu a intenzivní péči. V celém průběhu léčby a z dostupné dokumentace a reportu vedoucích lékařů nemocnice v tuto chvíli nebylo nalezeno žádné pochybení. Stav hodnotíme jako multiorgánové selhání," vysvětlil Kolouch.

Lékaři se do Káhiry přepravují letounem Airbus A319 ve verzi Medevac, který se používá pro převoz nemocných a zraněných. "Je upravený tak, že jeho část je taková jednotka, kde je možné udržovat ve stavu intenzivní péče i v průběhu letu," popsal vybavení letadla ministr.

S ohledem na žádost rodiny ministerstvo nezveřejňuje bližší informace o stavu zraněné. V nemocnici v Káhiře je podle české diplomacie její rodina i zástupci českého velvyslanectví v Egyptě.

Šestatřicetiletá Češka byla zraněna 14. července v Hurghadě, kde mladý Egypťan zaútočil nožem na turisty na pláži. Dvě německé turistky zabil a další turistky zranil, mezi nimi ženu z Česka, kterou zasáhl do nohy a do zad.

 

Právě se děje

před 29 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy