Soudce půlmilionové odškodné za dojíždění nedostane, ještě bude muset tisíc korun doplatit

ČTK ČTK
5. 9. 2017 16:05
Soudce Miroslav Novák se v úterý dožadoval odškodnění kvůli dojíždění do práce, do které byl nezákonně přeložen. Městský soud však Novákovi z požadovaných 587 tisíc korun přiznal jen šest tisíc, bude však muset zaplatit náklady řízení ve výši 7000 korun.
Foto: ČTK

Praha - Soudce brněnského krajského soudu Miroslav Novák nedostane částku 587 000 korun, kterou podle svých slov vynaložil na dojíždění poté, co byl nezákonně přeložen na jihlavskou pobočku soudu. Pražský městský soud v úterý jeho žalobu z větší části pravomocně zamítl. Přiznal mu jen necelých 6000 korun za dojíždění v roce 2009. Novák však bude muset zaplatit asi 7000 korun za náklady řízení.

Soudce původně žádal také čtyři miliony za nemajetkovou újmu, požadavek však vzal v březnu zpět s tím, že nechce zatěžovat státní rozpočet.

Nováka, který pracuje na brněnském krajském soudu, přeložil v roce 2008 na částečný úvazek do Jihlavy tehdejší předseda soudu Jaromír Pořízek. Novák s rozhodnutím nejprve souhlasil, později však proti němu podal stížnost, kterou Pořízek zamítl. Novák se pak v květnu 2013 domohl pravomocného rozhodnutí, podle nějž bylo přeložení nezákonné.

Podle verdiktu má Novák nárok na náhradu jízdného pouze za rok 2009, za nezákonný byl totiž soudy označen jen rozvrh práce za tento rok.

V žalobě chtěl Novák nejdříve kromě čtyřmilionového odškodnění 80 000 korun za cestování hromadnou dopravou mezi Brnem a Jihlavou. Později svůj nárok rozšířil na celkových 587 000 korun za jízdy autem. Rozšíření však podle soudu přišlo pozdě a je promlčené.

Obvodní soud pro Prahu 2 žalobu původně celou zamítl. Rozhodnutí odůvodnil tím, že si měl rozvrhnout práci i bydlení tak, aby mu nevznikla škoda. Podle úterního rozhodnutí ale má na uhrazení části nároku právo. "Pokud žalobce v souvislosti s nezákonným přeložením dojížděl do jiného místa výkonu soudce, vznikly mu zvýšené náklady a má na jejich uhrazení právo," uvedla soudkyně Jana Knotová. Proto Novákovi v části žaloby vyhověla.

Novák do Jihlavy dojížděl z Brna, ačkoliv jeho rodina má byt v bližším Žďáru nad Sázavou a chalupu ve vesnici na Vysočině. Podle dřívějšího vyjádření Novákova právního zástupce nelze soudci přičítat k tíži to, že se po přeložení nepřestěhoval blíž. Poukazoval například na to, že se Novák v Brně staral o starou matku.

 

Právě se děje

Další zprávy