Více než polovina Čechů nevěří, že soudy rozhodují férově. Nejvíc voliči opozice

Domácí Domácí
7. 12. 2023 18:12
Jen necelá třetina Čechů se domnívá, že soudy jednají s každým spravedlivě. Nejméně jim věří lidé před důchodem, nejvíce naopak mladí dospělí. S výrokem, že soudní systém jedná s každým spravedlivě, často nesouhlasí také voliči opozičních stran. Důvěru v české soudy zkoumal průzkum agentury Median pro institut CEDMO.
Foto: iStock

Za nespravedlivé soudy považují muži i ženy téměř rovnocenně. Větší rozdíly jsou mladými a staršími lidmi. Nejméně ve férovost soudů věří lidé mezi 55 až 64 lety, téměř 60 procent dotázaných. Největší důvěra v justici je pak mezi mladými dospělými v rozmezí 25 a 34 let, u kterých nedůvěra dosahuje pouze lehce nad čtyřicet procent.

Roli v posuzování spravedlnosti soudů hraje i vzdělání. Nejhůře je hodnotí lidé se střední školou. To, že soudní systém s každým jedná spravedlivě, si myslí nejvíce lidé s vysokoškolským vzděláním. S výrokem z nich nesouhlasí jen 48 procent dotázaných.

Velké rozdíly v názorech jsou i napříč spektrem voličů vládních i nevládních stran. Největší nedůvěra panuje mezi voliči SPD, z nichž soudům nevěří přes tři čtvrtiny lidí, kteří stranu volili v roce 2021. Spravedlností justice jsou si naopak nejvíce jistí voliči koalice Spolu.

 

Právě se děje

Další zprávy