Soukromá vysoká škola přijde o akreditaci na magistra

Eliška Bártová Eliška Bártová
2. 7. 2010 12:35
Na pochybné studium na Rašínově VŠ upozornil online deník Aktuálně.cz

Praha/Brno - Brněnská soukromá Rašínova vysoká škola nesmí vyučovat v jednom magisterském oboru. A do dvou bakalářských oborů nesmí přijímat nové studenty.

Takový je návrh Akreditační komise, která škole kvůli závažným nedostatkům navrhla odebrat akreditaci pro obor "Revitalizace ekonomických subjektů a řízení zdrojů". U dalších dvou bakalářských oborů nařídila omezení.

K tak radikálnímu kroku přistoupila komise naposledy před dvěma roky.

Verdikt začne platit, až jej schválí ministerstvo školství. Úřad ve většině případů návrhy komise stvrzuje.

Škola má do konce tohoto roku povinnost předložit komisi zprávu, jak kritizovaná pochybení napravila. Zároveň se však může proti rozhodnutí odvolat.

To také už vedení školy avizovalo. "Poměry na RaVŠ se v ničem neliší od srovnatelné situace na jiných vysokých školách," uvádí se v dnešním prohlášení zveřejněném na webu školy. "RaVŠ se bude všemi právními prostředky důrazně bránit jakýmkoliv nezákonným pokusům o odnětí akreditace a to včetně soudní cesty.  

Zároveň vedení této instituce avizuje, že jak přijímání tak výuka budou nadále pokračovat - až do pravomocného rozhodnutí. "Výuka školy probíhá bez omezení ve stávající kvalitě," konstatuje se v závěru prohlášení. 

Tituly za nic

Na pochybné studium na Rašínově vysoké škole upozornil online deník Aktuálně.cz už v únoru letošního roku. Poté se do školy vydala kontrola Akreditační komise.

Redakce zjistila, že studenti nedělali přijímací zkoušky, stačí zaplatit 38-54 tisíc korun ročně, nemuseli chodit na přednášky a mohli studium absolvovat o sobotách, ačkoliv formálně šlo o denní studium.

Právě to byl nyní podle komise také jeden z důvodů, proč přikročila k odebrání akreditace.

"Vedení školy to bere čistě jako podnikání," popsala situaci šéfka komise Vladimíra Dvořáková. "Byl to pro mě šok, že studenty lákali nikoliv na kvalitu studia, ale na to, že jim dají titul za nic."

Podle Dvořákové však škola navzdory rozhodnutí komise může dál vyučovat a přijímat studenty až do doby, než rozhudnutí posvětí ministerstvo a nabyde právní moci.

"Prakticky mohou dál jet podle zajetého modelu," upozorňuje. "Slušná škola by však zajistila stávajícím studentům přechod na jinou školu, kde by mohli studium dokončit v příslušné kvalitě."

Zároveň apeluje na studenty, kteří byli v letošním roce přijati, aby velmi zvážili, zda za této situace se školou vůbec podepisovat smlouvu.

Ohrožená existence

Podle hodnotící zprávy komise nelze Rašínovu vysokou školu vůbec za vysokou školu považovat. Především kvůli nedostatečnému personálnímu zabezpečení.

Nedostatek odborníků podle komisařů dokonce "přímo ohrožuje existenci vysoké školy."

O tom, že tento vzdělávací ústav neopovídá kvalitě vysokých škol, svědčí podle Akreditační komise i fakt, na jakou marketingovou strategii škola studenty láká. "... škola se snaží nalákat studenty na snadnost a nenáročnost při získání patřičného titulu, nikoli na kvalitu studia," uvádí se v závěrech zprávy.

Škola zároveň nevyvíjí adekvátní výzkumnou činnost, stejně tak je nízká i kvalita bakalářských prací.

"Nízká úroveň obhájených bakalářských prací svědčí o nedostatečném vedení těchto prací a celkově nízké náročnosti studia," konstatuje se v kontrolním dokumentu. "Kterou navíc škola považuje za vhodnou marketingovou strategii při získávání uchazečů ke studiu."

Rašínovi sobotňáci

Dalším klíčovým nedostatkem, který zapříčinil odejmutí akreditace, je fakt, že škola avizuje vzdělávání v denním programu. Prakticky ale studenti chodí do školy pouze o sobotách.

"Ačkoli má RaVŠ akreditovány studijní programy pouze v prezenční formě studia, fakticky realizuje kombinovanou formu," píše se ve zprávě komise. "Studenti mají povinnost navštěvovat studijní předměty pouze jeden den v týdnu a je jim přitom potvrzován statut studenta prezenčního studia."

Podle komisařů tím dochází k výraznému snížení kvality studia. 

Ředitelka a majitelka školy Jana Boršková už dříve Aktuálně.cz řekla, že podle jejího názoru není na způsobu, jakým její instituce vzdělává vysokoškoláky, nic špatného.

"Není to žádné obcházení zákona. Žádné nařízení neříká, že se nesmí vyučovat v sobotu. A to, že nechodí v týdnu na přednášky, my nemůžeme vědět," uvedla tehdy. "Pravda, většinou je nenavštěvují, ale teoreticky můžou. Tím máme podmínky akreditace splněny."

Ředitelka Boršková, jejíž manžel sobotní bakalářské studium také absolvoval, to nepovažuje ani za obcházení zákona.

"Nikde není napsáno, že se nesmí učit o sobotách," míní. "Já navíc trvám na tom, aby sobotňáci měli 80% docházku za semestr, jinak letí."

 

Právě se děje

Další zprávy