Velká změna: Pozemek a dům budou jedna nemovitost

Ekonomika Ekonomika
4. 3. 2011 8:32
Nový občanský zákoník počítá s velkou změnou ve vlastnictví nemovitostí.
Do dvou set metrového bytu náměstek v IKEM Netuka investoval jedenáct milionů, z toho pět hotově.
Do dvou set metrového bytu náměstek v IKEM Netuka investoval jedenáct milionů, z toho pět hotově. | Foto: Jan Langer

Praha - Domy a pozemky budou automaticky považovány za jednu nemovitost, vyplývá z návrhu nového občanského zákoníku, který chystá ministerstvo spravedlnosti.

Bude to znamenat velký zásah do vlastnických vztahů, který ale stát rozloží do několika desítek let, píše Právo, které o návrhu informovalo ve svém pátečním vydání.

V Česku se v současnosti domy na cizích pozemcích staví velmi často a tato praxe skončí. Návrh ale nepočítá s tím, že by zasahoval do současných vztahů, kdy majitelem pozemku a domu je někdo jiný.

Nový občanský zákoník, který ministerstvo připravuje, má platit nejdříve v roce 2013.

Autor kodexu: Žádná revoluce

Právo cituje autora nového kodexu Karla Eliáše, podle kterého se majitelé nemovitostí se nemusejí obávat, že by je zákon nutil k urychlenému přeuspořádání vlastnických vztahů.

"Nezavádí se nějaká revoluce. Pokud je vlastníkem stavby i pozemku stejná osoba, majetek splyne v jednu věc, a tam, kde je vlastnictví rozděleno tak, že stavbu má někdo jiný než pozemek, vlastnictví zůstane i nadále rozděleno s tím, že by vlastníci vůči sobě, pokud by chtěli majetek převádět, měli předkupní právo," uvedl Eliáš.

Návrh zákona říká, že součástí pozemku je prostor nad povrchem i pod povrchem stavby zřízené na pozemku a jiná zařízení včetně toho, co je zapuštěno v pozemku nebo upevněno ve zdech.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy