Soudce kat promluvil: Lumpárny jsem netrpěl, říká Vaš

Pavel Baroch
28. 10. 2008 15:11
Otevírá se unikátní portál Paměť národa
Karel Vaš v roce 2002
Karel Vaš v roce 2002 | Foto: pametnaroda.cz

Praha - V padesátých letech navrhl vyhlášený komunistický prokurátor Karel Vaš trest smrti ve stovce politických procesů. Na šibenici poslal například mezinárodně uznávaného generála Heliodora Píku.

Když po letech dostal otázku, zda něčeho lituje, odpověděl tento muž, přezdívaný vězni Soudce kat: "Dělal jsem mnohé blbosti z nevědomosti. Úmyslně jsem nikomu neublížil. Ovšem lumpárny, ty jsem v okolí netrpěl."

V den 90. výročí vzniku Československa se otevírá největší evropský pamětnický portál Paměť národa. Badatelé i široká veřejnost se tak na internetové stránce www.pametnaroda.cz dostávají k unikátním dokumentům z naší moderní historie včetně audiovizuálních vzpomínek či fotografií. V internetové databázi najdou informace také o politických obětech i jejich katech.

Součástí Paměti národa jsou tedy i dokumenty o prokurátorovi Karlu Vašovi, který se stal jedním ze symbolů komunistických zločinů po únoru 1948. Když byl Vaš v roce 2002 za své činy omilostněn, protože podle soudců už byly promlčeny, někdejší vysoký komunistický prokurátor se svým žalobcům vysmál:

Vašova komunistická legitimace
Vašova komunistická legitimace | Foto: pametnaroda.cz

"Vrchní soud to vyřešil šalamounsky. Tak šalamounsky to vyřešil, že jsem tady teď na svobodě. Nejvyšší státní návladní, ne už prokurátor, ale návladní, prohlásila, že to bylo špatně žalováno. Že jsem měl být žalován jako válečný zločinec. Proti tomu se nedá nic dělat a hotovo. Takže ten Ústav pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu musel utřít pusinku."

Portál vznikal dva roky

Unikátní portál Paměť národa vznikal dva roky, na jeho budování se podílelo sdružení Post Bellum, Český rozhlas a poslední rok rovněž Ústav pro studium totalitních režimů.

"Nastavení aplikace umožňuje tařka neomezené rozšiřování sbírky výpovědí, portál tak má předpoklad stát se největším projektem svého druhu na světě. Ovládání je v osmi evropských jazycích, badatelským jazykem je angličtina, příběhy jsou ukládány v národním jazyku a angličtině," uvedli autoři portálu.

Unikátní dokumenty míří na web
Unikátní dokumenty míří na web | Foto: Ludvík Hradilek

"Již nyní se k projektu připojily státní instituce i občanská sdružení z celé Evropy," dodali autoři historického projektu.

Každý může přidat další vzpomínku

Jedním z cílů portálu je poskytnout autentické vzpomínky a další dokumenty žákům a studentům. Badatelem se ovšem může stát vlastně každý, portál totiž umožní přidávat další informace rovněž od neprofesionálních historiků.

"V neposlední řadě má Paměť národa za cíl přitáhnout další zájemce o historii, kteří mohou po proškolení sami natáčet a vkládat pamětníky ze svého okolí, o kterých se příliš neví," konstatoval Ústav pro studium totalitních režimů a sdružení Post Bellum.

 

Právě se děje

Další zprávy