Soumrak českých pašeráků. Chytli je s papoušky ara

Pavel Baroch
25. 7. 2010 10:10
Ara kobaltový je jeden z nejohroženějších druhů. Pašerákům hrozí až 8 let
Kriticky ohrožený ara kobaltový
Kriticky ohrožený ara kobaltový | Foto: Celní ředitelství Brno

Brno - Celníci, policisté a pracovníci České inspekce životního prostředí už týdny rozplétají jeden z největších případů pašování vzácných zvířat v historii České republiky.

Součástí zadrženého kontrabandu jsou totiž i tři papoušci ara kobaltoví, kteří patří mezi nejohroženější živočichy na světě. V přírodě žijí už jen na dvou malých územích ve východní Brazílii v počtu asi 750 až tisíc kusů. Jejich cena je nevyčíslitelná.

Pro srovnání: Pand velkých, vlajkové lodě světové ochrany přírody, žije volně zhruba 1,5 tisíce, tedy až dvakrát více než ara kobaltových. Tygrů je v přírodě čtyři až pět tisíc.

"Zachycení papoušků ara kobaltových svědčí o důležitém zapojení českých občanů do nelegálního obchodu s ohroženými druhy," řekla Ivana Awwadová, mluvčí České inspekce životního prostředí.

Papoušci ukrytí v autě

Tři exempláře mimořádně vzácných brazilských papoušků převáželi pašeráci v kufru auta, kde byli nacpaní v malé bedně. Pokud přežijí, mohli by se stát součástí záchranného programu, který by mohl pomoci tomuto druhu přežít.

Kromě ara kobaltových zadrželi celníci a inspektoři při prohlídkách ve čtyřech bytech na jižní Moravě a ve východních Čechách dalších 15 vzácných papoušků, především amazoňanů.

Jejich hodnota dosahuje až miliony korun. Například dospělého amazoňana rudoocasého lze prodat na černém trhu přibližně za 10 až 14 tisíc euro.

Pašerákům hrozí až osm let vězení

Zadrženy byly čtyři osoby, čeští chovatelé papoušků. "Hrozí jim až osm let vězení," řekla Aktuálně.cz mluvčí brněnského celního ředitelství Lada Temňáková.

Mezi zadrženými je podle inspekce životního prostředí i chovatel, jemuž už byly uděleny čtyři pokuty, z toho dvě vyšší než 150 tisíc korun, a zabaveno pět amazoňanů.

Chovatel byl odsouzen v Německu za pašování 25 vajec amazoňanů žlutolících brazilských a je trestně stíhán v Česku za jiný trestný čin neoprávněného nakládání s ohroženými druhy.

Foto: Archiv

Jak se papoušci pašují

Jedním z hlavních důvodů, proč je ara kobaltový na světovém seznamu kriticky ohrožených živočichů, je právě nelegální obchod.

Z hnízd vybírají vejce nebo mláďata papoušků pytláci nebo podplacení strážci. Překupníci je pak prostřednictvím kurýrů vozí do Evropy v úkrytech pod oblečením nebo v zavazadlech.

Na starém kontinentu jsou pak papoušci deklarováni jako odchovy ze zajetí. Výjimkou není ani padělání dokladů a korupce.

Vyšetřováním se prokázalo, že pašováním vzácných papoušků se zabývala skupina osob v Česku, Portugalsku, Brazílii či Německu. Hlavní organizátoři byli Češi, kteří podle České inspekce životního prostředí akce financovali, zajišťovali dopravu nebo najímali kurýry. Nedávno zadržení papoušci nebyli jediní, které tato skupina získala.

 

Právě se děje

Další zprávy