Soudce půlmilionové odškodné za dojíždění nedostane, ještě bude muset tisíc korun doplatit

ČTK ČTK
5. 9. 2017 16:05
Soudce Miroslav Novák se v úterý dožadoval odškodnění kvůli dojíždění do práce, do které byl nezákonně přeložen. Městský soud však Novákovi z požadovaných 587 tisíc korun přiznal jen šest tisíc, bude však muset zaplatit náklady řízení ve výši 7000 korun.
Foto: ČTK

Praha - Soudce brněnského krajského soudu Miroslav Novák nedostane částku 587 000 korun, kterou podle svých slov vynaložil na dojíždění poté, co byl nezákonně přeložen na jihlavskou pobočku soudu. Pražský městský soud v úterý jeho žalobu z větší části pravomocně zamítl. Přiznal mu jen necelých 6000 korun za dojíždění v roce 2009. Novák však bude muset zaplatit asi 7000 korun za náklady řízení.

Soudce původně žádal také čtyři miliony za nemajetkovou újmu, požadavek však vzal v březnu zpět s tím, že nechce zatěžovat státní rozpočet.

Nováka, který pracuje na brněnském krajském soudu, přeložil v roce 2008 na částečný úvazek do Jihlavy tehdejší předseda soudu Jaromír Pořízek. Novák s rozhodnutím nejprve souhlasil, později však proti němu podal stížnost, kterou Pořízek zamítl. Novák se pak v květnu 2013 domohl pravomocného rozhodnutí, podle nějž bylo přeložení nezákonné.

Podle verdiktu má Novák nárok na náhradu jízdného pouze za rok 2009, za nezákonný byl totiž soudy označen jen rozvrh práce za tento rok.

V žalobě chtěl Novák nejdříve kromě čtyřmilionového odškodnění 80 000 korun za cestování hromadnou dopravou mezi Brnem a Jihlavou. Později svůj nárok rozšířil na celkových 587 000 korun za jízdy autem. Rozšíření však podle soudu přišlo pozdě a je promlčené.

Obvodní soud pro Prahu 2 žalobu původně celou zamítl. Rozhodnutí odůvodnil tím, že si měl rozvrhnout práci i bydlení tak, aby mu nevznikla škoda. Podle úterního rozhodnutí ale má na uhrazení části nároku právo. "Pokud žalobce v souvislosti s nezákonným přeložením dojížděl do jiného místa výkonu soudce, vznikly mu zvýšené náklady a má na jejich uhrazení právo," uvedla soudkyně Jana Knotová. Proto Novákovi v části žaloby vyhověla.

Novák do Jihlavy dojížděl z Brna, ačkoliv jeho rodina má byt v bližším Žďáru nad Sázavou a chalupu ve vesnici na Vysočině. Podle dřívějšího vyjádření Novákova právního zástupce nelze soudci přičítat k tíži to, že se po přeložení nepřestěhoval blíž. Poukazoval například na to, že se Novák v Brně staral o starou matku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Česká pošta zruší až 2269 pracovních pozic, propuštěným pomůže s hledáním práce

Česká pošta od 1. července zruší 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou ale neobsazené. Propuštěným lidem podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) podnik pomůže s hledáním práce. Konkrétní pracovníky, kterých se to bude týkat, zatím pošta neurčila. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.

Mladá fronta Dnes s odkazem na dokument o hromadném propouštění, který Česká pošta adresovala úřadu práce, napsala, že pošta v létě propustí 1388 lidí na přepážkách, 511 doručovatelů a 320 pracovníků nižšího managementu. Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka jde o maximální možný počet typových pozic, kterých se propouštění může týkat. "Řada pozic je neobsazená, tak tato místa budou zrušena, ale nebudou se z nich propouštět zaměstnanci," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Další zprávy