reklama
 
 

SPD zrušilo regionální klub. Šéfoval mu Volný, který chce kandidovat proti Okamurovi

Aktualizováno 20. 2. 2019 14:08
Předsednictvo hnutí Svoboda a přímá demokracie zrušilo svůj regionální klub v Moravskoslezském kraji. Byly v něm porušovány stanovy a krácena demokratická práva členů, komentovala rozhodnutí mluvčí SPD Barbora Zeťová. Krajskou organizaci vede poslanec Lubomír Volný, jehož styl vedení v minulosti někteří členové hnutí kritizovali. V úterý oznámil, že plánuje kandidovat proti Tomiovi Okamurovi na předsedu strany.

Podle mluvčí předsednictvo SPD regionální klub Moravskoslezského kraje zrušilo a odebralo mu licenci. "Stalo se tak plně v souladu se stanovami hnutí, na základě zjištění, že v regionálním klubu docházelo k systematickému a systémovému porušování stanov, včetně krácení demokratických práv členů," uvedla Zeťová.

Členství všech členů a čekatelů zůstává zachováno a v souladu se stanovami budou mít příležitost pracovat v novém regionálním klubu, doplnila.

Předloni na podzim Mladá fronta Dnes napsala, že z SPD v Moravskoslezském kraji odcházejí členové, protože Volný se podle nich chová jako diktátor, obklopuje se lidmi, kteří hlasují podle něj, a strana tak není demokratická. Volného plánovali prostřednictvím petice zbavit mandátu. Okamura následně uvedl, že na krajské členské konferenci nikdo odvolání Volného nenavrhl. Na Facebooku také napsal, že poslance podle nynějších zákonů odvolat nelze.

Rozpustili nejúspěšnější klub, řekl Volný. Rozhodnutí napadne

Volný řekl ve středu Deníku N, že rozhodnutí předsednictva napadne u orgánů hnutí. "Nejúspěšnější kraj v historii SPD byl rozpuštěn," cituje Volného server. Poukázal na to, že ve srovnání s ostatními organizacemi SPD získala ta moravskoslezská největší počet hlasů ve volbách do sněmovny i v krajských volbách. "Nikdy jsme stanovy neporušovali a rozhodnutí předsednictva napadneme pro neopodstatněnost u příslušných stranických orgánů," dodal poslanec.

Volný podle deníku odmítl komentovat, jestli měl krajský klub před svým zrušením nějaké výtky od vedení SPD. Uvedl jen, že vedení vyčítalo moravskoslezskému klubu, že nenabírá dostatek členů, což ale bylo kvůli osobní zodpovědnosti vedení krajské organizace za každého přijatého člena.

"Demokraticky jsme se na konferencích domluvili, že za řádné členy budeme přijímat jenom lidi, kteří řádně pracují pro hnutí. Rozhodli jsme se tedy vydat cestou kvality místo kvantity," řekl Volný, který je zároveň i krajským zastupitelem. V krajských volbách v roce 2016 tehdy SPD, která kandidovala spolu s SPO, získala 7,02 procenta hlasů. Volný byl dvojkou kandidátky, ale díky preferenčním hlasům byl tehdy úspěšnější než lídr. V posledních sněmovních volbách SPD získala 10,64 procenta hlasů, v Moravskoslezském kraji přitom její zisk činil 13,87 procenta.

Lídr SPD v loňských komunálních volbách v Ostravě Václav Kubín řekl, že považuje rozhodnutí předsednictva za překvapivé až šokující. Podle něj nedávná krajská konference jasně potvrdila podporu krajskému vedení. Kubín uvedl, že si není vědom, že by se v regionu jakkoliv porušovaly stanovy.

Poslanec také na Facebooku v úterý napsal, že přijímá Okamurovu osobní výzvu, aby proti němu kandidoval na předsedu SPD. "Výzvy od lídrů se neodmítají," uvedl Volný. Své vize chce přednést na celorepublikové konferenci po volbách do europarlamentu. Volba předsedy SPD však bude až za 2,5 roku, jelikož mandát je tříletý. Okamura byl znovuzvolen šéfem strany loni v červenci.

Volný na sebe upozornil počátkem února při sněmovní debatě o návrhu na zrušení soudního přezkumu správních rozhodnutí o vyhoštění cizinců z Česka. Sporný pozměňovací návrh vládní cizinecké novely je podle ministerstva vnitra protiústavní. Volný mluvil o hrozbách spojených s migrací do Evropské unie a prohlásil také, že za případem seniora nepravomocně odsouzeného za terorismus jsou takzvaní vítači. Jeho vystoupení někteří poslanci provázeli boucháním do lavic.

V médiích se také objevily informace, že Volný pronajímá byty ve dvou zchátralých domech v romském ghettu v ostravské čtvrti Přívoz a od nájemců inkasuje peníze ze státních příspěvků na bydlení. SPD přitom příjemce dávek označuje za parazity.

Hádka poslance Lubomíra Volného s moderátorem ČT Jakubem Železným o Václavu Havlovi:

Hádka poslance Lubomíra Volného s moderátorem ČT Jakubem Železným o Václavu Havlovi. | Video: Česká televize |  00:47

autor: ČTK | 20. 2. 2019 10:42

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama