reklama
 
 

Staněk: Grebeníčkovu knihu jsem nekřtil, jen jsem se účastnil vánočního setkání KSČM

Aktualizováno 27. 12. 2018 21:05
Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) popřel zprávu serveru iDnes.cz, že křtil knihu bývalého předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka Ve znamení kříže, která pojednává o církevních restitucích. Staněk se prý pouze zúčastnil vánočního setkání komunistických poslanců, při kterém se Grebeníčkova kniha představovala.

"Knihu jsem nekřtil, pouze jsem směrem k autorovi a zúčastněným pronesl pár vět s obecným konstatováním, že žijeme v demokratické společnosti, v níž můžeme vyjadřovat různé názory. Knihu, její obsah či úhel pohledu jsem nehodnotil," vyjádřil se Staněk na Twitteru.

"Zúčastnil jsem se vánočního setkání poslaneckého klubu KSČM, což je naprosto standardní záležitost. Součástí setkání byla reprezentace knihy," vysvětlil.

Jiný názor ale mají komunisté, jejichž mluvčí Helena Grofová deníku Právo řekla: "Je to kulturní akce, když to pokřtí ministr, tak to má váhu."

Bývalý dlouholetý šéf komunistů Grebeníček v knize popisuje průběh církevních restitucí a vývoj katolictví v Česku. "Jsme téměř bezmocnými svědky toho, jak se církev stává součástí rozsáhlého vlastnického převratu, který v České republice stále ještě probíhá," stojí v ní například.

Staněk na otázky Aktuálně.cz, zdali souhlasí s celkovým vyznění knihy a jestli mu přijde vhodné vystoupení na křtu knihy komunistů, jejichž předchůdci církvi majetek zabavili, zatím neodpověděl.

Staněk na sebe výrazně upozornil i letos v květnu. Tehdy ještě nebyl jmenovaný ministrem, ale bylo jasné, že ČSSD jej do funkce bude prosazovat. V té době tedy žhavý kandidát na post ministra kultury podpořil návrh poslance KSČM Leo Luzara, aby státní vyznamenání dostal komunistický básník Karel Sýs. Prezident Miloš Zeman mu i díky tomu letos v říjnu skutečně udělil Medaili za zásluhy I. stupně.

Sýs byl známým básníkem v období komunistické normalizace po roce 1968, podepsal antichartu a přirovnal sametovou revoluci k mnichovské dohodě. To však podle Staňka není důležité. "Já oceňuji zejména literární tvorbu pana Sýse. To vyznamenání bude za zásluhy v oblasti kultury, nikoliv za zásluhy v oblasti politiky," uvedl Staněk v květnu v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Na dotaz, zda státní vyznamenání nemá dostat člověk, který je současně morální autoritou, Staněk uvedl: "Znovu říkám, máte pocit, že pan Sýs je nějakým způsobem evidován, spolupracoval s StB nebo udával? To, že vyjadřuje názor, který není většinový, ještě nemusí znamenat, že za uměleckou tvorbu nemůže být oceněn."

autor: Domácí | 27. 12. 2018 15:34

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama