"Vyčetl bych vládě nedostatek razance. Tím, jak jsou rozhádaní mezi sebou, tak se nemohou dost prezentovat a postavit se tomu populistovi a to mě mrzí," říká o současné vládě pětikoalice herec Jiří Vyorálek na adresu Andreje Babiše. Ačkoliv se prý do politiky "moc nemontuje", má jasno o tom, že jsou lidé, se kterými se bavit ani spolupracovat nechce.
Politických témat se ale Vyorálek dotýká přinejmenším ve svých hereckých rolích. V Českém století ztvárnil například komunistického exprezidenta Klementa Gottwalda, kterého se v roli pokoušel "polidštit", aby byl uvěřitelným člověkem. "Jestli je monstrem? Při tom, jaký odkaz po sobě zanechal, tak rozhodně," hodnotí herec.
Tématu totality se Vyorálek věnuje také v připravované audioknize Elity, ve které hraje příslušníka Státní bezpečnosti, který se snaží přesvědčit herečku ke spolupráci. "Líbilo by se mi žít v ideálu, že jsme všichni nezlomní, ale okolnosti mohou být takové, že to člověka dotlačí. Pak je to osobní volba a statečnost, jak to člověk dá nebo nedá. Samozřejmě ti statečnější se mi líbí víc, ale svět není plný hrdinů a hrdinů jsou plné hřbitovy," dodává herec k tomu, zda spolupracovníky StB dokáže pochopit.
"Pár sviní", které ze spolupráce s komunistickou tajnou policií měli profit, si musí srovnat samo v sobě, zda a jak jsou spokojeni s tím, čeho dosáhli. Herec proto s vděkem vzpomíná i na to, že se v jeho rodině o faktu, že se žilo ve zřízení, které nebylo v pořádku, otevřeně mluvilo. "Nebyli jsme úplně disidentská rodina, ale nadávalo se jako všude," přibližuje.
A jak Vyorálek vnímá, že se proslavil až kolem čtyřicítky? "Je to příjemné, že vás lidi poznávají. Ale vzhledem k tomu, že to přišlo v pozdějším věku, tak se mi z toho hlava rozhodně nijak netočí," přiznává.