Letecký speciál s ostatky českých vojáků odletěl z Afghánistánu, do Česka dorazí kolem čtvrté

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 8. 2018 13:51
Při útoku sebevražedného atentátníka zemřel rotný Martin Marcin (36) a desátníci Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25).
Nástup vojáků v Afghánistánu před vojenským speciálem, který přepravuje do Česka ostatky jejich tří padlých.
Nástup vojáků v Afghánistánu před vojenským speciálem, který přepravuje do Česka ostatky jejich tří padlých. | Foto: Armáda ČR

Praha - Letadlo s ostatky tří českých vojáků padlých v Afghánistánu odletělo z letiště na základně Bagrám v 09:45. "Přílet do České republiky bude dodržen podle plánu," řekla mluvčí Generálního štábu Vlastimila Cyprisová. Na ruzyňském letišti tak vojenský speciál přistane v 16:15. Nad Českem ho doprovodí gripeny. Následovat bude pietní ceremoniál. S padlými se před odletem na bagrámské základně rozloučili čeští i koaliční vojáci.

Vojáci Martin Marcin (36), Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25) padli v Afghánistánu v neděli při hlídce u spojenecké základny Bagrám. Společně s nimi byli vážně zraněni američtí a afghánští vojáci.

Vojáci u vojenského speciálu, který přepravuje ostatky padlých do Česka.
Vojáci u vojenského speciálu, který přepravuje ostatky padlých do Česka. | Foto: Armáda ČR

Ministerstvo obrany zveřejnilo fotografie z bagrámského letiště. Rakve s padlými vojáky jsou zahaleny do české státní vlajky. Na letiště je dovezly obrněné transportéry. Jejich přenesení do letadla měli na starosti čeští vojáci.

Památku padlých v poledne uctilo po celé zemi více než 8000 sirén. Podle úřadu vlády se rozezněly signálem "Pieta". Jednalo se o souvislý nepřerušovaný tón v délce 140 sekund. 

Několik desítek vojáků i civilních zaměstnanců generálního štábu armády uctilo nástupem padlé vojáky před památníkem válečných veteránů na pražském Vítězném náměstí, před který lidé už od nedělního útoku přinášejí květiny a svíčky. Nástupem si zabité vojáky připomněli i pražští hasiči, jak uvedl na Twitteru jejich mluvčí Martin Kavka.

Na pražském Václavském náměstí připomínka padlých vojáků chování lidí neovlivnila. V době zvuku sirén se lidé nezastavovali, nikdo jím ani nebyl znepokojen. Podobné to bylo i v Brně. Pietu za tři padlé české vojáky tam lidé ani nezaznamenali. V poledne se sice rozezněly sirény, ale v rozpáleném městě se nikdo nezastavoval, nanejvýš se ptal, co se děje. Místa, kam lidé chodí tradičně při výjimečných příležitostech zapalovat svíčky, zůstala bez povšimnutí - jak morový sloup na náměstí Svobody, tak kašna na Moravském náměstí před kinem Scala.

Památku padlých vojáků uctili i policisté.

V době přistání letadla se rozezní po celé Praze zvony katolických kostelů a chrámů. Na letišti budou čekat rodiny zemřelých, přítomni budou i prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), zástupce náčelníka Generálního štábu Jiří Baloun nebo vojáci z 42. mechanizovaného praporu v Táboře, kde padlí sloužili.

Po uložení rakví na katafalky pronese hlavní kaplan armády Jaroslav Knichal smuteční slovo. Následovat bude státní hymna. Asi půlhodinový ceremoniál bude ukončen přenesením rakví k vozidlům. Poté kolona pohřebních vozů za doprovodu Hradní stráže a Vojenské policie přepraví těla do Ústřední vojenské nemocnice. Lidé budou moci vzdát vojákům poctu po cestě, která povede přes Evropskou třídu a Vítězné náměstí.

Termín pohřbů zatím oznámen nebyl. Místa určí rodiny vojáků. Pohřbeni budou se všemi vojenskými poctami.

Vojáci byli v úterý povýšeni do hodností štábních praporčíků. Obdrží pravděpodobně také resortní vyznamenání.

Útoky jsou v Afghánistánu časté, umírají vojáci i civilisté, mrtvých je víc, než vidíme ze zpráv. Vojáci s rizikem musí počítat, říká Šulc | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy