Státní zástupce zjišťuje, kdo Rathovi ve vězení povolil džíny a zdravotní matraci

ČTK ČTK
7. 1. 2020 17:14
Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem zjišťuje, kdo odpovídá za pochybení zjištěná v teplické věznici v souvislosti s výkonem trestu exhejtmana Davida Ratha. Dozorová prověrka ve vazební věznici loni 11. listopadu zjistila porušení pravidel pro odsouzené při nošení vlastního oblečení a zákona, podle nějž mají odsouzení ve vězení stejná práva.
David Rath před nástupem do vězení v Teplicích v říjnu loňského roku
David Rath před nástupem do vězení v Teplicích v říjnu loňského roku | Foto: ČTK

O pochybeních Vězeňské služby vůči Rathovi mluvila v neděli v České televizi vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Server Česká justice napsal, že dvě státní zástupkyně při kontrole iniciované Bradáčovou věznici vytkly, že Rathovi povolila použít místo erární matrace vlastní zdravotní a že nosil místo standardního oblečení džíny.

Server iRozhlas napsal, že Rath využíval matraci, aniž předložil písemné doporučení od lékaře. Rathův advokát Adam Černý řekl už dřív České justici, že Rath měl matraci na výslovné doporučení od lékaře specialisty.

"Ředitel vazební věznice všechna konstatovaná pochybení uznal a zavázal se k bezodkladnému zjednání nápravy. Konstatované závady byly odstraněny dne 11. listopadu v odpoledních hodinách," uvedl krajský státní zástupce Radim Kadlček, který v tiskové zprávě neuvedl žádná jména konkrétních odsouzených.

Další pochybení bylo podle něj odhaleno při administrativním zpracování závěrů prověrky. "Ve Vazební věznici Teplice byl a dosud je umístěn konkrétní odsouzený, který má v současnosti trest odnětí svobody vykonávat se zařazením do typu vysokého stupně zabezpečení věznice s ostrahou, ačkoli však Vazební věznice Teplice takový oddíl nemá vůbec zřízen," doplnil Kadlček. Státní zástupce podle Kadlčka učinil vše pro nápravu zjištěných pochybení a "zjištění případného zavinění odpovědných osob".

Ratha letos v červnu odvolací Vrchní soud v Praze po dlouhém a složitém procesu pravomocně uznal vinným z ovlivňování tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Snížil mu uložený trest z 8,5 roku na sedm let a zprostil jej obžaloby ze čtyř dalších skutků.

Rath v říjnu nastoupil do vězení v Teplicích. V procesu podával řadu stížností, uplatňoval veškeré opravné prostředky, opakovaně se obracel na Nejvyšší i Ústavní soud.

David Rath poskytl před nástupem do vězení rozhovory. Odsouzen byl na sedm let nepodmíněně. | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 5 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy