Kdo špicloval Klause? Kubice nasazuje elitní policisty

Sabina Slonková
22. 6. 2011 14:40
Ministr vnitra považuje za prioritu zjistit, kdo objednává špiclování vlivných
Kdo nechal sledovat jeho přátele? Minisitr vnitra Kubice prohlásil, že prověří, jak to bylo se sledováním Klausova okolí.
Kdo nechal sledovat jeho přátele? Minisitr vnitra Kubice prohlásil, že prověří, jak to bylo se sledováním Klausova okolí. | Foto: Tomáš Jiřička

Praha - Ministr vnitra Jan Kubice považuje za absolutní prioritu zjistit, kdo si objednal sledování desítky vlivných osob včetně nejbližších spolupracovníků prezidenta Václava Klause.

Inspekci ministra vnitra, která špehování vlivných vyšetřuje, proto uložil, aby na to nasadila své nejlepší lidi.

"Musíme najít zadavatele, kdo si to objednal, je to případ s nejvyšší prioritou. Zadal jsem inspekci, aby to vyšetřovali nejlepší lidé. Musí se to dotáhnout do konce," sdělil Aktuálně.cz Kubice.

Weigl vedle obchodníků s lidmi

Případ špiclování začala inspekce rozmotávat poté, co MF Dnes napsala, že v rodinné firmě lídra Věcí veřejných Víta Bárty ABL skončily policejní záznamy o monitoringu mobilního telefonu manažera polostátní společnosti ČEZ.

Kubiceho inspekce následně vyšetřila, že stopy vedou k varnsdorfskému policistovi Marianu Hudcovi. Ten byl členem týmu, který vyšetřoval obchodování se ženami, a soud mu povoloval monitoring hovorů podezřelých osob.

Policista ale mezi čísla podezřelých "propašoval" desítky dalších lidí, kteří s případem neměli žádnou spojitost. Mimo jiné šlo o telefony prezidentova tajemníka Ladislava Jakla či kancléře Jiřího Weigla.

Soud sice následně nepovoloval jejich přímý odposlech, "pouze" nařídil operátorům, aby poskytli policii záznamy o tom, s kým a jak dlouho si dotyční volali. Spolu s informacemi, kde se v daný okamžik nacházeli, lze poměrně přesně rekonstruovat, o co se tito lidé v dané době zajímali.

Policista zatím mlčí

Inspekce to ale nebude mít jednoduché. Přímé důkazy se budou hledat složitě. Tím spíš, že vyšetřovaný policista Marian Hudec odmítá říct, kdo si u něj lustrování vlivných lidí objednal.

"Zatím drží a je otázka, jestli někdy vůbec promluví. Pak se samozřejmě budou důkazy hledat těžko, bude záležet na operativcích v terénu," podotkl úředník obeznámený s případem.

Justice už také podrobila kontrole postup soudu, který policistovi lustrace vlivných povolil, a verdikt zní: nikdo nepochybil, není v silách soudce zkoumat totožnost lidí, jejichž čísla mu policie předkládá.

Podle zjištění Aktuálně.cz je kauza modelovým případem, jak nejčastěji policisté na zakázku nelegálně sbírají informace o konkrétních lidech. Zpravidla jde vždy o mimopražského policistu z menších útvarů, který se věnuje rozsáhlému případu nejlépe s desítkami podezřelých.

Mezi ně se pak už snadno schovají i zcela nevinní lidé, k nimž je na něčí objednávku potřeba sehnat diskrétní informace.

Vládní právníci nyní podle zjištění Aktuálně.cz pracují s myšlenkou, že by se alespoň omezil počet případů, kdy policie smí získávat informace z mobilních telefonů. Podle zvažovaných změn by nově šlo výlučně o trestné činy se sazbou nad osm let.

 

Právě se děje

Další zprávy