Soudkyně dostala od Benešové výtku za postup v kauze prodeje domu v Postoloprtech

ČTK ČTK
28. 11. 2019 16:37
Výtku od ministryně spravedlnosti Marie Benešové dostala předsedkyně Okresního soudu v Chomutově Kateřina Vltavská za postup v případu deseti zastupitelů Postoloprt na Lounsku. Vltavská jim nejprve uložila peněžité tresty za údajně nevýhodný prodej domu. Revizní posudek ale ukázal, že cena nevýhodná nebyla, a Vltavská následně zastupitele zprostila viny. S výtkou Vltavská nesouhlasí.
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová | Foto: ČTK

Postoloprtští zastupitelé schválili v roce 2015 prodej domu na náměstí za milion korun. Rozhodnutí napadl jeden z místních, který chtěl objekt také koupit. Případ prověřovala policie a státní zastupitelství pak podalo obžalobu na základě posudku, podle něhož by cena za dům v místě obvyklá byla přes 1,5 milionu.

Soudkyně Vltavská potom udělila zastupitelům takzvaným trestním příkazem peněžité tresty. Podle ministryně Benešové ale Vltavská věděla, že posudek předložený obžalobou má zásadní vady, píše server Česká justice.

Ministerstvo proto soudkyni uložilo výtku. "Jen doplňuji, že se jedná o nejmírnější disciplinární opatření, které ukládá ministerstvo spravedlnosti samo," sdělil serveru mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Mírný postih podle něj úřad zvolil, protože nechce primárně soudkyni trestat, ale upozornit na to, že je třeba se podobným pochybením vyvarovat. "S výtkou nesouhlasím, zvažuji další postup," sdělila serveru soudkyně Vltavská.

Podle revizního posudku nebyl prodej nevýhodný

Zastupitelé Postoloprt posudek, na kterém stála obžaloba, zpochybňovali a nechali si vypracovat vlastní. Podle následného revizního znaleckého posudku byly chyby jak v posudku obžaloby, tak v posudku obhajoby.

Revizní posudek ale obžalovaným zastupitelům pomohl, protože podle něj by cena obvyklá pro zmíněný dům činila 950 tisíc korun, tedy dokonce o 50 tisíc korun méně, než činila cena schválená zastupiteli.

Ministryně Benešová podala kvůli kauze kárnou žalobu na dvě státní zástupkyně, které stály za vyšetřováním a obžalobou zastupitelů Postoloprt. U jedné z nich již Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem oznámilo podle České justice, že nezjistilo žádné kárné provinění.

Zastupitelství zkritizovalo hlavně práci znalců. Se soudním znalcem Jiřím Vaňkem, na jehož znaleckém posudku stála obžaloba v případu Postoloprt, bylo zahájeno správní řízení o přestupku. Postoloprty žádají kvůli stíhání svých zastupitelů od státu pět milionů korun za poškození pověsti.

 

Právě se děje

Další zprávy