Stát nevyplácí odškodné odbojářům. Chybí mu odznaky

ČTK ČTK
13. 3. 2012 8:18
Firma nevyrobila odznaky, které mají hrdinové třetího odboje dostat spolu s odškodněním
Odznak protikomunistického odbojáře.
Odznak protikomunistického odbojáře. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Stát zatím nemohl začít vyplácet odškodné za účast na protikomunistickém odboji, protože chybí odznaky, které mají hrdinové třetího odboje dostat spolu s odškodněním.

Firma, která zakázku na odznaky vyhrála, je nedokázala vyrobit.

Napsaly to Lidové noviny (LN).

Předání prvních odškodnění a odznaků tak ministerstvo obrany předpokládá "v nejbližších týdnech", zákon o protikomunistickém odboji přitom platí od loňského 17. listopadu.

"Vítězná firma bohužel nebyla schopna dodat odznaky v požadované kvalitě, a ministerstvo tedy muselo od smlouvy odstoupit," řekla deníku mluvčí ministerstva obrany Jana Zechmeisterová.

Nové výběrové řízení resortní úředníci vyhlásili teprve minulý týden.

Lidé, kteří se podíleli na boji proti totalitní diktatuře, mohou žádat o oficiální uznání statusu odbojáře a jednorázové finanční odškodnění až 100 000 korun.

Ministerstvo obrany si ale nestanovilo žádnou lhůtu, dokdy musí o podané žádosti rozhodnout.

"Neřekli nám žádná pravidla. Přitom od samého začátku jsme ministerstvu tvrdili, že je nezbytné, aby si pořídilo formu předpisu, o kterou by se jeho úředníci při vyhodnocování žádostí mohli opřít, to dodnes nemají," kritizuje postup státu Čestmír Čejka z vedení Konfederace politických vězňů.

K předání má dojít v "nejbližších týdnech"

Přesné datum, kdy by mohl ministr obrany Alexandr Vondra slavnostně ocenit prvního československého "třetího odbojáře", tak zůstává nejasné.

"Ministerstvo počítá s tím, že k předání dojde v nejbližších týdnech," řekl LN náměstek Michael Hrbata. Záležet bude právě i na tom, jak rychle bude nová firma schopna vyrobit tři tisícovky kovových medailí.

Odznak pro protikomunistické odbojáře, jehož autorem je akademický malíř Pavel Holý, má zlatou a stříbrnou variantu. Za vyrobení 3000 odznaků zaplatí ministerstvo 300 000 korun, píše deník.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prostějovská nemocnice dostala od sportovců 300 tisíc korun

Celkem 300 tisíc korun mezi sebou v Prostějově vybrali bývalí i současní sportovci a manažeři s cílem podpořit boj proti koronaviru. Na daru pro místní nemocnici se podíleli například bývalý tenisový reprezentant Jiří Novák, jeho současný daviscupový kolega Jiří Veselý nebo basketbalista Lukáš Palyza. Společně s nimi věnoval peníze také sportovní manažer Miroslav Černošek.

"Mně ten nápad přišel od prvního okamžiku velice dobrý. V současné situaci, kdy se lidi musí semknout, jsem byl od první chvíle připraven jakkoli přispět," řekl České televizi Veselý, který věnoval 50 tisíc korun stejně jako někdejší pátý hráč světa Novák a daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

Symbolický šek od nich dnes převzal primátor František Jura. "Sportovci, které město dlouhodobě podporuje, se nyní rozhodli naopak pomoci městu," řekl Černošek na webu prostějovské radnice.

Předsedkyně představenstva nemocnice Marie Marsová uvedla, že peníze budou rozděleny mezi zdravotníky, kteří jsou v době pandemie nejvytíženější. "Lékaři, sestry a další personál jsou v pomyslné první linii. Dáváme jim tak signál, že víme, co pro nás dělají, a velmi si jejich nasazení vážíme," dodal primátor Jura.

Další zprávy