"Válka, ve které dochází k válečným zločinům, je vždy zločinem a je dokonce zlem. Ta na Ukrajině je vlastně až trapně jednoduchá, protože tady došlo k válečné agresi a porušení mezinárodního práva. To, co se tam děje, jsou skutečně válečné zločiny," popisuje vedoucí právně-sociologického centra na univerzitě ve velšském Cardiffu Jiří Přibáň.
Varuje ale, že politici by měli šetřit s tím, co označují za dobro a co za zlo. "Adolf Hitler také vždycky 'bojoval za mír' a rozpoutal ty nejhorší války a masakry v dějinách Evropy. Boj za mír je tedy sám o sobě velmi problematická kategorie," vysvětluje.
Podle Přibáně, který dlouhodobě žije ve Velké Británii, se česká společnost v posledních letech obstojně vyrovnala s řadou krizí - ať už to je válka na Ukrajině, nebo drahé energie.
"Myslím, že to vůbec nezvládáme špatně. Když se podíváte na jiné země, jako je Slovensko nebo Maďarsko, tak se s tím česká společnost zvládla vyrovnat a nějakým způsobem to vstřebat," naráží na to, jak v jiných zemích rostou populistické tendence.
Přiznává však, že co dalo demokracii v Česku opravdu zabrat, byla koronavirová pandemie. "To jsme bohužel dobře nezvládli. Ale reparát, který jsme mohli teď složit v souvislosti s ukrajinskou válkou, složila česká společnost na výbornou," chválí Přibáň fakt, že Česká republika je jednou ze zemí, která přijala v přepočtu na počet obyvatel jedno z největších množství uprchlíků.