Spasil by ODS mastodont Václav? Klausovská doba je pryč

Martin Fendrych Martin Fendrych
12. 8. 2013 7:50
Volání po návratu Klause do ODS je nebezpečné. Modrou stranu by extremizovalo
Někteří vidí Václava Klause jako moranu, jiní (část modrých) jako zachránce z marasmu.
Někteří vidí Václava Klause jako moranu, jiní (část modrých) jako zachránce z marasmu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Není úplně nemožné, že českou politiku za nějaký čas znovu opanují dva mastodonti z dob minulých. Jeden už vládne na Hradě a ovládá ČSSD, druhý by se mohl v příhodné chvíli vrátit a „zachránit" pravici. Myslí si to kupříkladu Martin Kuba, stávající šéf ODS. A s ním zatím zřejmě menší část strany. Naopak si to nemyslí předsedkyně sněmovny za ODS Miroslava Němcová.

V sobotu se Miloš Zeman s Václavem Klausem setkali na Sněžce. Ti dva si léta rozumějí a pomáhají si. Levopravé soutěžení jen hrají. Naposledy Klaus podpořil Zemana v prezidentské kampani. Ale zdá se, že v ODS pro něj ještě neuzrála doba. Zřejmě si představuje, že před ním bude celé vedení strany klečet na kolenou a prosit. Zjevně ho urazilo, že Němcová na konci minulého týdne jeho návrat do čela ODS ohodnotila jako "nesmysl".

Modrá strana dnes, řečeno s Karlem Krylem, „ryje držkou v zemi". Nemá co nabídnout. Obraz té partaje je nepřijatelný i pro mnohé dřívější podporovatele - byznysmeny, podnikatele. Kmotrovský systém byl pro ně zdrcující, pokud neplatili, byli odstavováni od zakázek. Takových ošklivých svědectví slyšíme mnoho.

Pozdní vyhánění kmotrů

ODS ztrácí význam. Terve nyní v ní sílí odpor k šíbrům. Předseda její pražské části Bohuslav Svoboda minulý týden prosadil ve výkonné radě strany vyloučení kmotra Tomáše Hrdličky, který se údajně měl zasloužit o rozpad koalice 101. Vyloučeni byli i "zrádci", kteří nehlasováním podpořili vládu Jiřího Rusnoka. Restart ODS úzce souvisí s tím, zda najde sílu odstřihnout se od kmotrů a úplatných politiků. (Zatím spíš kmotři odcházeli od ní; snaží se zřejmě přeorientovat na ČSSD a další nadějné subjekty). Ale ODS zároveň chybí silná osobnost. Výjimkou je exprimátor Svoboda, jenže ten čelí obvinění v kauze Opencard. Těžko z něj udělat volebního lídra.

Miroslava Němcová, kterou si strana vybrala po pádu Petra Nečase jako premiérku stojedničky, má být paní Čistá. Jenže tato téměř neposkvrněná politička byla - stejně jako Nečas - u všeho. I ona trpěla po léta kmotry ve straně. Teď by ji sama chtěla vést. Možná proto v sobotní MF Dnes odmítla návrat Klause do čela strany. Řekla doslova: "Myslím, že je to nesmysl. Já nepovažuji za možný ani jeho návrat do pozice čestného předsedy."

Volání po "druhém příchodu" Klause ovšem od modrých slyšíme delší dobu. Šéf ODS Martin Kuba, přítel jihočeského kmotra, knížete z Hluboké Pavla Dlouhého, má k exprezidentovi blízko. A - typické - Kubu chválil i Miloš Zeman jako dobrého ministra. Mastodonti se zkrátka shodnou. Kuba před povodněmi pozval Klause (amnestie neamnestie) do své jihočeské organizace na ideovou konferenci.

Pokus o návrat utonul ve velké vodě

Na začátku povodní pak Klaus vystoupil v TV Prima a ostře napadl tehdejšího premiéra Nečase. O jeho kabinetu řekl, že „nemá žádný tah na branku", „nikam nemíří", „nemá vizi, nemá projekty, nemá program, není jednotný" a prý se jen snaží nějak to dotáhnout do příštích voleb. Byl to absolutní odpis Nečasova kabinetu. Ale pozor, kmotry Klaus nezmínil, nekritizoval.

Na adresu své bývalé pravicové strany použil tento citát: „Má-li se změnit politika, musí se změnit osoby, musí se změnit lídři." Strana, kterou stvořil, podle něj „nemůže pokračovat bez změny lídrů". Opravdu to vypadalo, že se pomalu chystá nový vstup otce zakladatele do lůna strany.

Pokus se díky velké vodě utopil. Klaus tehdy nebyl dost pružný na to, aby interview odvolal a počkal, až bude zájem upřen na jiné věci než povodně.

Jenomže teď ODS žuchla definitivně na zadek. Lídra by brala všemi deseti. Topka má Karla Schwarzenberga, osobu lákavou pro mladé a vzdělané. ODS nikoho výrazného nenabízí. Současný předseda spojený s kmotrem je k smíchu. I mladá naděje strany, exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, nemá nejspíš sílu postavit se do čela rozvrácené partaje. Navíc má i on vazby na plzeňského kmotra Romana Jurečka (ODS).

Martin Kuba ve čtvrtek pravil v České televizi: „Dlouhodobě tvrdím, že Václav Klaus je jedním z nejvýraznějších politiků na pravici. Jakékoliv jeho sblížení považuji za velmi dobré."

Jenomže pro lidi, jako je Pospíšil či Svoboda, a dnes už i Němcová, by byl návrat Klause problém. Oni zřejmě chtějí stranu modernější, otevřenější Evropě, neorientovanou prorusky, nevedenou autoritativně, železnou rukou, netolerující kmotry a jiné šíbry.

Vzpomínka na abolici

Právě po pevné ruce, jež by zkrotila všelijaké zrádce a pod níž by „strana zněla jedním hlasem", ovšem teď zdecimovaní modráci vzdychají.

Několik ódeesáků napsalo vedení strany dopis, kde stojí, že otec zakladatel může vyvést nejen ODS, ale i celou českou pravici z marasmu. Žádají modrou výkonnou radu, aby Václava Klause pozvala zpátky do lůna strany. Jak? Do funkce čestného předsedy, kterou v roce 2008 na kongresu strany odmítl.

Jihočeský senátor a starosta Hluboké Tomáš Jirsa, poslanec Boris Šťastný, europoslanci Hynek Fajmon a Ivo Strejček a ředitel Klausova Centra pro ekonomiku a politiku Jan Skopeček píší: „Jsme přesvědčeni, že Václav Klaus, tak jako my, je znepokojen politickou situací jak v České republice, tak situací v ODS. Jeho myšlenkové postoje byly vždy konzistentní, konzervativní a jako čestný předseda by opět mohl výrazně přispívat k ideové pozici ODS."

Bojí se, že by o exprezidenta mohli přijít: „... nenabídne-li Václavu Klausovi účast na aktivní politické činnosti ODS, nabídne mu ji jiné politické uskupení a povede to k dalšímu oslabení ODS. Naopak jeho návrat, případně jeho účast ve volební kampani k parlamentním volbám nám může pouze pomoci," tvrdí klausovci.

Jak už však řečeno, Klaus, zjevně uražen tvrzením Němcové, že jeho comeback je nesmysl, návrat nyní odmítl. Ve Velké Úpě před výstupem na Sněžku pravil: "V jistou chvíli se mi zdálo, že nějaká naděje je. Ale když jsem zase viděl kroky ODS v posledních hodinách a dnech, vylučování ze strany a výroky některých představitelů, primárně paní Němcové, tak jsem pochopil, že moje angažmá v této straně nepřichází v dnešní době v úvahu." Na pořadu dne tedy jeho návrat nejspíš byl.

Zajímavé, že mu vadí vyloučení kmotra a lidí, kteří podtrhli stranu. V době, kdy ODS vedl, by to nepřipustil. I z dalšího výroku je zjevné, že není na straně ODS, jež po něm částečně touží, ale na straně Zemana. Ve Velké Úpě také řekl: "Já si myslím, že by bylo docela rozumné, kdyby vládla nějaká rozumně se chovající úřednická vláda a kdyby volby byly až normálně v květnu příštího roku." Přesně Zemanovo gusto.

Mají tedy ti, kteří volají po návratu mastodonta číslo 2, pravdu? Potřebují občanští demokraté znovu Klause? Stal by se lídrem pravice? Protiváhou Miloše Zemana? Zachráncem modrých? Pravice?

Vezměme to od Adama.

1. Co je základní malér ODS? Kmotři, napojení na mafie, jež vysávají státní peníze, ovládají státní a polostátní podniky. Usekl by Klaus jejich chapadla? - Proč by to dělal? Aboliční, trestní stíhání zastavující část jeho letošní amnestie byla zaměřena ve prospěch právě těchto lidí. Klaus to hrál jednoznačně pro ně.

Bács, Sinha a ztráta paměti

2. Ale nejen to. Současný korupční systém začal za fiktivních dárců ODS Lajose Bácse a Radjiva M. Sinhy. Když se věc soudila, Klaus ztratil paměť. Pokračovalo to oposmlouvou mezi Klausem a Zemanem. Grandiózním podvodem na voličích, který vyústil v rozvinutý kmotrosystém.

3. Vzpomeňme, jak před druhou Klausovou volbou hlavou státu za něj lobbovala Zemanova pravá, pardon, levá ruka Miroslav Šlouf. Metody, které ODS dovedly až k dnešnímu pádu, jsou Klausovi blízké. Ne že by chodil na pivo s kmotry, to asi ne, ale ti pod ním s nimi pekli naplno a on to věděl. Stejně jako nepochybně věděl o "Bácsovi a Sinhovi".

4. Klaus je více méně autokrat. I v tom se jako vejce vejci podobá Zemanovi. Jakmile někdo chtěl, aby ODS „zněla více hlasy", aby se „rozkročila", musel z kola ven. Je to nemoderní, neevropský způsob řízení. Zemanovské řízení. Východní model.

5. Pod Klausem by strana byla jistě hnána do protievropských, protizápadních postojů. Jeho orientace na Rusko a Čínu je známa. Pro mnohé občanské demokraty dosti šílená vyhlídka. Mimochodem, to byl jeden ze základních, tichých sporů slabého Nečase se silným Klausem.

6. Strana by couvala, jakýkoli pozitivní pohyb, který může spustit současná krize, by byl zastaven. Podobně jako je pro sociální demokracii zastavením, odklonem od modernizace to, že ji ovládá Zeman.

Strana by se extremizovala

7. ODS by se pod Klausem extremizovala, zesílily by v ní nacionalistické tendence. V době, kdy v nespokojené, frustrované společnosti sílí protiromské nálady, je to to poslední, co potřebujeme.

Vypadá to, že když se vrátil Zeman, je dobré proti němu vypustit Klause. Ale nezapomeňme, že i návrat Zemana je krok české společnosti zpátky, krok od demokracie k autokracii. Nepotřebujeme ani jednoho z těch dvou mastodontů. Stačí, že nám zatápí Zeman. Klause by si ODS měla odpustit. Hlas jejího předsedy Martina Kuby však nelze podceňovat. V ODS se zřejmě právě nyní rozhořel boj o návrat exprezidenta. Chtějí ho lidé, kteří nepotřebují moderní pravicovou stranu, ale autoritářský klan, který jim umožní držet se u moci.

 

Právě se děje

Další zprávy