Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí v pondělí potvrdilo pokutu pro Fond ohrožených dětí. Organizace bude platit za to, že neoprávněně zprostředkovala adopce.
"Jde o nejzávažnější delikt v oblasti sociálně-právní ochrany dětí, který jsme měli," říká Daniel Hovorka z ministerstva.
Na případy, kdy FOD domluvil osvojení bezdětným párům s těhotnou ženou v sociální tísni, upozornily kontroly ve třech krajích. Jako první o tom informoval online deník Aktuálně.cz
Ministerstvo Petra Nečase nyní potvrdilo rozhodnutí Plzeňského kraje a udělilo fondu, v jehož čele stojí Marie Vodičková, pokutu ve výši 80 tisíc korun. V dalších dnech by měl úřad potvrdit verdikt Jihočeského kraje a stotisícovou pokutu. Následovat by měla pokuta i za porušení zákona v Moravskoslezském kraji.
Protiprávnost FODu
Případy, za které nyní musí Fond ohrožených dětí nést zodpovědnost, se odehrávaly podobně ve všech třech krajích, kde k odhalení došlo.
Na FOD se obrátily těhotné ženy v sociální tísni s žádostí o pomoc. Pracovníci organizace je pak zkontaktovali s žadateli o dítě. V jednom případě domluvily, aby se muž toužící po dítěti nechal zapsat na matrice jako otec dítěte.
Dvě ženy si však po porodu své rozhodnutí dát dítě cizím lidem, rozmyslely. V jednom případě však už nebylo možné situaci zvrátit - dítě už pravomocně soud svěřil "rodičům", které FOD zprostředkoval.
Právě s ohledem na fatálnost chování pracovníků FODu ministerstvo pokutu udělenou kraji, potvrdilo."Protiprávnost jednání pracovníků Fondu ohrožených dětí při zprostředkování osvojení nelze vyvrátit," uvádí se v rozhodnutí resortu. "Přitěžující okolnost z hlediska určení výše pokuty představoval dále způsob, jakým pracovnice FODu, paní M., vyvíjela nátlak na paní K., poté, kdy se paní K. rozhodla odstoupit od úmyslu předat svoji dceru do osvojení."
Ze zákona je zprostředkování adopce nezákonné a otevírá prostor pro korupci. To, že by pracovníci FODu inkasovali za dohození dítěte peníze, se však neprokázalo.
Někdo neprověřený
Ředitelka organizace Marie Vodičková již dříve uvedla, že pokud stát potvrdí krajské pokuty, podá žalobu k soudu. "Nejde o porušení zákona," říká. "My žádné děti nevyhledáváme, ale ty matky se na nás obracejí samy. Je to nesmyslný zákon. Matky mají možnost si najít nové rodiče samy, a to je v pořádku. Ale když se obrátí na nás, kteří jim můžeme nabídnout prověřené rodiče, tak je to špatně."
Podle Vodičkové navíc děti, kterým našly náhradní rodiče, nejsou právně volné, tudíž by jim stát nemohl přidělit rodiče běžným způsobem. "Jde o matky, které nechtějí, aby dítě šlo do kojeneckého ústavu," je přesvědčena. "Kdybychom jim nepomohli, našly by si někoho neprověřeného na ulici."
Ministerstvo však s takovouto "obhajobou" nesouhlasilo a pokutu potvrdilo s ohledem na vysokou závažnost činu. "Vysoká závažnost správního deliktu neoprávněného zprostředkování osvojení spočívá především v tom," uvádí se ve verdiktu, "..že výběrem osvojitelů pro konkrétní dítě mimo zákonný systém zprostředkování osvojení může být zásadním způsobem ohrožen příznivý vývoj dítěte."
Stejně jako krajské úřady, také ministerstvo poukázalo na fakt, že takovýto postup za hranicí zákona je ve FODu běžný. "Nešlo o selhání jednotlivce," říká Daniel Hovorka z ministerstva. "Jde především o to, že FOD v takovémto chování nevidí problém a že se to dělo se souhlasem organizace jako celku."