Praha - Ucelený pohled na srpnové události roku 1968 přibližují nové webové stránky Ústavu pro studium totalitních režimů.
Kromě dokumentů či dobových svědectvích obsahují i dosud nezveřejněné rozhlasové nahrávky nebo seznam 108 obětí, které zahynuli od 21. srpna do konce roku 1968 v přímé souvislosti s pobytem vojsk Varšavské smlouvy na území tehdejšího Československa .
Součástí seznamu jsou i základní životopisné údaje obětí, často doplněné i jejich fotografií. Někteří z uvedených lidí vojáci okupační armády přímo zastřelili, řada z nich zemřela při střetu se sovětskými tanky.
Dvaadvacetiletého Eduarda Netušila například srazil neosvětlený obrněný transportér, který se otáčel na silnici mezi Českými Budějovicemi a Rožnovem. Když jej mladík na motocyklu předjížděl, transportér nenadále couvl, a Netušil motorku strhl do stromu. Třiašedesátiletého Josefa Bulíka rozdrtil v trafice tank.
Čtěte také: Zahynuli v srpnu 1968. Proč? Odpověď hledají historici
Originální pásky rozhlasových záznamů, které byly pořízené přímo v srpnových dnech, dlouho ležely ve fondech Archivu bezpečnostních složek. Nyní jsou zpřístupněné na webu dobové rozhlasové noviny nebo některé projevy tehdejších politických představitelů.
„Je to zhruba těch deset nejsvobodnějších dní vysílání Československého rozhlasu," řekl ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček.
Vojska Sovětského svazu, Bulharska, Maďarska, Německé demokratické republiky a Polska vpadla bez vědomí tehdejších státních orgánů na území Československa v noci z 20. na 21. srpna 1968. Důvodem intervence byla obava představitelů států sovětského bloku z postupné liberalizace socialismu v tehdejším Československu, která nastala po zvolení Alexandra Dubčeka do čela KSČ v lednu 1968.
Odkaz na stránky naleznete zde.