Číhošť (Havlíčkobrodsko) - V Číhošti si při nedělní mši vedené kardinálem Dominikem Dukou kolem 500 lidí připomnělo 65. výročí smrti tamního faráře Josefa Toufara.
Ten zemřel 25. února 1950 po krutém mučení vyšetřovateli komunistické Státní bezpečnosti, kteří ho chtěli přinutit k doznání, že v kostele zinscenoval zázračný pohyb kříže na oltáři. Církev připravuje proces Toufarova blahořečení, který zřejmě potrvá několik let.
Kardinál Duka novinářům před mší řekl, že délku procesu nedokáže odhadnout. "Mnohé věci byly udělány opravdu spontánně, dobrovolníky, takže se domnívám, že určitě se dočkám toho, že sem budeme jezdit k blahoslavenému Josefu Toufarovi," uvedl.
Pochován pod falešným jménem
Kněz byl pochován pod falešným jménem do hromadného hrobu v pražských Ďáblicích.
Ostatky, které Toufarovi mohou patřit, byly z hrobu vyzvednuty loni 8. listopadu, zkoumají je antropologové. Pokud jejich expertizy předpoklad potvrdí, mohl by být kněz pohřben v Číhošti.
Tomáš Petráček, duchovní a historik, který byl pověřen kauzou Toufarova blahořečení, v neděli věřícím v Číhošti oznámil, že by se pohřeb mohl konat už 12. července při poutní mši, která se bude konat dva dny před narozeninami pátera Toufara (narodil se 14. července 1902 v Arnolci). "My doufáme, že se to všechno stihne. V rámci téhle slavnosti bychom chtěli uložit jeho ostatky tady dovnitř kostela v Číhošti," uvedl.
Takzvaný číhošťský zázrak se odehrál na třetí adventní neděli 11. prosince 1949. Při mši se podle svědků několikrát pohnul půlmetrový kříž na hlavním oltáři. Dosud neobjasněný úkaz se měl později ještě opakovat. Toufar byl zatčen 28. ledna 1950, k přiznání se ho StB snažila přinutit ve valdické věznici. Ztýraný sedmačtyřicetiletý kněz zemřel v nemocnici v Praze, kam jej převezli z vězení. Příbuzným jeho smrt oznámili až v roce 1954.