Praha - Biologická léčba je příliš drahá, proto ji dostane méně lidí.
To jsou podle šéfa Vědecké rady Aleše Hermana ty pravé důvody, proč ministerstvo narychlo uspořádalo kontroly a zrušilo pět onkocenter.
"Není pravda, že nemocnicím chybí přístroje nebo personál. Není pravda, že by léčily nekvalitně. Například pardubické onkocentrum v takzvaném auditu uspělo. Přesto jako onkocentrum skončilo," upozornil.
Každý čtvrtý zemře
Rakovina v číslech
Rakovina v Česku
- Na rakovinu se v Česku léčí přes 360 tisíc lidí
- Každý rok lékaři objeví zhoubný nádor u dalších 67 tisíc lidí
- Rakovině podle každý rok asi 28 000 lidí
- Češi jsou na 9. místě na světě v počtu úmrtí na rakovinu, Češky na 15. místě
- Češi nejčastěji umírají na rakovinu tlustého střeva a konečníku
- Nejčastější nádory - rakovina tlustého střeva a konečníku (43 068), rakovina prsu (55 204)
- Počet lidí s nádorem na tlustém střevě a s nádorem v prsu se od roku 1990 zdvojnásobil
- Biologickou léčbu potřebují nejtěžší případy - asi 8% lidí s rakovinou
Onkocentra:
- Na Bulovce, VFN a FTNsP Praha
- FN v Motole, Praha
- Nemocnice České Budějovice
- FN Plzeň
- Masarykova nemocnice Ústí n. Labem
- Krajská nemocnice Liberec
- FN Hradec Králové
- Nemocnice Jihlava
- MOÚ Brno, FN Brno, FN U Svaté Anny, Brno
- KOC FN Olomouc
- KOC Nemocnice Zlín
- KOC Nový Jičín
- KOC FN Ostrava
Každý třetí Čech onemocní rakovinou, každý čtvrtý na ni zemře. Řady lidí s nádorem se navíc každým rokem rozšiřují. Rakovinou tlustého střeva a konečníku tu například trpí nejvíc lidí na světě.
Ministerstvo zdravotnictví proto ještě za Davida Ratha vytvořilo síť center, která se na zhoubné nádory specializovala. Statut onkologických center dostalo osmnáct nemocnic. Dřív se pacienti s nádorem léčili ve 200 nemocnicích po celé zemi.
Nyní ale ministerstvo listinu pokrátilo. Stalo se tak na základě kontrol, které do nemocnic vyrazily na podzim loňského roku.
"Zjistili jsme, že některá z center nabízí léčbu jen některých druhů nádorů, jiná jsou špatně organizovaná. V dalších chybí následná péče," zhodnotila výsledky auditu náměstkyně ministerstva Markéta Hellerová.
O osudu pacientů rozhodla jedna hodina
Ministerstvo se rozhodlo těmto nemocnicím statut onkocentra odebrat. Od začátku letošního roku už smějí léčit jen méně závažné případy. Pokud objeví nádor v pokročilém stavu, pošlou pacienta na léčbu do jiné nemocnice, která statut uhájila.
Lékaři, kteří se auditů zúčastnili, ale namítají: Audity trvaly zhruba hodinu a čtrnáct dní po nich měl výsledky tisk. "Zatímco nemocnice neměly ponětí o tom, jak dopadly, ještě tři měsíce po kontrole, v novinách už se o nich psalo," upozornil děkan 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Bohuslav Svoboda.
To podle něj svědčí o tom, že ministerstvo vědělo, která centra chce zrušit, předem. "Bylo by proto fér říct, že pět z osmnácti onkocenter se nerušilo proto, že by léčila nekvalitně, ale proto, že ministerstvo nechce dát tolik peněz na nejkvalitnější biologickou léčbu," řekl Svoboda.
Ministertvo jen podotklo, že výsledek auditu není konečný a statut mohou nemocnice v budoucnosti znovu získat.
"Co je ale jisté, je že komplexní péči nelze dovolit všem. Ideální stav by bylo, kdybychom měli jedno onkocentrum na každých milion obyvatel. Tak je to v západních zemích," přiblížil představy úřadu náměstek ministryně Marek Šnajdr.
Podle šéfa České onkologické společnosti Jiřího Vorlíčka stojí biologické léčba jednoho pacienta i miliony korun.