Soudci varují: "Revoluci" v právu za rok nestihneme

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
15. 5. 2011 13:55
Ministerstvo spravedlnost chystá s novým občanským zákoníkem velkou informační kampaň
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Smluvní vztahy, vlastnická práva, rodinné právo, bytové právo nebo pravidla dědictví. To všechno od základu změní nový občanský zákoník, který chce vládní koalice ještě letos schválit v parlamentu. Na zvládnutí 3046 nových paragrafů dá ministr spravedlnosti soudcům jeden rok.

Ti však varují, že je to málo a žádají na nastudování nových paragrafů více času.

"Pokud se nás někdo zeptá a budeme to moci ovlivnit, jsme pro odklad účinnosti nového občanského zákoníku o několik let. Alespoň dva roky jsou nutné, i více," říká předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček. Informace o tom, že zákoník "vstoupí v účinnost" po roce od definitivního schválení byla pro něj nová. "Domníval jsem se, že to bude déle."

Podle něj si podobný převrat v soukromém právu zaslouží čas. "Nejsem si jistý po zkušenostech se zaváděním jiných významných změn, jak kvalitní bude spolupráce a podpora ze strany ministerstva," říká Sváček.

Pospíšil: Studenti to zvládnou za 2 měsíce

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil nad obavami soudců kroutí hlavou. "Studenti se občanské právo musejí naučit za dva měsíce a soudcům k tomu nestačí 12 měsíců? Odkládání celé věci neprospěje. Rok lhůta se použila i v ostatních zemích, kde nový občanský zákoník schvalovali."

Soudcům "k ruce" zřídí Pospíšil speciální komisi, složenou z předních odborníků na občanské právo, která bude sporné pasáže nového zákona vykládat. Názory komise nebudou pro soudce závazné, ale jen poradní. Komise je bude zveřejňovat na internetových stránkách ministerstva spravedlnosti.

Ministerstvo plánuje školení pro soudce i další zaměstnance soudů na Justiční akademii v Kroměříži. "V případě velkého zájmu soudců, pro které je vzdělávání v České republice dobrovolnou záležitostí, jsme připraveni posílit rozpočet akademie," dodává ministr.

Stát chystá kampaň pro občany

Soudce Krajského soudu v Brně Michal Ryška má za to, že rok postačí soudcům specialistům, kteří soudí jen určitý druh případů. "Já se zabývám ochranou osobnosti, tam tolik materie není. Jiné je to například u soudců okresních soudů, kteří skutečně používají celý občanský zákoník od A do Z. tam rok může být problém," domnívá se Ryška.  

Soudci nejsou jediní, kdo se budou muset se zmíněnými 3046 paragrafy nového zákona seznámit.

"Soudci budou spoustu věcí ještě roky soudit podle současného zákona, i tak ale mám za to, že roční lhůta je hodně na hraně. Ještě těžší to bude pro občany, kteří něco dělají, podnikají a podobně, ty čeká hodně práce," myslí si prezident Soudcovské unie Tomách Lichovník.

Ministr spravedlnosti na to namítá, že stát chystá stejně jako v případě nového trestního zákoníku velkou informační kampaň. "Kampaň rozhodně bude, ještě musíme vymyslet detaily. Plánujeme například informační letáky v denním tisku," říká Pospíšil. Konkrétní problémy si lidé podle něj budou muset nastudovat sami, nebo se obrátit na právníka. "Stejně jako je to dnes."

 

Právě se děje

Další zprávy