Sršni v brněnských Židenicích zaútočili na čtrnáct dětí. Některé musely do nemocnice

Domácí Domácí
27. 9. 2023 11:26
Útok sršňů na skupinu dětí v brněsnkých Židenicích si vyžádal akci sedmi složek záchranné služby. Záchranáři ošetřili celkem čtrnáct malých pacientů, z toho devět z nich po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče transportovali do Dětské nemocnice v Brně. Hnízdo zlikvidovali hasiči.
Kvůli velkému útoku sršňů zasahovala v brněnských Židenicích záchranná služba
Kvůli velkému útoku sršňů zasahovala v brněnských Židenicích záchranná služba | Foto: Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje

Na místo vyrazily dva lékařské vozy, tři záchranářské posádky, velkokapacitní sanitka a inspektor provozu. "Šlo o mimořádnou událost. Ošetřili jsme celkem čtrnáct malých pacientů, z toho devět z nich jsme po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče transportovali do Dětské nemocnice v Brně," uvedla mluvčí Zdravotnické záchranná služby Jihomoravského kraje Michaela Bothová. 

Děti, z nichž žádné nebylo ve vážném stavu, byly vystrašené, zdravotníci se tak museli vypořádat i s akutní stresovou reakcí pacientů. "Také z tohoto pohledu šlo o náročný a mimořádný zákrok," sdělila Bothová.

Hasiči se po zásahu záchránářských posádek postarali o likvidaci sršního hnízda. Mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška uvedl, že šlo o ojedinělou událost s ohledem na počet ošetřených pacientů. "Hnízda jinak odstraňujeme denně," dodal

Sršni nejsou vyloženě útoční, mohou být však agresivní v blízkosti hnízda, které se snaží bránit před ohrožením. Bodnutí je přibližně stejně bolestivé jako od vosy. Nebezpečné může být hlavně pro alergiky, malé děti a starší či nemocné lidi. Sršni umí jed vystřikovat až na vzdálenost čtyřiceti centimetrů. Zasáhne-li oči, působí podobně jako pepřový sprej. Občas může vyvolat zimnici či třesavku, ty však do půl hodiny samy odezní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy