Špiclování hovorů soudci povolit neměli, řekl Pospíšil

Domácí Domácí
30. 6. 2011 13:09
Ministerstvo spravedlnosti zvažuje podání kárných žalob
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. | Foto: Reuters

Praha - Osm soudců děčínského okresního soudu podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) pochybilo při udělování povolení sledovat hovory vlivných lidí.

Dostatečně prý neodůvodnili, proč žádosti o výpisy z telefonních čísel vyhověli. Úřad na ně pravděpodobně podá kárné žaloby, řekl Pospíšil.

Předseda děčínského soudu Miroslav Kureš řekl, že podat kárné žaloby je v kompetenci ministra. Domnívá se, že děčínští soudci postupovali správně, a proti kárné žalobě se proto budou bránit.

Ministerstvo prověřovalo povolování sledování hovorů kvůli nedávnému případu varnsdorfského policisty Mariana Hudce.

Deník MF Dnes uvedl, že kriminalista sledoval například výpisy telefonních hovorů šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského a nejbližších spolupracovníků prezidenta Václava Klause, a to kancléře Jiřího Weigla a tajemníka Ladislava Jakla.

Zjistila to inspekce ministra vnitra při hloubkové prověrce, podle vyšetřovací verze policista pracoval na zakázku.

Výpisy hovorů od operátora může policista získat jen s povolením soudu. Hudec je získal tak, že čísla vlivných lidí označil jako podezřelá. Nechal si jejich sledování od soudců schválit v rámci vyšetřování obchodu s lidmi, za kterým stojí kamerunští a nigerijští podvodníci.

"Soudci ne zcela dodrželi trestní řád," prohlásil ministr. Podle něj souhlasili se sledováním hovorů, přestože policista nezdůvodnil, jaký mají čísla k případu vztah. Úřad kontroloval 18 povolení výpisů, které se týkaly zhruba 50 čísel. Všechny žádosti podal právě Hudec, všechny vypadaly podle Pospíšila zhruba stejně.

Prověrky budou následovat

Úřad chce zjistit, proč krajský soud dospěl k opačnému názoru než ministerstvo. Soud minulý týden uvedl, že chyby v rozhodnutích děčínských soudců nenašel. Soudci podle něj nejsou oprávněni zjišťovat, komu číslo, které chtějí kriminalisté sledovat, patří. Prý jen zkoumají důvody, které jim policie předloží.

S tím souhlasí i Pospíšil, v daných případech však podle něj policie žádné důvody neposkytla. Pokud není známo, komu telefon patří, musí podle něj vyšetřovatelé uvést, jaký vztah má číslo k případu. Například musí pomocí výpisů doložit, že na něj často volali podezřelí.

Ministerstvo kvůli případu chystá během měsíce další prověrky na čtyřech náhodně vybraných okresních soudech. "Zajímá nás, nakolik je situace v Děčíně výjimečná, nebo nakolik je praxe formálního odůvodňování obvyklejší," uvedl Pospíšil.

Zároveň plánuje novelu trestního řádu, která zpřísní pravidla pro udělování povolení ke sledování telefonních čísel. Omezí například trestné činy, u kterých bude možné výpisy z telefonních čísel dostat. Žádosti by pak měl mít právo podat pouze státní zástupce, nikoli policista.

 

Právě se děje

Další zprávy