Povstání Wagnerovy armády a jejího šéfa Jevgenije Prigožina v Rusku o víkendu nakonec po několika hodinách skončilo dohodou s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem.
"Nikdo neví, co bylo předmětem vyjednávání a co bylo jeho výsledkem. To je další důkaz, že se pohybujeme ve světě organizované kriminality, kde z podstaty věci takové skutečnosti není možné zveřejňovat, protože by celý systém přestal fungovat," popisuje Glanc.
"Představte si v jakémkoliv jiném státě, že někdo sestřelí šest vrtulníků a zabije jen tak mimochodem řadu lidí a za několik dní je zproštěn podezření ze spáchání trestného činu," říká rusista k faktu, že ruská tajná služba už zastavila trestní stíhání Wagnerovy armády kvůli vzpouře.
Jaký bude osud wagnerovců a samotného Prigožina, podle experta ale záleží na tom, jak budou "užiteční" a jak svoji užitečnost dokážou prokázat. "Co bude následovat, se ale budeme dozvídat postupně," říká Glanc.
A rovněž upozorňuje, že je velmi naivní si myslet, že Vladimir Putin má v Rusku absolutní moc a nemusí se ohlížet na nic a na nikoho. "To je obraz, který by možná někteří aktéři a pozorovatelé rádi vytvořili. Ale jistě to tak není. Je to hra s mnoha ohni a mnoha partnery," dodává s tím, že tento systém založený na bezpráví, brutálním násilí a na absenci zákonů politické kultury nemůže existovat věčně.