Komise prověří další univerzity, i "Oxford" Hrozenkov

Eliška Bártová Eliška Bártová
30. 1. 2010 15:31
Hloubkovou kontrolou projdou čtyři pobočky vysokých škol
Komise si letos posvítí také na pobočku ve Starém Hrozenkově
Komise si letos posvítí také na pobočku ve Starém Hrozenkově | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Akreditační komise, která byla jednou z klíčových institucí při odhalování rozsáhlých machinací při studiu na právech v Plzni, nepoleví v kontrolách ani letos.

Podle informací Aktuálně.cz se chystá v tomto roce "posvítit" na pobočky dalších čtyř vysokých škol.

V Česku je takových vysokoškolských odnoží na 107, nemají oporu v zákoně a do loňského podzimu ani ministerstvo školství netušilo, kde všude lze vysokoškolský titul získat.

Jednou z poboček, na kterou se komise zaměří, je také škola sídlící v malé vsi u hranic se Slovenskem, ve Starém Hrozenkově.

Tato pobočka se dostala do plánu kontrol poté, co online deník Aktuálně.cz přinesl z této školy reportáž odkrývající praktiky studia.

"Základním problémem poboček, které ani nejsou zakotveny v zákoně, je, že tam probíhá výuka, o které jsme ani neměli tušení," komentuje situaci předsedkyně AK Vladimíra Dvořáková. "Zahájili jsme v nich kontroly, abychom zabránili nekvalitní výuce."

Cesta k titulu

Jak již dříve Aktuálně.cz upozornilo, na pobočce Univerzity Jana Ámose Komenského v příhraniční vsi Starý Hrozenkov je možné absolvovat studium za 12 víkendů.

Škola je přitom pro studenty spíš než cestou ke vzdělání, symbolem snadného dosažení titulu, jež potřebují ke své práci.

Komise se letos kromě Hrozenkova vydá také do osmi detašovaných středisek zlínské Univerzity Tomáše Bati.

Zároveň už probíhají kontroly v pobočce v Kunovicích, Vysoké škole finanční a správní a na vysoké škole v Karlových Varech.

I love money

Logo Bankovního institutu, kde se podle komise vyučuje jak na střední
Logo Bankovního institutu, kde se podle komise vyučuje jak na střední | Foto: Ludvík Hradilek

Kontroloři se také znovu zaměří na pobočky Bankovního institutu. V této škole už v loňském roce komise zjistila natolik závažné nedostatky, že navrhla zrušit dvanáct jejich poboček.

Náročnost studia na této vysoké škole kontroloři přirovnali ke středoškolské úrovni vzdělávání.

Vedení institutu, jehož sloganem je "I love money", nakonec kritiku akceptovalo a začalo své pobočky uzavírat. Například odnož školy v ukrajinském Kyjevě ale zůstává dál funkční.

107 vs. 9

Na to, že pobočky českých vysokých škol začínají být problém, upozornila šéfka komise Dvořáková už před rokem.

"Pobočky vysokých škol začínají být velký problém," řekla Aktuálně.cz na konci loňského roku. "Jejich úroveň bývá dost odlišná od jejich mateřských škol."

Akreditační komisi navíc znepokojuje jejich akcelerující nárůst. Zatímco v Česku je celkem 107 poboček, na Slovensku je podle informací Aktuálně.cz pouze devět takových škol.

Regulace poboček

O odnože vysokých škol se začalo zajímat také ministerstvo školství. To totiž ani netušilo, kolik poboček v Česku vůbec je.

Po analýze úředníci zjistili, že veřejné školy otevřely celkem 62 poboček, zbylých 45 provozují soukromé vysoké školy.

"U poboček českých vysokých škol je potřeba regulace," tlumočí postoj ministerstva Ondřej Gabriel z tiskového odboru. "Minimálně se musí v zákoně definovat, co se pobočkou vlastně rozumí."

 

Právě se děje

před 53 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy